Slovanské Noviny

12. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Odborníci zo Spojených štátov, Veľkej Británie, členských štátov Európskej únie, Ukrajiny a Ruska vypracovali plán pre nadchádzajúcu administratívu USA. Experti think tanku Atlantická rada (Atlantic Council) sa stretli 2. a 3. decembra na Michiganskej univerzite, informuje portál televízie ta3

Stretnutie na univerzite v Michigane zorganizovalo Weiserovo centrum pre Európu a Euráziu spolu s Atlantickou radou. Experti vypracovali víťaznú stratégiu a plán, ako zabrániť vypuknutiu tretej svetovej vojny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Rusko – podporované Čínou, Iránom a Severnou Kóreou – zostáva hrozbou, ktorej musia Spojené štáty a Európa čeliť silou a rozhodnosťou,“ uvádza sa v príspevku Atlantickej rady.

Budúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi odkazujú, že má príležitosť vyvíjať tlak na Rusko a usilovať sa o ukončenie vojny. Rada si myslí, že ak sa vyberie týmto smerom, „zmarí plány Ruska a jeho spojencov a zníži pravdepodobnosť tretej svetovej vojny“.

Deväťbodový plán

Úspech podľa think tanku v prvom rade závisí od bezpečnosti Ukrajiny a jej možného členstva v NATO a EÚ. Podľa rady by americkým záujmom najviac pomohlo, ak by “Ukrajina zostala slobodná a suverénna a Rusko neuspelo vo svojej agresívnej vojne“.

Toto sú odporúčania Atlantickej rady pre nadchádzajúcu administratívu USA:

Skoré prímerie

Podľa odborníkov by sa rozhodne malo rokovať o prímerí na existujúcich hraniciach, kde sa v súčasnosti nachádzajú vojská oboch krajín. Dočasné prímerie však musí ísť ruka v ruke s rozmiestnením jednotiek NATO, ktoré by mali byť rozmiestnené v oblastiach, kde prebiehajú boje. Hlavnú úlohu by tu mali zohrávať európske štáty, avšak s americkou podporou.

Záruka vstupu do NATO

Predpokladom trvalého ukončenia vojny budú obranné záruky. Prísľub a následné členstvo v NATO je podľa expertov najlepším spôsobom zabezpečenia suverenity a bezpečnosti Ukrajiny. O vstupe Ukrajiny do NATO by ale podľa odborníkov nemalo rozhodovať Rusko, ale USA, členovia NATO a Ukrajina.

Pomoc NATO pri obrane Ukrajiny

NATO môže pomôcť Ukrajine „svojimi zdrojmi, bojovým duchom, špičkovou vojenskou technikou a armádou, ktorá je vycvičená v boji“. Hoci sa armáda NATO podľa nich vyrovná tej ruskej, zvyšujúce sa schopnosti európskych armád a americké zbrane môžu poskytnúť dodatočnú podporu.

Odmietnutie nútenej neutrality

Rada odporúča, aby sa obranná záruka NATO vzťahovala len na tú časť ukrajinského územia, ktorá je pod kontrolou ukrajinskej vlády. Za príklad uviedla Západné Nemecko, ktoré vstúpilo do NATO v roku 1955. Spojené štáty by mali odmietnuť požiadavku Ruska na nútenú neutralitu a odzbrojenie Ukrajiny.

Odmietnutie nárokov Ruska na ukrajinské územie

USA a Európa by sa mali jednoznačne postaviť proti ruským územným nárokom na Ukrajine a odmietnuť akékoľvek prekračovanie hraníc.

Trvalé miesto v Severoatlantickej rade

Ak by sa Ukrajina stala členom NATO, zaviazala by sa k obnoveniu svojej územnej celistvosti v medzinárodne uznávaných hraniciach prostredníctvom mierových a diplomatických riešení. Pred vstupom by spojenci podnikli ďalšie kroky na začlenenie Ukrajiny do Aliancie. To by zahŕňalo napríklad trvalé miesto pre Ukrajinu v Severoatlantickej rade a miesto pre ukrajinského generála vo Vojenskom výbore.

Európa by mala posilniť vlastnú bezpečnosť

Rada si ďalej myslí, že Európa musí urobiť viac pre bezpečnosť Ukrajiny a svoju vlastnú bezpečnosť. USA a Európa by mali posilniť spoločné aktivity a investície do svojho obranného priemyslu.

Zamedzenie vplyvu Ruska

Podľa rady potrebujú USA a ich spojenci novú stratégiu zameranú na obmedzenie ruského vplyvu. Mala by zahŕňať zachovanie zmrazených ruských štátnych aktív, prísne technologické obmedzenia a opatrný prístup k uvoľňovaniu sankcií. Krajiny by sa nemali vracať k závislosti od ruských energetických a iných zdrojov.

USA sa môžu stať lídrom Západu

Rada je presvedčená, že tieto opatrenia prinesú mier do Európy a zvýšia bezpečnosť a prosperitu USA a ich spojencov. Prípadným agresorom tým ukážu, že USA sú lídrom. Rada tieto odporúčania vníma ako jednoznačnú víťaznú stratégiu.

ta3.com/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.