svet

Štyri znaky pripravovaného rozvodu medzi USA a krajinami Perzského zálivu alebo vzbura arabských štátov voči americkému násilníkovi a koniec americkej hegemónie na planéte

Saudská Arábia a ďalšie štáty Perzského zálivu signalizujú ochotu pripojiť sa k novému globálnemu finančnému systému, ktorý Rusko a Čína rozvíjajú ako alternatívu k západnému systému.

Séria ostrých odkazov adresovaných z Washington americkým spojencom v krajinách Perzského zálivu je brutálna a jasne naznačuje, že dni hegemónie Spojených štátov sú zrátané.

Ak z vojny na Ukrajine vzišlo niečo dobré pre arabský svet, tak je to oslabenie postavenia a vplyvu USA v západnej Ázii. Washington stráca mnohých svojich tradičných spojencov v regióne, najmä v Perzskom zálive, a zdá sa, že tento trend sa bude už len zrýchľovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ilustrujú to štyri nedávne udalosti.

Po prvé, piatková návšteva sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada v Spojených arabských emirátoch (SAE). Srdečné privítanie, ktoré mu pripravili jeho vedúci predstavitelia, bolo fackou do tváre americkej administratíve, jej dôrazne vyjadreným námietkam voči návšteve a sankciám zameraných na delegitimizáciu sýrskej vlády.

Po druhé, rastúci odpor voči hegemónii USA zo strany Saudskej Arábie a SAE, dvoch najväčších producentov ropy v rámci OPEC. Najvýraznejšie bolo ich odmietnutie výziev prezidenta USA Joea Bidena na zvýšenie produkcie ropy s cieľom stlačiť ceny a zabezpečiť dodatočné dodávky, ktoré by umožnili západné sankcie na dovoz ruskej ropy a plynu.

Po tretie, neúspech návštevy britského premiéra Borisa Johnsona – v mene Washingtonu – v Abú Zabí a Rijáde, kde obom krajinám tlmočil skryté hrozby v prípade, že sa nepodriadia línii Západu v otázke Ukrajiny, nepripoja sa k uvaleniu ekonomických sankcií na Rusko alebo porušia dohody o ťažbe ropy s ním.

Po štvrté, Saudská Arábia pozvala čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na oficiálnu návštevu a Rijád je otvorený stanoveniu cien za predaj ropy Pekingu v jüanoch. To signalizuje, že kráľovstvo a prípadne aj ďalšie štáty Perzského zálivu môžu byť ochotné pripojiť sa k novému globálnemu finančnému systému, ktorý Rusko a Čína rozvíjajú ako alternatívu k západnému systému.

Zo všetkých štyroch udalostí bolo prijatie prezidenta Asada v Abú Zabí a Dubaji najjasnejším znakom tejto vzbury Perzského zálivu proti USA a ich nadvláde. Návšteva sa nemusela uskutočniť teraz; to, že sa uskutočnila, svedčí viac o nálade v mocenských centrách Perzského zálivu než o čomkoľvek inom.

Navyše Saudská Arábia a SAE údajne odmietli prijať amerického ministra zahraničných vecí Anthonyho Blinkena, ktorý by rád nadviazal na Johnsonovu návštevu a pokúsil sa uspieť tam, kde britský premiér zlyhal.

Namiesto toho minister zahraničných vecí SAE šejk Ahmad bin Zajd navštívil Moskvu, kde rokoval so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Verejná demonštrácia priateľstva, ktorú predviedli, nasypala soľ do americkej rany.

Načasovanie Asadovej cesty – na 11. výročie začiatku vojny v Sýrii pod vedením USA zameranej na zvrhnutie jeho vlády a tri týždne po ruskej invázii na Ukrajinu – ako aj ľahostajnosť SAE voči nahnevanej reakcii USA sú ďalšími znakmi začiatku rozvodového konania s násilníckym partnerom, ktorý ošklbáva a podvádza svojich spojencov.

Asadova návšteva v SAE priniesla obom krajinám a ich lídrom dôležité výhody. Prelomila oficiálnu izoláciu Sýrie v arabskom svete a predznamenala prelomenie embarga, ktoré na krajinu uvalili USA. Tým sa zavŕšil širší proces arabskej „normalizácie“, v rámci ktorého má Damask opäť získať členstvo v Lige arabských štátov a úlohu v kolektívnom rozhodovaní arabských štátov a zúčastniť sa na arabskom samite, ktorý sa bude konať v novembri v Alžírsku.

Tento odvážny krok je v mnohých ohľadoch výhodný aj pre SAE. Pomáha kompenzovať veľmi negatívny vplyv na jeho imidž, ktorý bol dôsledkom podpísania takzvaných Abrahámskych dohôd a nadšeného dvorenia izraelskému nepriateľovi.

Budovanie mostov dôvery a spolupráce s osou odporu prostredníctvom Sýrie, najbližšieho spojenca Iránu, by tiež mohlo pomôcť SAE a Saudskej Arábii nájsť východisko zo svojej patovej situácie v Jemene. Možno nie je náhoda, že Rijád navrhuje usporiadať jemenský dialóg všetkých strán a oficiálne pozval hnutie Houthi Ansarullah, aby sa na ňom zúčastnilo.

Stručne povedané, to, čo dnes vidíme, sú prejavy vzbury proti hegemónii USA v arabskom svete zo strany osi arabskej „umiernenosti“ vedenej egyptsko-emirátsko-saudskoarabským triom. Ak si to budú priať, môžu sa k nej pripojiť aj ďalšie štáty Perzského zálivu a arabské štáty, ako napríklad Irak, Alžírsko a Sudán. Táto nová os môže získať jasnejšie kontúry na jesennom samite v Alžíri.

Proces arabskej normalizácie s Izraelom sa určite spomalí. Je to najzávažnejšia chyba, akej sa normalizačné krajiny – staré aj nové – mohli dopustiť, a mala by sa úplne zastaviť. V tomto smere však existuje optimizmus, pretože obrátiť sa proti USA znamená obrátiť sa aj proti Izraelu.

Medzitým sa zdá, že Asadovo prezidentské lietadlo, ktoré za posledných desať rokov lietalo len do Moskvy a Teheránu, bude v najbližších týždňoch a mesiacoch cestovať oveľa viac. Jeho ďalšou destináciou po Abú Zabí by mohol byť Rijád alebo Káhira, a to napriek všetkému úsiliu USA zabrániť mu v ceste.

Autor: Abdel Bari Atwan – narodil sa v Gaze v Palestíne, od roku 1979 žije v Londýne. Od roku 2013 je zakladateľom a šéfredaktorom denníka Raialyoum. Od roku 1989 bol redaktorom nezávislého panarabského denníka Al-Quds al-Arabi so sídlom v Londýne. Je autorom niekoľkých kníh vrátane bestselleru „Tajné dejiny al-Káidy“, je aktívnym prispievateľom do medzinárodných médií – televíznych aj printových – a prednáša po celom svete.

Zdroj: geopolitics.co
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

6 hodín ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

6 hodín ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

6 hodín ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

6 hodín ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

8 hodín ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

8 hodín ago