Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

11.11.2020

Bielorusko sa znova dostalo do pozornosti svetových médií. Minsk vyhlásil dvoch britských diplomatov za nežiaduce osoby a boli v priebehu krátkeho času vyhostení. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby Bielorusko odpovedalo na rovnaký krok Londýna. Bežnou praxou je, že USA, členské štáty EÚ a Veľká Británia vyhostia diplomatov z Ruska, Číny, Iránu, Bieloruska atď. a až potom dotknuté krajiny recipročne, na oplátku vyhostia diplomatov z USA, členských štátov EÚ a Veľkej Británie. Lenže… Tento raz to Bielorusi urobili ako prví, čím pozmenili „skalopevné tradície“.   

Hovorca bieloruského ministerstva zahraničia Anatolij Glaz pre média vysvetlil, že činnosť  britských diplomatov nebola zlúčiteľná s ich štatútom. Do svojej ostrovnej vlasti odcestovala zástupkyňa šéfa britskej diplomatickej misie v Bielorusku Lisa Thumwoodová a vojenský atašé Timothy Wight-Boycott. Diplomati podľa bieloruských úradov tajne a nezákonne zhromažďovali informácie o bieloruských protestoch a politickej situácii v krajine. Takisto sa viac krát stretli so zástupcami ľudsko-právnych skupín a mimovládnych organizácii, ktorí riadili protestné akcie v Bielorusku. Obaja Briti už krajinu opustili a vrátili sa do vlasti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Drvivá väčšina slovenských mainstreamových a iných médií v tejto súvislosti zverejnila článok „Bielorusko vyhlásilo dvoch britských diplomatov za nežiadúce osoby,“ pripravený v TASR na základe správy agentúry AFP, ktorá zo svojej strany informácie prevzala z portálu bieloruskej televíznej stanice „Celonárodná televízia“. Väčšina našich mainstreamových médií zverejnila správu TASR v pôvodnom znení, ale niektoré /nebudeme nikomu robiť reklamu/ „prilepšili“ titulok, ktorý v ich podaní znie dosť divoko: „Bielorusko už prekračuje všetky medze: Dvoch britských diplomatov surovo vyhostili z krajiny.“

V tomto titulku zarážajú dve tvrdenia, že Bielorusko už prekročilo všetky medze a že surovo vyhostilo diplomatov. Naši slniečkárski novinári sú zvyknutí, že iba USA a členské krajiny EÚ majú právo vyhadzovať diplomatov Ruska, Číny, Bieloruska, Iránu atď. a dané krajiny iba recipročne potom odpovedajú na konanie Washingtonu a Bruselu. Ale Bielorusi sa opovážili predbehnúť britských kolegov a ako prví vypoklonkovali diplomatov z Veľkej Británie. A týmto, podľa slniečkárskych novinárov, prekročili všetky medze. Záver je úplne jasný: podľa našich slniečkárskych kolegov, čo je dovolené bohovi… Veď viete. Dvojitý slniečkársky meter v Európe bude platiť ešte veľmi dlho.

Ale ešte viac zaráža tvrdenie, že britských diplomatov vyhostili surovo. Čo s nimi robili? Zviazali ich, strkali do nich alebo nebodaj ich zbili, boli spútaní, dokopali ich, hodili ich do cely, hodiny ich vypočúvali – čo také im urobili? „Zdokonaľovatelia titulkov“ určite nemajú predstavu o tom, že diplomatov sa nik nemôže dotknúť – ani polícia. A keby sa britských diplomatov niekto v Bielorusku náhodou dotkol aspoň prstom, o tom by už trúbili všetky svetové média a politici. Ale počujete niečo? Nič, len ticho. Lenže náš vrelo milovaný mainstream vydal „svedectvo“, že Bielorusi „surovo“ vyhostili britských diplomatov. Nuž, takto sa robia lacné senzácie a šíri sa klamstvo.

A čo pohľad z druhej strany? Ako bieloruské média vysvetľujú danú udalosť? Aby sme boli objektívni, mali by sme prezentovať pohľad z oboch strán a čitatelia sa sami rozhodnú, kde je pravda. „Už nie je žiadnym tajomstvom, že Minsk sa stal priestorom na preskúšanie nových revolučných technológií. Priebeh protestov a ich doháranie sledujú mnohé krajiny. Nechceli by sme tomu veriť, ale je možné, že sa niektoré na tom aj zúčastňujú. Ako vysvetliť skutočnosť, že zahraniční diplomati sa nachádzajú vo víre udalostí?“ pýta sa autor článku na portáli bieloruskej televíznej stanice „Celonárodná televízia“, z ktorého práve čerpala informácie agentúra AFP – Agence France-Presse.

