Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, ktorá začiatkom decembra roku 2020 poslala do väzby bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského, okríkla počas súdneho pojednávania príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže.
V súdnej sieni je sudca bohom. Rozhoduje o vine a treste. Spravodlivo by mal súdiť všetkých. A bohovi sa neodvráva, lebo inak… Môžete dopadnúť ako člen justičnej stráže na pojednávaní, ktoré viedla Pamela Záleská. Urobí z vás minimálne hlupáka.
Začalo sa to nevinnou chybou. Keď obhajca ospravedlňoval svojho klienta, že sa pre chorobu nezúčastní na pojednávaní, pomýlil si rok. Namiesto 2024 napísal 2023. Iste, stávať by sa to nemalo. Sudkyňa Záleská advokáta upozornila, že „súd nemôže cestovať v čase“. Mala pravdu, nemôže. Potom však sama urobila chybu, keď povedala, že advokát „klienta ospravedlnil zo včerajšieho a z dnešného pojednávania“. Keďže sa však pojednávalo 12. februára, čo bol pondelok, tak „včerajšie“ pojednávanie by bolo v nedeľu. Advokát však klienta ospravedlňoval z pondelkového a utorkového dátumu. Ešte stále šlo o banalitu. Veď pomýliť si ľavú s pravou, dni v týždni nie je nič tragické a najmä sa to stáva asi každému.
To naozajstné rodeo, keď sa neoplatí dráždiť boha, prišlo o chvíľu. Podľa svedkov Záleská diktovala do zápisnice rok 2023. A nie raz. Príslušník justičnej stráže sa jej tichým hlasom spýtal, či náhodou nechcela diktovať rok 2024. Vtedy naňho sudkyňa vyletela. Zvýšeným hlasom, ba až krikom ho usadila, lebo si dovolil upozorniť na jej (!) chybu. Až neprimerane ostro sa ho spýtala, či si myslí, že ona „nevie protokolovať“. A vmietla mu do tváre, že takto sa správa „iniciatívny blbec“.
Podľa vyjadrenia Zboru väzenskej a justičnej stráže sa dotyčný príslušník vôbec nechcel sudkyni Záleskej miešať do roboty. Ale hovorkyňa súdu ho poprosila, aby zasiahol a v zápisnici neboli nesprávne údaje. „Môžeme potvrdiť, že 12. februára príslušník úseku justičnej stráže bol počas pojednávania požiadaný hovorkyňou ŠTS Pezinok o to, aby informoval pani sudkyňu o chybe v zápise vo veci zle uvedeného roku,“ reagovala na naše otázky hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.
Sudkyňou „umravnený“ člen justičnej stráže po incidente zo súdnej siene odišiel. Verejné poníženie mu nebolo príjemné, veď išlo o prípad sledovaný médiami. Kacvinská dodáva, že „k samotnému spôsobu komunikácie pani sudkyne sa nebude zbor vyjadrovať“.
Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala už má na stole podnet na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti voči Záleskej. Pre náš týždenník to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková. Spresnila, že v súčasnosti sa vykonávajú príslušné šetrenia. „Pričom ich rozsah ani dĺžku nie je možné odhadnúť,“ dodala.
Na otázku, či môže súd sprístupniť zvukovú nahrávku z pojednávania, na ktorej je zachytený aj tento incident, sme dostali strohú odpoveď: „Zvuková nahrávka je súčasťou trestného spisu, do ktorého majú prístup len oprávnené osoby.“
Podnet na disciplinárne konanie pre neslušné a pohoršujúce správanie sudkyne Záleskej podal advokát Marek Para. Na vedomie ho poslal tiež súdnej rade. „Podnet bol daný len na vedomie a bol doručený celej súdnej rade. Preto nie je dôvod na jeho prerokovanie,“ reagovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Vasilková.
Na webovej stránke súdnej rady sú spísané aj etické zásady správania sudcov. Sudca sa „vyhýba nevhodnému správaniu či vystupovaniu vrátane takého, ktoré vzbudzuje dojem nevhodnosti“. Dôležitejšie však je pravidlo, že sudca vystupuje „s trpezlivosťou, dôstojnosťou a so zdvorilosťou“ voči všetkým účastníkom konania. Teda aj svedkom, advokátom a „iným osobám, s ktorými prichádza do styku v rámci svojej funkcie“. Takže aj bohovia majú pravidlá a mali by ich dodržiavať.
Záleská je známa tým, že rada používa silné až expresívne slová. O svojich kolegoch sa vyjadrila ako „o sviniach“, jedného obžalovaného prirovnala k svojmu psovi. Často a rada zosmiešňuje nielen ľudí, o ktorých má spravodlivo rozhodnúť, ale aj ich advokátov.
Meno sudkyne Záleskej je verejnosti známe. Nielen preto, že súdi ťažké kauzy. Už viackrát musela kolegom v súdnej rade vysvetľovať svoje prešľapy.
Na zodpovednosť ju volali rodinní príslušníci Lehela Horvátha, ktorý skolaboval, lebo si nemohol pichnúť inzulín. Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala aj šéf súdnej rady Ján Mazák podnet vyhodnotili ako neopodstatnený a disciplinárny návrh nepodali.
Vysvetľovať musela aj telefonát s Matejom Zemanom, keď ho predvolávala ako svedka. Lenže Zeman bol v tom čase na úteku a bol naňho vydaný zatykač. Aj v tomto prípade Hrubala s Mazákom „nezistili dôvod na podanie návrhu na disciplinárne konanie“.
A to isté „nezistila“ svojho času ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Vtedy Záleská zmeškala lehoty v kauze mafiána Františka Doru a Najvyšší súd nemal inú možnosť, ako ho prepustiť z väzby.
S napomenutím vyšla z disciplinárneho konania, keď „včas nevypracovala písomne rozhodnutie a neodovzdala ho na expedovanie“. A hoci senát Najvyššieho správneho súdu SR konštatoval, že sa tak „stalo z nedbanlivosti“, dostala len napomenutie.
Zdroj: plus7dni.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…