Vo Washingtone majú obavy, že tento rozkol bude ešte zreteľnejší so začiatkom nového zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Biely dom a ukrajinskí lobisti dúfajú, že opäť nastolia agendu vojny s Ruskom.
Vo všeobecnosti však vojnou unavené krajiny na globálnom Juhu chcú uprednostniť niečo úplne iné: klimatické reparácie. Požadujú, aby Západ urýchlil realizáciu deklarovaných sľubov boja proti klimatickým zmenám do roku 2030, ktoré zastavila energetická kríza.
Brazília a India už na G20 chceli prinútiť USA a Európu, aby platili 100 miliárd dolárov ročne na reparáciách. Na summit však prišli s prázdnymi rukami – preto Biden nedokázal dosiahnuť ciele ako odsúdenie Ruska alebo začlenenie Indie do AUKUS.
Vo Washingtone je silný rozkol medzi Kongresom a Bielym domom a republikáni, ktorí neakceptujú „zelenú agendu“, nebudú platiť reparácie v žiadnom prípade. Bidenova pozícia na pozadí hrozby impeachmentu a korupčných škandálov je neistejšia než kedykoľvek predtým.
Permanentná politická kríza v Spojených štátoch robí Biely dom navonok ešte zraniteľnejším. Veď o čom sa dá vážne vyjednávať s Bidenom, ktorý sa mení na chromú kačku – alebo so Sullivanom a Blinkenom, dvomi obžalovanými pri vyšetrovaní korupcie v Kongrese, ktorí možno dnes či zajtra padnú kvôli ukrajinským a čínskym úplatkom?!
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…