Máme veľké šťastie, že slovenské povesti zozbieral človek, ktorý chápal život v celej jeho krutosti. Najväčší slovenský autor rozprávok Pavol Dobšinský zbieral slovenské rozprávky tri desaťročia. Spolu s ďalším slovenským velikánom Martinom Benkom vdýchli slovenským rozprávkam úžasnú a neopakovateľnú atmosféru.
Najkrajšie slovenské rozprávky
Rozprávky o Zlatovláske, troch zhavranelých bratoch, dvanástich mesiačikoch, zlatej priadke, troch grošoch, zakliatej hore, Laktibradovi, Mahuliene, Lomidrevovi či Popolvárovi patria k najznámejším a najkrajším rozprávkam, ktoré aj dnes dokážu očariť deti rovnako, ako očarovali ich rodičov či prarodičov ešte v minulom storočí.
Pavol Dobšinský – spisovateľ štúrovskej generácie a zberateľ ľudovej slovesnosti
Narodil sa do rodiny evanjelického farára v Slavošovciach. Študoval na gymnáziu v Rožňave a Miškovci, neskôr na evanjelickom lýceu v Levoči. Zúčastnil sa na revolúcii v rokoch 1848 – 1849. Pôsobil ako asistent u evanjelického farára a etnografa Samuela Reussa v Revúcej. Tu sa začal venovať zbieraniu a vydávaniu slovenskej ľudovej slovesnosti. Od roku 1852 pracoval ako pomocný redaktor v časopise Slovenské pohľady, neskôr pôsobil ako kaplán či ako profesor slovenského jazyka a literatúry v Banskej Štiavnici. Napokon sa usadil v Drienčanoch, kde pôsobil ako kňaz. Zomrel 22. Októbra 1885 na silný zápal pľúc.
Pavol Dobšinský o slovenských rozprávkach
Že tieto kvety z národného ducha u nás Slovákov vyrástli a že národ sám v týchto výtvoroch vždy s veľkou obľubou sa tešieval, ukazuje to, že tieto povesti v toľkých storočiach nevyšli z pamäti, ale že až doposiaľ v čerstvosti sa udržali. Od počiatku ich neznámeho, až do báječnej minulosti padajúceho vzniku vyprávajú sa ony a podávajú z úst do úst, z pokolenia na pokolenie, s premenami síce čo do pobočnosti, ale v podstate vždy tie isté. Tie samé! Tisíc a tisíc ráz boli tieto národné veselo-, čino-, a trúchlohry v divadielkach tichých slovenských izbičiek, pri lučivom svetle kozubov a pri hudbe svištiacich vretien, na dlhých zimných večeroch od k tomu zrodených samovzdelaných ochotníkov bezplatne predstavované. A miešané obecenstvo z malých i veľkých záležajúce, tu dolu i na galérii nezunovalo ich s obľubou a pochvalou poslúchať. Každý dom v dedine a každý kút v dome má u nás svojich vykladačov a vykladačky.
Na sklonku života ich vydal vlastným nákladom, pretože Martinská tlačiareň ich odmietla s tým, že by sa nepredávali. Dnes sú Prostonárodné slovenské povesti už literárnou klasikou.
Stále sa čítajú, sú nanovo upravované i dramatizované. Asi aj preto, že Dobšinský v nich nevidel len hlúpe povedačky. V povestiach, ktoré si ľudia odovzdávali z generácie na generáciu, cítil zakliatu vieru, túžbu i nádej národa.
Martin Benka – zakladateľ moderného výtvarného prejavu
Dňa 21. septembra 1888 sa v Kostolišti pri Malackách narodil národný umelec, maliar a grafik Martin Benka. Martin Benka bol zakladateľskou osobnosťou moderného slovenského výtvarného prejavu. Pri tvorbe sa inšpiroval krajinou, ale i tvarovou a farebnou krásou ľudového výtvarníctva. Prepracoval sa k osobitému stvárneniu slovenskej krajiny a človeka žijúceho a pracujúceho v tejto krajine. Okrem toho bol aj nadaným huslistom – samoukom. Skomponoval niekoľko menších husľových skladieb a dokonca vyrobil niekoľko prototypov huslí. Stal sa prvým slovenským umelcom v oblasti maľby, ktorému udelili titul národný umelec. V roku 1963 získal ocenenie Rad republiky za celoživotné dielo. Popredný výtvarník Martin Benka zomrel 28. júna 1971 vo veku 82 rokov v Malackách. Je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine.
Jedinečný výber rozprávok najväčšieho slovenského autora Pavla Dobšinského obsahuje to najlepšie, čo sa v klenotnici slovenskej ľudovej tvorivosti nachádza. Kniha na 786 stranách obsahuje dovedna 76 nádherných rozprávok s jedinečnými ilustráciami ďalšieho slovenského velikána Martina Benku, ktoré im vdýchli úžasnú a neopakovateľnú atmosféru. Vďaka nej budú môcť Vaše ratolesti prežívať fantastické príbehy spolu s ich hrdinami, bojovať s drakmi, odklínať zámky, rozpoznávať dobro a zlo, znovu a znovu sa tešiť na čarovný svet svojich rozprávkový hrdinov. Aj preto by táto kniha v žiadnej rodine určite chýbať nemala.
© Mr. Slovak o.z.
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Svetové slovenské rozprávky
Svetové slovenské rozprávky
Svetové slovenské rozprávky