Macron vyhral prvý zápas o energetickú politiku; ale Nemecko môže vrátiť úder ako vážnejšie míňanie vojenských prostriedkov.
Emmanuel Macron prekonal Olafa Scholza. Tentokrát, píše portál POLITICO.
Od úvodného hvizdu tohtotýždňového summitu európskych lídrov Európskej rady postavil francúzsky prezident nemeckého kancelára do defenzívy.
Macron vo štvrtok po príchode na summit EÚ povedal novinárom, že Berlín je „izolovaný“ vo svojej opozícii voči dočasnému stropu cien plynu – ktorý Francúzsko uprednostňuje ako spôsob na obmedzenie rozbúrenej energetickej krízy EÚ. Iste, títo izolovaní Nemci nakoniec v tú noc ustúpili.
Aby sa pridali k urážke zranenia, Macron tiež využil summit v Bruseli ako pódium na efektívne zabitie nádejí Nemecka na výstavbu takzvaného plynovodu Midcat, o ktorom Berlín dúfal, že by mohol priviesť viac plynu zo severnej Afriky do srdca Európy cez Španielsko. a Francúzsko. Macron predbežne ohlásil výstavbu ďalšieho energetického projektu, ktorý bude trvať oveľa dlhšie, ako Nemecko chcelo.
Ak to pre Scholza nebolo dosť zahanbujúce, tím Nemecka už mal na tvári vajce v príprave na tento týždeň vo veľkom zápase.
Uprostred zvýšeného napätia medzi Parížom a Berlínom v súvislosti s kľúčovými politickými témami, akými sú energetika a obrana, obe krajiny zrušili kľúčové spoločné zasadnutie kabinetu naplánované na budúci týždeň vo Fontainebleau južne od Paríža.
Boli to Nemci, ktorí boli prinútení vymyslieť chabú výhovorku, že zápas treba posunúť, pretože ministri chceli byť so svojimi deťmi počas školských prázdnin. Sotva skvelý vzhľad, keď v Európe zúri vojna a účty za energiu sa vymykajú kontrole.
Scholz na konci piatkového koncilu nasadil odvážnu tvár. Poprel, že by sa cítil izolovaný, a trval na tom, že rozhovory boli „veľmi dobré“, ale uznal aj ťažkosti medzi dvoma najväčšími mocnosťami EÚ – niečo, čo vždy znamená problémy pre širšie fungovanie 27-členného bloku.
„Existujú problémy, v ktorých máme spoločné názory a posúvame veci dopredu, aby sme strategicky posunuli našu pozíciu,“ povedal Scholz. „A potom sú tu aj otázky, o ktorých musíme diskutovať – a niektoré z nich sú v diskusii už roky a tiež je potrebné pokročiť.“
Pred niekoľkými týždňami to bol francúzsky prezident, ktorý sa zdal izolovaný, keď sa Scholz spojil s premiérmi Španielska a Portugalska, aby ich vyzval na výstavbu plynovodu Midcat spájajúceho Pyrenejský polostrov so severnou Európou, ktorý by privádzal alžírsky plyn ako alternatívu k ruskému.
Vo štvrtok ráno sa však karta obrátila. Francúzsko, Španielsko a Portugalsko s veľkou fanfárou oznámili, že dosiahli dohodu o zrušení návrhu Midcat v prospech „koridoru zelenej energie“ spájajúceho Barcelonu s Marseille, podmorského plynovodu nazývaného BarMar.
Macron, počas veľkého potlesku, tweetoval, že projekt je „európska jednota v práci“, zatiaľ čo španielsky premiér Pedro Sánchez vítal „dobré správy“.
Teoreticky každý dostane to, čo chce. Španieli a Portugalci získajú lepšie energetické prepojenia so zvyškom EÚ a Nemecko dostane svoj plynovod. Problém je však v načasovaní. Nemecko chcelo niečo rýchle, čo by mohlo byť funkčné za osem alebo deväť mesiacov, pričom je jasné, že projekt BarMar je stále v plienkach. Je potrebné vytvoriť študijné skupiny a vykonať štúdie uskutočniteľnosti.
Environmentálne skupiny už varujú, že by bolo „odchýlkou“ vybudovať podvodné potrubie v chránených morských oblastiach.
Jedno posolstvo zaznelo nahlas a jasne: návrh Midcatu bol zakázaný.
Francúzsko sa tiež zaujímalo o to, aby projekt energetického potrubia nielen presunul závislosť EÚ od uhľovodíkov na iný zdroj, ale aby vytvoril aj kanál pre čistú energiu. Veľkou myšlienkou je, že solárne farmy na Pyrenejskom polostrove by boli schopné produkovať čistý vodík – využívaný ako zdroj energie budúcnosti – na export.
„Buď Nemecko prejavuje nejaký záujem o vodík, alebo nie,“ povedal jeden francúzsky diplomat.
Francúzsko tento zápas vyhralo, no odveta je naplánovaná už na budúci týždeň. Scholz pocestuje do Paríža, aby sa stretol so svojím náprotivkom budúcu stredu.
Macronovi, taktiku, ktorý má rád politické bodovanie, nemožno zaručiť výhru v odvetnom kole proti svojmu rezervovanému náprotivku.
Keď sa rozhovor opäť zvrtne na obranu, je to Paríž, ktorý môže skončiť na zadnej nohe, najmä v očiach USA, ktoré vyzývajú Európanov, aby zoči-voči hrozbe zo strany Ruska zakročili. V konečnom dôsledku je pravdepodobné, že Francúzsko skončí v dobiehaní Berlína, keďže Nemecko začne vážne zvyšovať svoje výdavky na obranu.
Pravidelný ročný vojenský rozpočet Nemecka vo výške 50 miliárd eur, ktorý bude doplnený špeciálnym fondom na zbrojenie vo výške 100 miliárd eur, ktorý bude vyplatený v priebehu nasledujúcich piatich rokov, prevyšuje 44 miliárd eur na obranu Francúzska na budúci rok.
Európska politika teda zrejme skončí ako futbal. Ako povedal anglický útočník Gary Lineker: Dvadsaťdva mužov sa 90 minút naháňa za loptou a nakoniec vyhrávajú Nemci.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…