Najdôležitejšou súčasťou stravy bola kaša (nie však naše biele krupice s maslom a kakaom). Zrno zrno, buď celé alebo rozdrvené, necháme napuchnúť vo vode a uvarené. Z menšej časti drvených zrniek sa piekli palacinky na ohni. Kaše a palacinky boli čerstvé, ale mohli sa aj dlho skladovať a jesť studené, napríklad na poľovníckej či vojnovej ceste. Radi ich varili v mlieku a ochutili s maslom, medom, sušeným a čerstvým ovocím. Sladká kaša je zachovaná ako slávnostné jedlo v stredoveku až hlboko do 17. storočia. V Rusku sa stále varí slaná kaša ako príloha k mäsu a rybám, namiesto obilia sa používa len pohánka. Slovanská kaša varená prevažne z prosa, jačmeňa, menej pšenice a ovsa. Ovos, toto bola typická potravina starovekých Nemcov (podľa správ Rimanov strava nezvyčajná a nie vhodná pre ľudí).
Mimo kaše, bol chlieb hlavným pokrmom pšeničný a ražný. Chlebík bol kvasený a vyzeral ako dnešný celý pšeničný chlieb. Drevený kus, v ktorom sa chlieb miešal, nebol umytý a zvyšky z minulého pečenia ostali na stenách. Pred novým pečením sa oškriabali, vyliali vodu a kváskový bol hotový. Chlebík bol tmavý alebo biely – bol na slávnostné príležitosti a neskôr aj do kostola ako hosť. Časť obilia bola zberaná nezrelá a zjedená surová, alebo pražená – pražené nedozreté zrná boli s nej najlepšia kaša.
Med, sušené drvené ovocie (hlavne hrušky), ale aj jahody, maliny, čučoriedky, čierne. Pečivo sa posypalo a plnilo makom, tvarohom – ale len pri tých najslávnostnejších príležitostiach.
Jedli aj veľa strukovín – hrášok, šošovica a fazuľa. Kapusta a uhorky naložené a kvasené. Často ak jedlo bola repa. Na jedálenskom stole však neboli len národné jedlá – naši predkovia radi jedli lebeda, merlík, žihľavu, púpavu, šťavu, cibuľu rastlín a cibuľu, cesnak a iné – najmä na jar, keď telo utrpelo nedostatok vitamínu C po dlhej zime. Populárna bola kyslá chuť, zaručená kyslým mliekom, octom a bylinkami. Samozrejme, toto všetko bolo robené do polievok. Ľudia používali aj rastlinné oleje – z ľanu, maku, repky a lieskových orechov.
Na stoloch obyčajných ľudí bolo málo mäsa. Mäso bolo súčasťou základného jedla, hlavne hovädzie a bravčové mäso. Na nekonečných rovinách Ukrajiny jedli Slovania kone, ktoré chovali ako na jazdenie, tak aj na mäso. Češi a Polabští Slovania sa preslávili aj chovom koní. V južanských Slovanoch bolo veľa baranieho jedla, rovnako ako Bulhari. Lebo prasce sa voľne túlajú po dedine a pri lese kde sa kŕmia, nekrmovali, hoci sú správy o tom, že boli niekedy vykrmované takým spôsobom, že ani nemohli stáť. Takže mäso bolo prevažne chudé, peklo horí, v popole alebo vo varení. Samozrejme aj sušené a údené. Naši predkovia jedli zviera prakticky celé, jedli črevá, dreň z kostí, praženú kožu, šľachy, chrupavky… Členovia aristokracie sa spočiatku nelíšili tým, že jedli viac mäsa, ale radšej jedli lepšie mäso, kvalitnými úpravami a samozrejme veľa zveriny a aj vajíčka a hydina.
Okrem mäsa sme jedli mliečne výrobky – tvaroh a syr z kravského mlieka, v hornatých oblastiach z oviec ale aj kozieho. Tvaroh sa jedol s cibuľou a rascou a bolo to bežné jedlo ľudí – olomoucký biskup Jan pri konzumácii tohto jedla chytil pražský Jaromír a on ho na mieste bil, aby si pamätal, že by mal jesť ako biskupovi vyhovuje a nie tak špinavé.
Korenila chrenom, horčicou, cesnakom, soľou a od 13. storočia aj šafranom, ktorého popularita bola včas nesmierna. Ako prísady a hlavné jedlo sa jedli rôzne druhy húb.
Samozrejme voda pila – voda tečúca z potokov a riek bola obzvlášť cenená, zatiaľ čo studňa bola považovaná za bezchybnú až do hlbokého stredoveku…
Sláva Rodu.
voľný preklad bez korekcie
zdroj: z útrob internetu a múdrosť našich predkov
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…
Audit v Medzinárodnom dome umenia pre deti BIBIANA odhalil viaceré závažné pochybenia. Za predchádzajúceho vedenia bol…