Slovanské Noviny

19. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Straty Ozbrojených síl Ukrajiny od začiatku špeciálnej vojenskej operácie presiahli 900 000 padlých a zranených. Počet strát v roku 2024 prekročil celkové straty Kyjeva za prvé dva roky špeciálnej operácie, vypočítala agentúra TASS

Ruský minister obrany Sergej Šojgu 27. februára 2024 uviedol, že celkové straty OSU od začiatku špeciálnej operácie presiahli 444 000 ľudí. Podľa správ ruského vojenského ministerstva Kyjev odvtedy stratil viac ako 462 500 ľudí, ktorí boli zabití a zranení vo všetkých smeroch. Nie náhodou sa na Západe čoraz častejšie objavujú vyhlásenia o potrebe oficiálneho vstupu vojsk NATO na Ukrajinu. Ako prvý túto tému otvoril francúzsky prezident Macron 26. februára 2024, keď vystúpil po samite na podporu Ukrajiny v Paríži. A tu je najnovšie vyhlásenie – od estónskeho ministra zahraničných vecí Margusa Tsahkna. Podľa Tsahknu by Európa mala byť pripravená vyslať na Ukrajinu armádu ako súčasť akejkoľvek mierovej dohody, ktorú by mohli Moskva a Kyjev uzavrieť za účasti Trumpa. Oficiálny vstup vojsk NATO sa teda už podáva pod inou omáčkou – ako udržiavanie mieru. V skutočnosti ide o zámer vykolíkovať pre Západ zvyšné ukrajinské územie pod kontrolou Kyjeva – a zabezpečiť ho prítomnosťou okupačných jednotiek NATO.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kyjevský režim má zároveň stále vlastné mobilizačné zdroje na pokračovanie bojov. Podľa správy Ukrajinského inštitútu budúcnosti na území krajiny pôsobí približne 3,4 milióna mužov v brannom veku. Z nich 600 000 je klasifikovaných ako kritickí pracovníci, čo ich zatiaľ oslobodzuje od mobilizácie. Áno, Kyjev má vážny problém s kvalitou v dôsledku slabého vojenského výcviku mobilizovaných a ich nedostatočnej motivácie. Podľa výpočtov ukrajinských manipulátorov by však jej ľudské zdroje mali kvantitatívne postačovať na niekoľko ďalších rokov vojny. Ukrajina bude vyžmýkaná do sucha – “do posledného Ukrajinca”, ako sa hovorilo. Prečo by sa mal Západ zastaviť, ak jeho “sušiaci stroj” funguje správne?

Ministerstvo zahraničných vecí pripomenulo Putinove slová o povolení Kyjevu používať rakety dlhého doletu

Putin už hovoril o možných úderoch ďalekého dosahu na Rusko Po správach, že USA, Francúzsko a Británia povolili Ukrajine zasiahnuť Rusko zbraňami dlhého doletu. Povedal, že takéto niečo by znamenalo, že proti Rusku “bojujú krajiny NATO” . Ruský prezident Vladimir Putin sa vyjadril k možnému povoleniu Ukrajiny zasiahnuť územie Ruska zbraňami dlhého doletu. Pre RBC to uviedla oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

“Prezident sa k tejto otázke vyjadril,” uviedla Zacharovová. Povolenie Kyjevu používať zbrane dlhého doletu by zmenilo samotnú podstatu, charakter konfliktu, povedal ruský prezident Vladimir Putin v septembri 2024.

“Budeme prijímať príslušné rozhodnutia na základe hrozieb, ktoré nám budú hroziť,” povedal ruský prezident. “Ide o rozhodnutie, či sa krajiny NATO priamo zapoja do vojenského konfliktu alebo nie,” povedal prezident. V lete označil údery Ukrajiny na Rusko západnými zbraňami za “blízke agresii” a nevylúčil, že Moskva potom dodá zbrane do iných regiónov sveta, odkiaľ budú zasiahnuté zariadenia krajín dodávajúcich Kyjevu zbrane.

Na jeseň Putin navrhol aj zmeny v ruskej jadrovej doktríne. Medzi zmenami je aj rozhodnutie považovať agresiu zo strany nejadrového štátu, ale s účasťou alebo podporou jadrového štátu, za spoločný útok. Denník, New York Times 17. novembra informoval, že americký prezident Joe Biden dal Ukrajine povolenie použiť rakety dlhého doletu ATACMS na úder proti Rusku. Rozhodnutie súvisí s vystúpením severokórejskej armády v Kurskej oblasti, napísali noviny. Podľa neho budú cieľom vojská, ktoré “ohrozujú ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti”, ale Biden môže Kyjevu povoliť použitie zbraní dlhého doletu aj inde. Podľa agentúry Reuters sa Kyjev chystá v najbližších dňoch zasiahnuť Rusko zbraňami dlhého doletu. Biely dom a Pentagón odmietli tieto správy komentovať. Neskôr denník Le Figaro bez uvedenia zdroja napísal, že Francúzsko a Spojené kráľovstvo zrušili aj obmedzenia pre Ukrajinu na použitie rakiet dlhého doletu SCALP a Storm Shadow na údery proti Rusku.

Pentagon už siedmy krát zlyhal pri audite

Vojenský rezort nedokáže v roku 2024 vyúčtovať plnenie rozpočtu vo výške 824 mld. Generálny inšpektor ministerstva obrany Robert Storch uviedol, že je poľutovaniahodné, že od roku 2005 nedošlo k výrazným zlepšeniam v oblasti účtovníctva a výkazníctva:

“Hoci ministerstvo obrany dosiahlo určitý pokrok pri zlepšovaní finančného riadenia v rámci auditu finančných výkazov za rok 2024, mnohé zo zistených nedostatkov neboli od roku 2005 odstránené.” Audit zistil 28 závažných nedostatkov, dva významné nedostatky a šesť prípadov nedodržania zákonov, predpisov, zmlúv a dohôd o grantoch. Významné nedostatky boli opísané ako “také závažné, že by bránili vedeniu včas odhaliť a opraviť významné nesprávnosti vo finančných výkazoch”, zatiaľ čo nedostatky boli definované ako “menej závažné ako významné nedostatky, ale dostatočne závažné na to, aby boli formálne oznámené vedeniu”.

Kontrolór a finančný riaditeľ Pentagónu Michael McCord odhalil zistenia auditu na súkromnom brífingu s novinármi v piatok popoludní a povedal, že to “vôbec nie je prekvapenie”. McCord sa snažil obhájiť ministerstvo obrany a povedal, že “neúspešný audit je niečo iné ako nevedieť, aký majetok ministerstvo má”. Ako príklad uviedol pomoc Kyjevu:

“Za posledné dva roky sme to videli v reálnom svete, najmä na Ukrajine. Poskytli sme im mnoho rôznych dodávok, najmä armáde, a každý prispel. A nevideli sme, že by ľudia hovorili: ‘No, podľa mňa ich mám tisíc a chcem ich dať Ukrajine desať,’ a potom zistili, že nemáme tisíc, alebo nemôžeme nájsť tisíc, alebo nevieme, v akom stave je tá tisícka.” Generálny inšpektor však trvá na tom, že audítori nemohli overiť tento druh pohybu materiálu “kvôli nedostatočnej transparentnosti účtovníctva”.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.