Bieloruské média popisujú celú genézu udalostí. Prízvukujú, že západní, ale aj naši slniečkárski novinári radi útočia na svoje obete, kladú im „ostré“ otázky, dožadujú sa odpovedí, vyťahujú ich na svetlo sveta vtedy, keď si to najmenej želajú. O podobné odpovede požiadali bieloruskí novinári aj britských diplomatov a tiež tie odpovede vytiahli na svetlo sveta. Prečo tajne pozorovali priebeh protestnej akcie v Minsku, robili si poznámky, stále niekam telefonovali, snažili sa skryť, keď na nich namierili televíznou kamerou a zo všetkých síl chceli utajiť svoju prítomnosť počas protestnej akcie? Prečo sa schovávali? Sú snáď takí citliví a príliš skromní? Nechceli, aby sa vedelo, že boli v centre udalostí počas protestov?

Novinári sa pokúsili položiť im otázky, čo robia a o čo sa zaujímajú. Diplomati na to ani bú, ani mú: neodpovedali na otázky ani v ruštine, ani v angličtine. Čušali, ako partizáni počas výsluchu. Akí sú predsa skromní, tí britskí diplomati… Lenže: „Podľa údajov polície, títo ľudia zhromažďovali informácie o vnútropolitickej situácii v Bielorusku a o priebehu protestov. Ministerstvo zahraničia vysvetlilo, že toto prekračuje rámec ich povinností,“ uviedli bieloruské média.

Pripomenuli, že bieloruské úrady už aj predtým upozorňovali hlavného britského vojenského atašé, že sa zaoberá činnosťou, ktorá nekorešponduje so štatútom diplomata. Ignoroval tieto upozornenia. „Vôbec to nie sú jeho prvé skúsenosti. Timothy Wight-Boycott je kádrový rozviedčik. Pôsobil v bývalej Juhoslávii, Afganistane, Iraku a Ukrajine (a tiež v epicentre udalostí),“ prizvukuje autor článku na portáli „celonárodnej televízie.“

Bieloruské média podotýkajú, že zástupkyňa šéfa britskej diplomatickej misie v Bielorusku Lisa Thumwoodová koordinovala prácu novinárov bruselskej filiálky BBC, ktorí prišli do Bieloruska, aby informovali o činnosti predvolebného štábu Svetlany Cichanovskej a aby robili reportáže o protestoch v Bielorusku, prirodzene, s „príslušným komentárom.“

Novinári informovali aj o závere tohto príbehu. Uverejnili zábery z hraničného prechodu, ako britskí diplomati opúšťajú územie Bieloruska. A neboli „surovo“ vyhostení, ale v súlade so všetkými medzinárodnými normami a zákonmi im bolo oznámené, že sa zaoberali činnosťou, ktorá nesúvisí s prácou diplomatov a požiadali ich, aby v priebehu pár dní opustili krajinu. Bežná prax. Bielorusi sa „previnili“ iba tým, že ako prví vyhostili britských diplomatov, ale nie recipročne, ako je to v 99 prípadoch zo 100.

„Je to celkom logický záver tejto epizódy. Podobné finále očakáva diplomata hociktorej krajiny, pretože miešanie sa do vnútorných záležitostí štátu je neprípustné na celom svete,“ komentujú danú epizódu bieloruskí novinári. Prirodzene, Londýn čoskoro pošle späť do vlasti dvoch bieloruských diplomatov – recipročne, na oplátku. A nikoho v USA a EÚ to neprekvapí, nevzruší, nenahnevá – je to bežná prax. A určite niektorí novinári sa budú pohoršovať nad tým, či si dovoľujú tí Bielorusi! Ako sme už veľakrát písali, rovnaký meter v USA a EÚ nebude platiť ešte veľmi a veľmi dlho.

(1) Персонами нон грата объявлены два британских дипломата, Общенациональное телевидение Беларуси, 9.11.2020 

(2) Два британских дипломата объявлены персонами нон грата в Беларуси, BELTA, 9.11.2020

(3) Два британских дипломата объявлены персонами нон-грата, TVR, 9.11.2020

zdroj: zem a vek

autor: Eugen Rusnák

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.