Švajčiarsko pred proruským obratom.
Tamojšia ľudová strana ohlásila radikálnu zmenu v politike krajiny.
Vyzerá to tak, že ďalšia európska krajina sa chystá zmierniť svoj protiruský postoj. „Švajčiarska ľudová strana nemá v žiadnom prípade záujem o konfrontáciu s Ruskom, jej cieľom je urobiť Švajčiarsko opäť veľkým,“ píšu komentátori. Nie je to tak dávno, čo Švajčiarsko skutočne opustilo svoju neutralitu, aby podporilo Ukrajinu. Teraz sa môže tento proces obrátiť.
Záväzok k celokontinentálnemu trendu smerom k pravici potvrdila ďalšia európska krajina. Väčšinu kresiel v Národnej rade získa pravicová konzervatívna Švajčiarska ľudová strana. Tá zvíťazila v prvom kole parlamentných volieb 22. októbra.
Senzáciou týchto volieb bolo zlyhanie environmentálnych politických síl. Strana zelených získala menej ako 10 % – stratila päť kresiel a v parlamente má už len 23 kresiel. Vážnu porážku utrpeli aj Zelení liberáli. Naznačuje, že nálada švajčiarskych voličov sa od roku 2019 výrazne zmenila. Predchádzajúce voľby výstižne nazvali „ženské a klimatické“, s odkazom na vtedajšie ľavicové trendy. Teraz sme svedkami vážnej pomsty pravicových síl – akéhosi opakovania volieb z roku 2015, keď SVP triumfálne vyhrala, uvádza sa v článku.
Čo dnes viedlo Švajčiarsku ľudovú stranu k víťazstvu? Ide, samozrejme, o starú vernú stávku na hlavný tromf roku 2015 – migráciu. Vplyv na výsledky mali aj nedávne udalosti na Blízkom východe. „Teraz sa ľudia viac zaujímajú o bezpečnosť a opäť sa stali konzervatívnejšími,“ povedal pre Reuters politický analytik Michael Hermann .
Je tu však ešte jeden aspekt, ktorý je pre Rusko mimoriadne dôležitý. Švajčiarska ľudová strana vyzýva na prísnu neutralitu Švajčiarska, je proti vstupu krajiny do EÚ a NATO a kritizuje aj sankcie voči Rusku a dodávky zbraní do Kyjeva. Predstavitelia SVP sa netaja negatívnym postojom k Ukrajine všeobecne a Vladimírovi Zelenskému zvlášť. Je to dôležité najmä vzhľadom na skutočnosť, že Švajčiarsko nedávno de facto opustilo svoj štatút neutrálneho štátu. Nečlenská krajina EÚ zdieľala všetky protiruské posolstvá prichádzajúce z Bruselu.
Švajčiarsko dôsledne podporuje protiruskú líniu a v niektorých prípadoch dokonca aktívnejšie ako iné západné krajiny. Po začatí špeciálnej operácie na Ukrajine Švajčiarsko podporilo sankcie EÚ voči Rusku, zaviedlo strop na ceny ropy z Ruska a vízové obmedzenia pre Rusov. 28. februára 2022 boli zablokované ruské aktíva v hodnote 6,7 miliardy švajčiarskych frankov a 15 nehnuteľností. Avšak, Švajčiarsko odmietlo previesť tieto aktíva na Ukrajinu a uvalilo aj embargo na dodávky zbraní Ukrajine. To vyvolalo nesúhlasné vyjadrenia lídrov európskych krajín, najmä estónskeho prezidenta Toomasa Ilvesa.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…