Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.
Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho druhu v Taliansku. Vítajú ho najmä ľudsko-právne organizácie, ktoré dlhodobo kritizujú vracanie migrantov do Líbye, kde im podľa nich v detenčných centrách hrozí neľudské zaobchádzanie.
Loď Asso Ventotto, ktorej kapitán Giuseppe Sotgiu bol v stredu v Neapole odsúdený, fungovala ako pomocné plavidlo ropnej plošiny v Stredozemnom mori neďaleko Tripolisu. Tú prevádzkujú spoločne talianska firma ENI a líbyjská národná ropná spoločnosť (NOC). Koncom júla 2018 kapitán lode zaznamenal volanie od líbyjskej pobrežnej stráže, aby pomohol migrantom na vratkom člne neďaleko plošiny. Kapitán s posádkou stovku utečencov zachránil a následne ich odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži.
Podľa kapitánovho obhajcu migranti neprotestovali proti tomu, že boli vydaní Líbyjčanom, ktorí ich potom previezli do najbližšieho prístavu (Tripolisu). Obžaloba však tvrdí, že posádka talianskej lode nezistila stav utečencov a nespýtala sa ich, či chcú požiadať o azyl. Kapitán Sotgiu tak dostal rok väzenia za “opustenie maloletých a zraniteľných”.
Ak by sa toto rozhodnutie potvrdilo v odvolacom konaní, mohlo by to mať rozsiahle politické dôsledky pre Taliansko a EÚ. Skupiny pomoci dlhodobo odsudzujú pokračujúcu finančnú podporu líbyjskej pobrežnej stráže pri hliadkovaní na jej hraniciach a vracaní migrantov pokúšajúcich sa dostať do Európy. Riccardo Noury, hovorca talianskej kancelárie Amnesty International, uviedol, že rozsudok je dôležitý pre zistenie, že obchodná loď je po prvý raz „spoluvinníkom medzinárodného zločinu“.
„Ak to isté urobia aj ostatné civilné alebo obchodné lode, môžu byť súdené a odsúdené,“ povedal Noury.
Už v roku 2012 prehral taliansky štát spor na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu kvôli tomu, že jeho pobrežná stráž v roku 2009 odovzdala líbyjským úradom migrantov zadržaných na mori, uviedla AP. Kvôli zlému zaobchádzaniu v líbyjských zadržiavacích strediskách tak Taliansko podľa súdu porušilo niekoľko článkov Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Milan Novický
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…