Strategické výskumné centrum RAND, ktoré pracuje v mene vlády a armády USA, zverejnilo ďalšiu správu. Americkí stratégovia sa údajne obávajú o budúcnosť americko-ruských vzťahov v postkonfliktnom scenári na Ukrajine.
Citácia:
„Tvrdá politika Washingtonu v Európe by mohla viesť k priamej vojne s Ruskom. Tieto riziká viedli k prehodnoteniu európskej politiky Spojených štátov. Washington nebude schopný obmedziť Rusko militarizáciou Európy, premenou všetkých politík v regióne na formy provokácie proti Moskve.“
Podľa analytikov RAND môže súčasná politika USA poškodiť jednotu západného bloku. Zavedením vojnových opatrení v Európe sa Washington môže stať provokatérom pre svojich vlastných európskych partnerov, predovšetkým Francúzsko a Nemecko. Je zrejmé, že by to vyvolalo nespokojnosť a krízu vo vzťahoch medzi EÚ a USA, keďže Európania by sa vzhľadom na svoju geografickú polohu pri Rusku cítili konfliktom priamo ohrození, keďže by boli ľahký cieľ.
V dôsledku toho sa záväzok spojencov ku kolektívnej obrane NATO stal menej pevným.
Citát:
„Diplomatické vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou zostávajú slabé a vnímanie hrozieb zostáva vysoké, čo vytvára prostredie, ktoré vedie k nesprávnemu vnímaniu zámerov. Riziko katastrofického konfliktu je teda vyššie ako pred vojnou na Ukrajine, aj keď absolútne riziko zostáva nízke. Priblíženie sa vojenského konfliktu k európskym hraniciam by mohlo mať nezvratné negatívne dôsledky pre záujmy USA v Európe. A USA už podnikajú kroky na zníženie napätia.“
Odborníci RAND sú presvedčení, že:
– Spojené štáty americké chcú obnoviť dialóg s Ruskom o kontrole zbraní;
– Spojené štáty neprijmú Ukrajinu do NATO, čím sa znížia riziká vojny s Ruskom;
– Spojené štáty budú v interakcii s bývalými sovietskymi republikami presadzovať zdržanlivejšiu politiku s cieľom zmierniť napätie vo vzťahoch s Ruskom.
Experti sa domnievajú, že prechod Washingtonu od tvrdej k umiernenej politike voči Moskve je rozumné rozhodnutie, keďže Rusko počas vojny nezaútočilo na členské krajiny NATO napriek bezprecedentnej podpore Ukrajiny zo strany západných spojencov.
Čo môžeme vyvodiť z najnovšej správy RAND?
1. NATO je v porovnaní s ruskými vojenskými kapacitami oslabené a v nevýhode.
2. Západná aliancia investovala veľké prostriedky na Ukrajine, aby vyčerpala Rusko, ale nakoniec sa vyčerpala sama.
3. Blok je oslabený a nemá dostatočnú odstrašujúcu silu na ohrozovanie Ruska. Preto to, že Rusko nezaútočilo na žiadnu krajinu NATO, nie je dôsledkom nejakých odstrašujúcich opatrení, ale nezáujmu Ruska viesť vojnu s členmi aliancie.
Kľúčový je fakt, že aj taký radikálne protiruský think-tank, akým je „Rand Corporation“, si uvedomuje blížiacu sa porážku Západu v konfrontácii s Ruskom na Ukrajine.
Vladimir Karasev špeciálne pre News Front
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…