Slovanské Noviny

12. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý sýrsky prezident Bašár Asad a jeho rodina sú v Moskve, kde od ruských úradov získali azyl. Uviedli to ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na nemenovaný zdroj v Kremli, informuje televízia ta3

Tento zdroj tiež oznámil, že sýrski povstalci, ktorí Asadov režim zvrhli, sa zaručili za bezpečnosť ruských základní a diplomatických úradov v krajine.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sýrsky prezident v Moskve

„Asad a členovia jeho rodiny pricestovali do Moskvy. Rusko im z humanitárnych dôvodov poskytlo azyl,“ citovala zdroj agentúra TASS. Rovnaké oznámenie priniesli agentúry Interfax a RIA Novosti.

Asadov režim sa v noci zo soboty (7. 12.) na nedeľu po 24 rokoch zrútil. Diktátora, ktorý ešte pred dvoma týždňami mal moc zdanlivo pevne v rukách, zmietla blesková povstalecká ofenzíva za 11 dní, po tom, čo sa to počas občianskej vojny nepodarilo takmer 14 rokov. Osud Asada bol doteraz nejasný, podľa dvoch sýrskych činiteľov mohol zahynúť pri páde lietadla, ktorým ušiel z Damasku.

Vyjadril sa aj Biden

Americký prezident Joe Biden vo svojom vyjadrení k situácii v Sýrii uviedol, že o mieste pobytu zvrhnutého sýrskeho prezidenta nemá presné informácie.

„Neviem, kde Asad je. Povráva sa, že je v Moskve,“ citovala Bidena agentúra Reuters. O Asadovi tiež povedal, že by mal byť dohnaný k zodpovednosti za svoje činy.

Moskva patrila k najbližším spojencom Asadovho režimu v bojoch proti povstalcom. V Sýrii má Rusko dve dôležité základne – námorné v prístave Tartús a leteckú Hmímím, ktorými si zabezpečovalo prítomnosť v regióne Blízkeho východu a Stredozemného mora.

Zdroj z Kremľa podľa TASS ďalej uviedol, že Rusko je v kontakte s predstaviteľmi sýrskej ozbrojenej opozície, ktorej lídri sa podľa neho zaručili za bezpečnosť ruských vojenských základní a diplomatického zastúpenia v krajine. Dodal, že Moskva si želá, aby „pokračoval politický dialóg v záujme sýrskeho ľudu a rozvoja bilaterálnych vzťahov medzi Ruskom a Sýriou“.

Špekulácie o zahynutí pri páde lietadla

Dva sýrske zdroje podľa agentúry Reuters najskôr oznámili, že Asad mohol zahynúť pri páde lietadla, ktorým ušiel z Damasku. Jeho smrť ale nikto nepotvrdil. Ruské ministerstvo zahraničia naopak uviedlo, že Asad opustil Sýriu. Kde sa nachádza, však neoznámilo.

Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) aj povstalci v noci na dnes uviedli, že Asad opustil Sýriu. Nebolo však jasné, kam má namierené. Televízia Al-Džazíra aj ďalšie médiá upozornili na let z metropoly Damask, ktorý náhle zmizol z obrazoviek radarov nad Homsom na stredozápade Sýrie.

Príčiny zmiznutia nie sú známe

Nie je jasné, čo sa s lietadlom stalo a či bol Asad na jeho palube. Domnievajú sa to však oba zdroje, ktoré citovala agentúra Reuters. „Zmizlo z radarov, možno bol vypnutý transpondér, ale myslím si, že pravdepodobnejšie je, že lietadlo bolo zostrelené,“ povedal jeden zo zdrojov.

Podľa webovej stránky Flightradar24 dopravné lietadlo Iljušin Il-76 najprv smerovalo na východ od Damasku a potom na sever do Homsu, kde začalo klesať. Vo výške 1 625 stôp (495 metrov) zmizlo z obrazovky radaru.

Keďže sa povstalci počas týždňa rýchlo približovali k Damasku, objavili sa špekulácie, že Asad by mohol utiecť do Ruska alebo Iránu, ktoré ho dlhodobo podporujú. Sýrske štátne médiá ešte v sobotu tvrdili, že prezident je v hlavnom meste.

Ruská diplomacia uviedla, že Asad opustil Sýriu po tom, ako sa vzdal úradu a nariadil pokojné odovzdanie moci. Moskva, ktorá je situáciou v Sýrii znepokojená a do stavu vysokej pohotovosti uviedla svoje dve základne v krajine, podotkla, že sa nezúčastnila rozhovorov o Asadovom odchode.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.