Ústavný súd SR bude musieť už čoskoro rozhodnúť o súlade paragrafov 363 až 367 Trestného poriadku s Ústavou SR. Tento paragraf často spochybňujú politici strán OĽANO, SaS, Za ľudí, Progresívneho Slovensko a ďalších, ako aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Používanie paragrafu síce štatisticky, v porovnaní s minulosťou, nebolo generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom nadužívané, no nebolo v súlade s predstavami politikov vlád Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati), ani prezidentky Čaputovej. Opäť sa však raz ukázalo, že by sa politici nemali miešať do činností orgánov činných v trestnom konaní a bez patričných znalostí ani do niektorých čisto odborných tém.
„§ 363 až § 367 Trestného poriadku je celkom zjavne možné vykladať i aplikovať ústavne konformným spôsobom. Paragrafy 363 až 367 Trestného poriadku sledujú legitímny cieľ, ktorým je požiadavka zákonnosti rozhodnutí prokurátorov a policajtov a na ňu nadväzujúca požiadavka ústavnej konformity zásahov vytváraných týmito rozhodnutiami (t. j. odstránenie nezákonnosti a najmä odstránenie z nezákonnosti vyplývajúcich zásahov do základných práv a slobôd),“ uvádza vo svojom stanovisku fakulta.
Nezávislé stanovisko z akademického prostredia zároveň konštatuje, že na Slovensku existujú dostatočné „páky“ na to, aby nemohlo dochádzať k „systémovému zlyhaniu pri aplikácii“ uvedených paragrafov.
„Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v stanovisku zdôraznila, že Slovenská republika má dostatočný systém garancií vytvárajúcich predpoklad, že nemôže dochádzať k systémovému zlyhávaniu pri aplikácii § 363 až § 367 Trestného poriadku, pričom ide o tieto záruky: záruky vyplývajúce zo spôsobu obsadenia funkcie/kreácie generálneho prokurátora SR, záruky vyplývajúce z politickej kontroly činnosti generálneho prokurátora SR, záruky vyplývajúce zo súdnej kontroly činnosti generálneho prokurátora SR, záruky vyplývajúce z práva odvolať generálneho prokurátora SR a záruky vyplývajúce z možnosti vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť generálneho prokurátora SR,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.
To, že odborníci, ktorí vypracovali predmetné stanovisku, majú dostatočné a širšie znalosti ústavného práva. Ako politici, ktorí sa pokúšajú o obmedzenie právomocí generálneho prokurátora pre účely svojich vlastných politických cieľov, je nespochybniteľné.
„Na stanovisku pracovali odborníci Právnickej fakulty UK v Bratislave. Tí sa vo svojej vedecko-pedagogickej praxi venujú oblasti trestného práva a oblasti ústavného práva, na čele s jej dekanom doc. JUDr. Eduardom Burdom, PhD. Menovite Dr. h. c. prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD., prof. JUDr. Tomáš Strémy, PhD., doc. JUDr. Milan Hodás, PhD., JUDr. Lukáš Turay, PhD. a JUDr. Stanislav Mihálik, PhD.,“ dodala fakulta vo svojom stanovisku.
ereport.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…