Pokiaľ ide o agendu tých, ktorí sa snažia profitovať z utrpenia a biedy vďaka svojim vysokým politickým a mediálnym konexiám, musíme sa zobudiť skôr, než bude neskoro, píše Juan Ángel Soto
Vo všeobecnosti sa západná verejná mienka stavia k vojne na Ukrajine z humanitárnej perspektívy, ktorá súcití s obrovským utrpením ukrajinského ľudu a zároveň morálne odsudzuje agresora: Putina.
Po prvé, humanitárne zameranie stojí v ceste tvrdej geopolitickej analýze. A to jednak preto, čo je v stávke, a jednak preto, že na globálnej šachovnici pôsobí ako hybná sila štátna moc, na rozdiel od humánneho súcitu. Ale nielenže čisto humanitárne zameranie zakrýva takéto dôležité úvahy; ešte horšie je, že tí, ktorí sa odvážia zapojiť do nesentimentálneho geopolitického diskurzu mimo vojenských a spravodajských kruhov, sú automaticky odsúdení médiami a politickou triedou a potom ostrakizovaní. Zdá sa, že geopolitika je spôsob analýzy, ktorý neschvaľuje súd politickej korektnosti.
Po druhé, humanitárna perspektíva, ktorou sa vojna na Ukrajine posudzuje, značne zjednodušuje zložitosť aktérov a záujmov, prisudzuje Zelenskému kvázi mesianistické vlastnosti, ktorými by mohol čeliť svojej nemesis, Putinovi, a redukuje na jeden rozmer konflikt, ktorý v skutočnosti zahŕňa mnoho navzájom sa doplňujúcich i protichodných.
Jedným z najdôležitejších aspektov je úloha, ktorú v ukrajinskej vojne zohráva BlackRock – popredný svetový hedžový fond, ktorý sa môže pochváliť aktívami v hodnote viac ako 10 biliónov dolárov.
Pred dvoma týždňami usporiadal ukrajinský prezident videokonferenciu s generálnym riaditeľom spoločnosti BlackRock Larrym Finkom, na ktorej dosiahli „dohodu o koordinácii investičného úsilia na obnovu vojnou zničenej krajiny“. Plán obnovy sa začne realizovať s cieľmi stanovenými v krátkodobom horizonte, ako bolo uvedené po spomínanom stretnutí. Ukázalo sa tiež, že niektorí vedúci pracovníci finančného gigantu navštívia Ukrajinu ešte v tomto roku, aby vláde poradili, „ako štruktúrovať finančné prostriedky na obnovu krajiny“, čo už bolo stanovené v dohode o spolupráci, ktorú 10. novembra 2022 podpísali ukrajinské ministerstvo hospodárstva a spoločnosť BlackRock Financial Market Advisory (FMA).
Spoločnosť BlackRock zjavne nepodniká v oblasti humanitárnej pomoci. A hoci je ťažké – alebo možno nie až také ťažké – predstaviť si túto firmu, ako povzbudzuje svojich klientov, aby považovali obnovu Ukrajiny za „skvelú investíciu“, je to obraz, ktorý stojí za zamyslenie, pretože pravdepodobne čoskoro bude pravdivý.
História spoločnosti BlackRock v tomto konflikte je zároveň oveľa hlbšia, a to tak z hľadiska jeho dôsledkov, ako aj načasovania. Už v septembri 2022 Zelenskyj a Fink diskutovali o tom, ako prilákať verejné a súkromné investície na Ukrajinu. Len mesiac predtým Eric Van Nostrand, ktorý predtým zastával pozície výkonného riaditeľa a vedúceho výskumu pre udržateľné investície a multi-asset stratégie, opustil spoločnosť Blackrock a nastúpil na ministerstvo financií, ktoré je zodpovedné za výrobu všetkých amerických peňazí a poštových známok, riadenie federálnych financií a dohľad nad bankami. Jeho nová úloha? Bude pracovať ako hlavný poradca pre ekonomické otázky spojené s Ruskom a Ukrajinou a bude priamo podriadený Benovi Harrisovi, námestníkovi ministra financií pre hospodársku politiku.
