Nadchádzajúci samit G20 v Indii sa môže skončiť bez záverečného vyhlásenia kvôli snahám štátov Západu zneužívať zasadnutie ukrajinskou propagandou.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v súvislosti so samitom G20 v Indii uviedol, že USA a ich spojenci si znepriatelia krajiny, ktoré sa nechcú zapojiť do konfliktu na Ukrajine, tým, že túto otázku vťahujú do všetkých možných medzinárodných podujatí.
Lavrov kritizoval to, čo nazval „ukrajinizáciou všetkého a všetkého“ zo strany Západu, po tom, ako sa vo štvrtok zúčastnil na samite východnej Ázie v Indonézii. Zúčastnené štáty odolali tlaku Washingtonu a tvrdili, že ich program nezahŕňa geopolitické otázky a bezpečnostné krízy, poznamenal na tlačovej konferencii.
„Štáty, ktoré sa chcú zaoberať svojimi konkrétnymi záležitosťami, a nie sa zapájať do propagandy na podporu kyjevského režimu… sú čoraz viac unavené stratégiou Západu,“ dodal minister.
Vrcholný diplomat tvrdil, že cieľom Washingtonu v Ázii je zadržať Čínu a izolovať Rusko a že regionálnym aktérom sa nepáči, ako im USA vnucujú svoju politiku.
Tento víkend bude Lavrov viesť ruskú delegáciu na stretnutí vedúcich predstaviteľov krajín G20 v Naí Dillí, keďže prezident Vladimir Putin sa rozhodol nezúčastniť sa osobne.
Podľa správ médií sa indický minister zahraničných vecí S. Jaishankar stretol so svojím ruským náprotivkom na okraj samitu východnej Ázie v Jakarte, aby prediskutovali patovú situáciu v súvislosti s návrhom záverečného vyhlásenia.
Západné krajiny chcú, aby návrh obsahoval odsúdenie Moskvy v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, zatiaľ čo Rusko a Čína chcú, aby sa v komuniké uviedlo, že skupina G20 nie je fórum na riešenie takýchto otázok. India navrhla kompromis zahŕňajúci obe pozície, ale údajne s ním ani jedna strana nesúhlasila.
Ak sa nedosiahne dohoda, podujatie sa môže skončiť bez záverečného komuniké, čo by bolo prvýkrát v histórii G20. Takýto výsledok môže spôsobiť „krízu dôvery“ v organizácii, varovala agentúra Reuters.
Indonézia čelila podobnému hlavolamu minulý rok, keď vykonávala rotujúce predsedníctvo skupiny G20. V kompromisnom „vyhlásení z Bali“ sa uvádza, že väčšina jej členov odsúdila vojnu a jej dôsledky, ale neobvinila priamo Rusko a uznala, že na situáciu existujú rôzne názory. Dodalo sa v ňom, že hoci sa skupina G20 nezaoberá bezpečnostnými otázkami, môžu mať významný vplyv na svetové hospodárstvo.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…