Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

DNA sa dá vyrobiť synteticky a môžu sa do nej zapisovať údaje. Bezchybne funguje aj načítanie a cielené „vpašovanie“ údajov do syntetickej DNA. S tým je spojené úplne nové odvetvie priemyslu – syntetická biológia. Vďaka tomu možno okrem iného nepozorovane a natrvalo zmeniť ľudskú DNA. Pohľad na novú priemyselnú alianciu okolo spoločnosti Microsoft.

Prevratnejšie než priemyselná revolúcia

V poslednom období sme zaregistrovali prelomovú zmenu, ktorá nemohla zostať bez povšimnutia. Vzniklo nové odvetvie syntetickej biológie. Očakáva sa, že táto forma biológie bude mať v budúcom storočí väčší dopad než počítačové technológie v predchádzajúcom storočí. To, čo dokáže syntetická DNA, možno porovnať s priemyselnou revolúciou, len je to ešte oveľa väčšie.

Do DNA možno „vpašovať“ akékoľvek informácie

DNA sa teraz dá vyrobiť synteticky. Do tejto syntetickej DNA možno navyše vpísať akékoľvek informácie a údaje je možné načítať automaticky a bez technických chýb. Z medicíny je známe, že pomocou „genetických nožníc“ CRISPR sa dajú gény cielene „vpašovať“ do DNA. Rozsiahlejšia diskusia o týchto technológiách, ich výhodách a nebezpečenstvách sa zatiaľ nezaznamenala.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Uchovávanie údajov pomocou DNA

Jedným z príkladov súčasného vývoja je už dlhšie známe uchovávanie digitálnych údajov pomocou DNA. Zaoberá sa tým  Microsoft, spoločnosť Twist Bioscience a výskumníci z Washingtonskej univerzity.

Myšlienka použitia DNA na ukladanie dát vznikla koncom 80-tych rokov. Prvé experimenty sa uskutočnili v 90-tych rokoch. Od roku 2019 je Twist Bioscience schopná syntetizovať dlhé oligonukleotidy a používať ich ako pamäťové médium.  V súčasnosti sa pracuje na vývoji technológií na produkciu DNA v ešte vyššej priepustnosti.

Technológia na ukladanie informácií pomocou DNA existuje už niekoľko rokov. Rovnako napreduje aj „čítanie“ DNA, sekvenovanie. V Bielej knihe z roku 2017 sa uvádza, že 200 MB dát bolo načítaných so 100-percentnou presnosťou. Teraz sa hovorí o jednom gigabajte!

Syntetická DNA a trvalé zmeny v genetickom zložení

Inými slovami, DNA sa dá vyrobiť synteticky. Je tiež možné zapisovať údaje do tejto synteticky vyrobenej DNA a neskôr ich úplne automaticky načítať bez chýb.

Vedci používajú nožnice CRISPR na cielené „vpašovanie“ konkrétnych génov do DNA. Bunky načítajú tieto informácie DNA zavedené pomocou systému CRISPR rovnako ako z originálneho genetického kódu človeka, a sledujú pokyny.. Týmto spôsobom sa telo človeka natrvalo zmení.

Nová priemyselná aliancia na ukladanie údajov DNA

Spoločnosť Microsoft  koncom roku 2020 podporila založenie novej priemyselnej aliancie, ktorá sa venuje vývoju systémov na ukladanie údajov DNA. Microsoft Research a  Molecular Information Systems Lab Univerzity vo Washingtone už predstavili plne automatizovaný systém na ukladanie a získavanie údajov založený na DNA  a v spolupráci s Twist Bioscience ukázali, že ich systém dokáže uložiť gigabajt údajov do „archívu“ založeného na DNA.

Ako konštatuje na záver svojho komentára Kathrin Sumpfová, syntetická DNA tak vytvára totálny prístup ku každému jednotlivcovi.

Komentár Kathrin Sumpfovej (The Epoch Times)/ hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.