Akoby ich jedna mater mala! Richard Sulík sa svojou nekompetentnosťou nebezpečne približuje Pallas Aténe Veronike Remišovej. Vo štvrtok 7. marca totiž Sulík (SaS) na svojej nástenke informoval o zvýšení cien vody o 20 percent a súčasnú vládu nazval populistickou a klamárskou.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS/Život-NS) mu vo video reakcii vysvetlil, ako to s tou cenou vody vlastne bude a odkázal mu, že tomu rozumie podobne, ako líderka Za ľudí.
Sulíkov status v piatok ráno zmizol, no podľa Tarabu v ňom „vypustil kačicu“ o zvyšovaní cien vody o 20 percent a nezabudol kompetentným ponadávať. Tomáš Taraba vo videu vysvetlil, že bežného spotrebiteľa žiadna zmena ani zvyšovanie cien nečaká, keďže voda je nakupovaná spoločnosťami, ktoré sú platcami DPH a tí, ktorí nie sú ich odoberateľmi, za vodu neplatia.
„Pamätáte sa, ako Pellegrini sľuboval lacnejšie energie? Tak ceny plynu a elektriny ostali rovnaké, vodu zdražia o 20 percent. Populisti, klamári, šmejdi, Unterwassermani,“ nešetril vládu predseda SaS Richard Sulík. V piatok ráno okolo pol ôsmej svoj status zmazal.
„Žiadnych 20 percent za mesiac, o dva, o tri pán Sulík vás nečaká na faktúre. Keď dnes otvoríte faktúru z vodárenskej spoločnosti vodu asi v Bratislave, tak je to BVS (Bratislavská vodárenská spoločnosť, pozn. red.) nájdete na tej faktúre cenu, ktorú máte zaplatiť plus DPH. Takto je to v Európskej únii nariadené, že DPH je tovar a za ten tovar sa má platiť,“vysvetľuje minister životného prostredia Tomáš Taraba. Ten všeobecne nesúhlasí s DPH-čkou na pre život dôležité komodity.
„Tá BVS, ktorá vám fakturuje nevlastní tú vodu, tú vodu ona odniekiaľ musí nakúpiť. Nakupuje ju od spoločnosti, ktorá sa volá Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Je to štátny podnik, ktorý spravuje pozemné, podzemné vody, úžitkové vody. Tento štátny podnik doteraz nefakturoval túto vodu, ktorá mimochodom 50 rokov nezmenila cenu a je približne v starej mene ešte na úrovni jednej koruny. To je nejakých 3,3 centov. Táto voda podľa rozhodnutia ministerstva financií, ktoré aplikuje nejakú smernicu Európskej únie, by tiež mala podľa všetkého byť fakturovaná s DPH, vysvetľuje Taraba proces nákupu vody.
Taraba vysvetľuje, že DPH funguje tak, že DPH na konečného spotrebiteľa dopad mať nebude, Na veľkoodberateľské právnické subjekty, ktoré majú spotrebu väčšiu, ako 50-tisíc hektolitrov vody, ktorých je podľa ministra osem a tiež sú platcami DPH, takže ani na nich to dopad nebude mať.
„Potom tu máte mestá, ktoré odoberajú z SVP. Drvivá väčšina miest na Slovensku sú platcovia dph, takže to nemá žiadny dopad. Potom máte na Slovensku aj ľudí, ktorí napríklad nemajú vodárenskú spoločnosť a tie si získavajú vodu v podstate či už z vrtov alebo podobne a tie neplatia faktúru na Slovensku, pretože na Slovensku je zákon, že do 50 000 hektolitrov neplatíte za vodu, spotreba slováka je 130 kubíkov vody,“dopĺňa Taraba s tým, že 50-tisíc hektolitrov vody je spotreba malého mestečka, takže ani títo ľudia nemajú čoho obávať.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…