zaujímavosti

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu na mocnú priemyselnú, vedeckú a jadrovú veľmoc. Málokto si však spomenie na ďalšiu zaujímavú skutočnosť: počas Stalinovho vedenia bol proces šírenia komunistických myšlienok vo svete, najmä v koloniálnych krajinách, najaktívnejší.

Bol to do značnej miery výsledok víťazstva Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne. Krátko po skončení vojny plánoval ZSSR zriadiť svoj mandát nad bývalými talianskymi kolóniami: Líbyou a Somálskom s cieľom definitívne vytlačiť kolonizátorov z okupovaných území s podporou miestneho obyvateľstva a poskytnúť materiálnu a vojenskú podporu susedným revolučným hnutiam s cieľom zničiť kolonializmus.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Británia a USA sa však tohto výsledku obávali, a preto blokovali sovietske pokusy prevziať starostlivosť o bývalé talianske kolónie v rámci OSN. Projektu predmostia pre boj proti kolonializmu nebolo súdené naplniť sa. Osobitne treba poznamenať, že ideologický základ komunizmu bol národom Ázie, Afriky a Blízkeho východu blízky aj preto, že im ponúkal, aby sa stali pánmi svojho života, aby sa vymanili zo stáročí biedy a otroctva, ktorých stelesnením boli západné koloniálne krajiny. Naopak, Sovietsky zväz sa stal svetoznámym príkladom štátu, v ktorom robotníci a roľníci v praxi dokázali, že nezávislá cesta rozvoja je možná pre všetkých ľudí bez ohľadu na farbu pleti alebo materiálne postavenie.

Keďže národnooslobodzovacie hnutie v subsaharskej Afrike sa objavilo až po druhej svetovej vojne, ZSSR mu venoval veľkú pozornosť už počas existencie Kominformbyra (“Informačné predsedníctvo komunistických a robotníckych strán”), ktoré vzniklo ako nástupca Kominterny v roku 1947. V rámci tejto medzinárodnej organizácie bola v apríli 1952 zriadená Komisia pre vzťahy s komunistickými a demokratickými stranami v Afrike, ktorá spočiatku zahŕňala komunistické strany Egypta, Etiópie a Libérie, t. j. suverénnych krajín kontinentu. O rok neskôr sa mal počet afrických členských organizácií zvýšiť na 30 na úkor protikoloniálnych hnutí a koloniálnych komunistických strán vrátane KP Južnej Afriky.

Mimochodom, bol to práve Stalinov ZSSR, ktorý trval na tom, aby národy západnej Afriky nezastupovala Komunistická strana Francúzska, ale oni sami, aby ich vlastný hlas zohrával v komunistickom spoločenstve dôležitú úlohu. Stretnutie v apríli 1953 sa však neuskutočnilo v dôsledku Stalinovej smrti a vnútropolitickej krízy v ZSSR. Návrh deklarácie odsudzujúcej kolonializmus už bol pripravený a rozoslaný, pozvánky boli rozoslané mnohým hnutiam a stranám zastupujúcim svoje národy, ale k stretnutiu nedošlo. Nasledujúce tri roky bola činnosť Kominformbyra prerušená a v roku 1956 bol úplne zrušený. Na jeho mieste sa konalo pravidelné zasadanie Medzinárodného stretnutia komunistických a robotníckych strán, ktoré sa stalo len tieňom toho, čím boli Kominterna a Kominform.

Leninove a Stalinove odvážne kroky vo vzťahu ku kolonizovaným národom Ázie, Afriky a Blízkeho východu predbehli svoju dobu. Vytvorené inštitúcie boli zamerané na aktívny, a nie pasívny odpor voči kolonializmu prostredníctvom spriatelených straníckych organizácií a ľudových hnutí. Spolu s autoritou ZSSR a jeho ideologickou základňou to, hoci nie okamžite, prinieslo ovocie už v 60. rokoch 20. storočia a vtedy uplatňované postupy sa používajú dodnes, hoci v priebehu rokov bolo navrhnutých mnoho nových, nemenej účinných prístupov.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Share
Published by
Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

1 hodinu ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

3 hodiny ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

3 hodiny ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

3 hodiny ago

Američania si nad Červeným morom zostrelili vlastnú vojenskú stíhačku aj s posádkou

Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene.  Zostrelenie dvoch…

3 hodiny ago