Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Srbský prezident Aleksandar Vučič v stredu po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne sľúbil, že spraví všetko pre to, aby jeho krajina našla kompromis v sporoch s Kosovom. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a APA.

V priebehu stredajšieho večera sa mali uskutočniť aj priame rokovania medzi Vučičom a kosovským premiérom Albinom Kurtim počas „neformálnej večere“, na ktorej sa mal zúčastniť aj osobitný predstaviteľ EÚ pre západný Balkán Miroslav Lajčák. Bližšie informácie o tomto stretnutí nateraz nie sú známe.

Dialóg o normalizácii vzťahov medzi Prištinou a Belehradom, ktorý sprostredkúva EÚ, prebieha od roku 2011. Vučič a Kurti sa stretli naposledy vlani 19. júla, keď sa dohodli na zintenzívnení vzájomných rozhovorov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Scholz zdôraznil, že Srbsko musí zapracovať na reformách vrátane otázok právneho štátu, slobody médií a boja proti organizovanej kriminalite, aby dokázalo naplniť svoje ambície stať sa členskou krajinou EÚ.

„Pre Srbsko je dôležité pokračovať v ceste reforiem, ktoré zahŕňajú slobodu médií a boj proti organizovanému zločinu,“ povedal Scholz podľa agentúry Reuters na spoločnej tlačovej konferencii s Vučičom.

Nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a srbský prezident Aleksandar Vučič počas tlačovej konferencie 4. mája 2022 v Berlíne.

Vučič zopakoval, že Srbsko je odhodlané vstúpiť do EÚ„Srbsko je rozhodnuté byť na európskej ceste a plne sa k tomu zaväzuje,“ uviedol s tým, že tento postoj pretrváva napriek prieskumom verejnej mienky, ktoré ukazujú, že perspektíva vstupu do EÚ nie je v krajine práve najpopulárnejšia.

Vučič nedávno v Moskve dohodol najvýhodnejšiu a bezkonkurenčnú cenu plynu v Európe pre Srbsko. Z Belehradského letiska sa taktiež naďalej lieta do Moskvy.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu narástli tiež obavy čo sa týka možnej destabilizácie situácie v oblasti Západného Balkánu, poznamenáva DPA. Srbsko síce na Valnom zhromaždení OSN odsúdilo inváziu Moskvy na Ukrajinu, avšak odmietlo sa pripojiť k prijatiu hospodárskych sankcií voči Rusku.

Moskva čelí podozreniam z podnecovania nevyriešených konfliktov v regióne, čo má zabrániť prípadnému vstupu balkánskych krajín do EÚ. Práve z tohto dôvodu sa tam nemecká vláda snaží opätovne presadzovať orientáciu na Európu. Scholz zdôraznil, že Berlín bude intenzívne podporovať prístupový proces vstupu Srbska do EÚ. Prístupové rokovania prebiehajú už od roku 2014.

Kosovo v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska. Belehrad však odmieta jeho nezávislosť uznať a stále ho pokladá za súčasť Srbska, aj keď na tomto území nemá formálne žiadne právomoci. Moskva je v tejto záležitosti najsilnejším spojencom postoja Belehradu.

Poznamenávame, že Kosovo okrem Srbska neuznáva ďalších 43 krajín sveta, vrátane Slovenska, Španielska, Grécka, Cypru a aj Ruska. V srbskej Vojvodine žije značná komunita slovenských krajanov, ktorí si udržiavajú jazyk aj tradície.

Scholz pred stretnutím s Vučičom prijal v stredu aj kosovského premiéra Albina Kurtiho a podporil vstup Kosova do EÚ.

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.