K tomu sa pridáva, a možno je to najdôležitejšie, úloha popredného svetového správcu hedžových fondov na americkom a globálnom trhu s nehnuteľnosťami. V lete minulého roka sa v správe denníka Wall Street Journal tvrdilo, že BlackRock je jedným z najviac deformujúcich investičných fondov v oblasti nehnuteľností, pričom sa ukázalo, že venuje obrovské sumy peňazí na skupovanie súkromných domov, od sídlisk až po celé štvrte. Jeho cieľom je? Zvýšiť ceny, extrémne sťažiť vlastníctvo domov a vytvoriť celé generácie rentiérov, okrem ďalších dôsledkov, ako je vyhnanie pracujúcich vrstiev z ich rodových komunít, ktoré sa namiesto toho stávajú exkluzívnym loviskom niekoľkých bohatých investorov.
Dielikom, ktorý dopĺňa skladačku, je zdroj peňazí, ktorými ukrajinská vláda platí za poradenské služby spoločnosti BlackRock – ktorá opäť nezahŕňa charitu do svojho investičného portfólia. A odpoveď je jasná: z daní popredných západných demokracií a najmä amerických daňových poplatníkov, ktorí už v roku 2022 bankovali ukrajinské vojenské úsilie sumou 13 miliárd dolárov. Toto úsilie bude pokračovať, ako vtedy vyhlásil Biden, „tak dlho, ako to bude potrebné“. Inými slovami, my všetci platíme BlackRock prostredníctvom Zelenského vlády za vypracovanie cestovnej mapy, ktorá zaručuje predovšetkým vlastné investície a poskytuje americkému gigantovi potrebnú likviditu, aby sme si nemohli kúpiť dom, hlavný prediktor pokroku a ekonomickej a rodinnej stability. Takéto sebapoškodzovanie je možné len vďaka zlomyseľnosti alebo ignorancii zvolených vlád a médií, ktoré sa podieľajú na globalistickej agende, z ktorej má prospech len zopár ľudí na úkor ostatných, ako to odhalila samotná spoločnosť BlackRock vo svojich prognózach na rok 2023. Tieto prognózy sa skutočne nápadne podobajú vízii sveta, ktorá bola prezentovaná na stretnutí Davoského fóra, ktoré sa konalo minulý týždeň a na ktorom sa zišli všetci obvyklí podozriví – medzi nimi aj samotný Fink, ktorý je členom správnej rady Svetového ekonomického fóra.
Zdá sa, že Zelenskyj sa tam vybral na nákupy, pretože v Davose našiel vôľu aj zdroje, ktoré hľadá. Okrem spoločnosti BlackRock, ktorá má v tejto sfére jasné ekonomické záujmy, Odile Françoise Renaud-Basso, prezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) – ktorá v roku 2022 investovala 1,7 miliardy eur do energetickej, dopravnej a inej infraštruktúry na Ukrajine – v Davose zdôraznila, že „čím viac urobíme teraz, tým menej budeme musieť urobiť pri obnove“.
Táto naliehavosť je zarážajúca vzhľadom na to, že vojna sa zrejme čoskoro neskončí a náklady na obnovu naďalej rastú. V spoločnej správe ukrajinskej vlády, Európskej komisie a Svetovej banky zo septembra 2022 sa odhaduje, že náklady na rekonštrukciu a obnovu už dosiahli 322 miliárd eur a táto suma každým dňom rastie. Preto sa nad náhlivosťou, s akou sa koordinuje rekonštrukcia krajiny, vznáša tieň falošných záujmov a, ako sa časom môže ukázať, aj korupcie.
Vzhľadom na to všetko je vhodné byť obzvlášť ostražitý, pretože niet pochýb o tom, že informácie, ktoré sa k nám dostávajú prostredníctvom tradičných médií, sú prinajmenšom povrchné a ideologicky skreslené. Neexistuje jedna, ale skôr množstvo perspektív, z ktorých možno pristupovať ku konfliktu gigantických rozmerov, akým je vojna na Ukrajine, a v hre je aj množstvo záujmov. Pokiaľ ide o agendu tých, ktorí sa vďaka svojim vysokým politickým a mediálnym konexiám snažia profitovať z utrpenia a nešťastia, musíme sa zobudiť skôr, ako bude neskoro. Sú organizovaní a ako vidno, nevynechajú žiadnu príležitosť – ani vojnu, ako by povedal Churchill. Kde je naša odpoveď?
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…