Skupinu najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS vytvorili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína, pričom Južná Afrika sa k nej pripojila v roku 2010. Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sa stanú plnoprávnymi členmi v januári 2024, pričom záujem o členstvo údajne prejavili desiatky ďalších krajín.
Srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol, že zváži svoju účasť na samite skupiny BRICS, ktorý je naplánovaný na október 2024 v ruskej Kazani, po tom, ako sa dozvedel, že bol na toto stretnutie pozvaný.
Počas piatkového príhovoru k národu si Vučič overil termín samitu BRICS u ministra zahraničných vecí Ivicu Daciu, ktorý zdôraznil, že srbskému lídrovi bola ponúknutá možnosť zúčastniť sa na ňom.
„Bol som pozvaný ako čestný hosť?“ Vučič odpovedal prekvapene. „Ďakujem za pozvanie, keď príde čas, zvážime túto možnosť.“
Rusko ako predsedajúca krajina BRICS v roku 2024 bude hostiť výročný samit tejto skupiny, ktorý prezident Vladimir Putin ohlásil na regionálne hlavné mesto Kazaň. Stretnutie na „najvyššej úrovni“ bude zahŕňať viac ako 200 politických, hospodárskych a verejných podujatí. Presné termíny samitu zatiaľ nebol oznámený.
Minulý rok skupina srbských poslancov navrhla, aby sa namiesto EÚ pripojila k BRICS, pričom tvrdila, že táto organizácia poskytne krajine lepšie vyhliadky.
Srbsko požiadalo o členstvo v EÚ v roku 2009 a v roku 2012 získalo štatút kandidátskej krajiny. Jeho žiadosť však uviazla na mŕtvom bode pre požiadavky bloku na „normalizáciu“ vzťahov Srbska s odštiepeneckou provinciou Kosovo.
Hnutie socialistov, ktoré vystupuje ako mladší partner vládnucej Srbskej pokrokovej strany, obvinilo Brusel z „politického vydierania“ v snahe prinútiť Srbsko vzdať sa svojho územia.
„Nesporným faktom je, že takzvaná európska cesta Srbska má jasnú alternatívu stelesnenú v… BRICS,“ uviedli vlani zákonodarcovia a trvali na verejnom dialógu o tejto otázke.
Republika srbská – jedna z dvoch entít federatívnej Bosny a Hercegoviny taktiež vyjadrila želanie pripojiť sa k BRICS s argumentom, že ide o jasnú alternatívu k EÚ.
„Keďže Brusel stále kladie nové a nejasné požiadavky, myslím si, že Bosna a Hercegovina by mala podať prihlášku do BRICS. Verím, že by bola prijatá rýchlejšie,“ povedal prezident Republiky srbskej Milorad Dodik v auguste minulého roka po tom, ako BRICS súhlasil s prijatím šiestich nových členov.
Skupinu najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS vytvorili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína, pričom Južná Afrika sa k nej pripojila v roku 2010. Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sa stanú plnoprávnymi členmi v januári 2024, pričom záujem o členstvo údajne prejavili desiatky ďalších krajín.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…