svet

Stanfordský projekt „Virality“: Ako sa cenzúrujú aj pravdivé príbehy na sociálnych médiách

Zatiaľ čo novinár Matt Taibbi bol stratený vo výbušných správach o očakávanom zatknutí Donalda Trumpa, zverejnil nové podrobnosti o predtým nezverejnených snahách o cenzúru na sociálnych médiách.

Najnovšie súbory Twitter odhalili dychberúce úsilie Stanfordského projektu virality cenzurovať dokonca aj skutočné príbehy.

Koniec koncov, projekt trval na tom, že „skutočné príbehy… by mohli podnietiť váhavosť“ nad prijatím vakcíny alebo iných opatrení. Toto úsilie zahŕňalo potláčanie príbehov, o ktorých dnes vieme, že sú legitímne, ako je prirodzená imunitná obrana, prehnaná hodnota masiek a otázky týkajúce sa účinnosti vakcíny pri prevencii druhých chorôb. Práca projektu Virality na cenzúre aj skutočných príbehov by mala viesť k prerušeniu akéhokoľvek spojenia so Stanfordskou univerzitou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Dozvedeli sme sa o neustále sa rozširujúcej koalícii skupín spolupracujúcich s vládou a sociálnymi médiami s cieľom zamerať sa na Američanov a cenzurovať ich, vrátane organizácií financovaných vládou.

Nové súbory však mrazia v detailoch, ktoré údajne ukazujú, ako Virality Project označil aj skutočné príbehy za „anti-vakcínu“, a preto podlieha cenzúre. Tieto súbory by naznačovali, že

Projekt horlivo pracoval na obmedzení slobody prejavu a potlačení alternatívnych vedeckých názorov.

Taibbi opisuje projekt Virality ako „rozsiahlu snahu naprieč platformami monitorovať miliardy príspevkov sociálnych médií Stanfordskej univerzity, federálnych agentúr a množstva (často štátom financovaných) mimovládnych organizácií.

„Odvtedy sme sa dozvedeli, že

projekt Virality v roku 2021 spolupracoval s vládou na spustení plánu celoodvetvového monitorovania obsahu súvisiaceho s Covidom. Najmenej šesť hlavných internetových platforiem bolo „zapojených“ do rovnakého systému lístkov JIRA, ktorý denne posielal milióny položiek na kontrolu

Podľa Taibbiho sa to zameralo na každého, kto sa roboticky nezhodoval s CDC a mediálnymi naratívmi, vrátane zacielenia na príspevky, ktoré zdieľali „Správy očkovaných jedincov, ktorí sa aj tak nakazili Covid-19“, výskum „prirodzenej imunity“, čo naznačuje Covid-19“ unikli z laboratória“ a dokonca „znepokojujúce vtipy“.

To zahŕňalo dôkazy, že „vedome sa zameral na skutočný materiálny a legitímny politický názor, pričom sám sa často fakticky mýlil“.

The Virality Project varoval Twitter, že „skutočné príbehy… by mohli podnietiť váhavosť“, vrátane príbehov o „úmrtiach celebrít po očkovaní“ a zatvorení centrálnej školy v New Yorku kvôli správam o chorobách po očkovaní.

Projekt je súčasťou Centra kybernetickej politiky v Stanforde a predstavuje „spoločnú iniciatívu Inštitútu pre medzinárodné štúdiá Freemana Spogliho a Stanfordskej právnickej fakulty, ktorá spája akademickú obec, právny a technologický priemysel a občiansku spoločnosť s tvorcami politík v celej krajine, aby sa zaoberali najnaliehavejšie problémy kybernetickej politiky.“

Centrum spustilo projekt ako „globálnu štúdiu zameranú na pochopenie dynamiky dezinformácií špecifickej pre krízu COVID-19“.

Ako pri mnohých dezinformačných projektoch, aj tento sa stal zdrojom vlastných dezinformácií v snahe potlačiť alternatívne názory.

Financujú ho Craig Newmark Philanthropies a Hewlett Foundation.

Na svojej webovej stránke hlása: „Naším poslaním v Stanfordskom internetovom observatóriu je študovať zneužívanie internetu na spôsobovanie škôd a pomáhať vytvárať politiku a technické zmiernenie týchto škôd.“ Definuje svoje poslanie udržiavať pravdu tak, ako ju vidí:

„Globálna kríza COVID-19 výrazne zmenila priestor pre dezinformácie, keďže pandémia sa stala hlavným problémom takmer každého národa na planéte. To sa snáď ešte nikdy nestalo; Len málo tém si súčasne získalo a udržalo pozornosť na globálnej úrovni alebo poskytlo také množstvo príležitostí pre vlády, ekonomicky motivovaných aktérov a domácich aktivistov, aby šírili zhubné naratívy v prospech ich záujmov.

Ešte viac znepokojujúce je, že

skupiny ako Virality Project pracovali proti verejnému zdraviu tým, že potláčali také príbehy, ktoré sa teraz považujú za legitímne od účinnosti masiek až po teóriu pôvodu v laboratóriu.

Vyhlasovalo nesúhlasné vedecké názory za nebezpečnú dezinformáciu. Nič nemôže byť nepriaznivejšie pre akademickú misiu. Napriek tomu Stanford stále zvestuje prácu Projektu na svojej webovej stránke.

Nič nie je vo svojej podstate v rozpore s akademickými hodnotami ako cenzúra. Spojenie Stanfordu s týmto úsilím o cenzúru je hanebné a malo by byť predmetom konania fakulty. Ide o projekt, ktorý sa snažil cenzurovať skutočné príbehy, ktoré podkopali vládne alebo mediálne naratívy.

Nedúfam, že Stanford preruší svoje spojenie s Projektom.

Cenzúra je teraz zúrivá na univerzitách a Projekt je dokonalým stelesnením tohto hnutia.

Projekt zamaskoval snahy o cenzúru v samospravodlivej rétorike a snažil sa umlčať tých, ktorí sa nedržali určitej ortodoxie, vrátane vedeckých tvrdení a tvrdení o verejnom zdraví, ktoré sa neskôr ukázali ako chybné alebo nesprávne.

Samotný projekt je príkladom toho, čo nazval „možnosti médií a sociálnych médií – zjavné a skryté – na šírenie konkrétnych príbehov“.

Stanford by mal splniť svoj sľub pri vytváraní Projektu virality v boji proti dezinformáciám odstránením Projektu virality.

Jonathan Turley

Pôvodným zdrojom tohto článku je Jonathan Turley

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

3 hodiny ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

3 hodiny ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

3 hodiny ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

3 hodiny ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

4 hodiny ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

5 hodín ago