Nadácia otvorenej spoločnosti (Open Society Fundations, OSF), ktorú založil finančník George Soros, zastavuje svoje aktivity na území Európskej únie, píše maďarská redakcia Rádia Slobodná Európa (RFE/Szabad Európa). Dôvodom má byť to, že nadácia sa z finančného hľadiska sústreďuje na tie isté témy ako sponzorujú aj štruktúry EÚ. RFE/SzE sa odvoláva na list, ktorý nadácia rozposlala partnerským organizáciám v Maďarsku.
Samotnej redakcii to potvrdilo niekoľko maďarských mimovládnych organizácií. Reštrukturalizácia OSF zároveň znamená, že približne 40 percent jej zamestnancov či spolupracovníkov príde o prácu. Ide o rozhodnutie správnej rady OSF, ktorá sa rozhodla presunúť svoje zdroje do iných častí sveta. OSF argumentuje, že keďže štruktúry EÚ často financujú rovnaké témy ako samotná nadácia, presunutie jej aktivít do iných častí sveta prinesie efektívnejšie využitie zdrojov.
Informáciu z toho istého listu priniesol aj server 444.hu, ktorý uvádza, že masové prepúšťanie už začalo v Londýne, Barcelone či v Berlíne. OSF má celosvetovo asi 1 300 zamestnancov, na výplatnej páske nadácie sa však nachádzajú tisícky ďalších organizácií. Teraz, ako tvrdí vedenie OSF, nad nimi visí hrozba „obmedzených zdrojov“. Tiež sľubuje transformáciu organizačnej štruktúry od roku 2024.
Po páde Železnej opony bola OSF mimoriadne aktívna najmä v strednej Európe, v Budapešti založila Stredoeurópsku univerzitu (CEU), ktorá sa však v priebehu rokov 2018 až 2021 presťahovala do Viedne. V tom istom období sa aj centrála OSF presunula z Budapešti do Berlína.
Na Slovensku začala Nadácia otvorenej spoločnosti pôsobiť od roku 1992. Slovenská odnož je etablovaná ako nezávislá organizácia, ktorá sa v roku 2013 osamostatnila od zakladajúcej organizácie. Financie na svoju činnosť získava zväčša z domácich a európskych zdrojov.
George Soros, ktorý v sobotu oslávil 93. narodeniny, minulý rok odovzdalvedenie nadácie svojmu synovi Alexandrovi. Ten sa oproti otcovi omnoho viac angažuje v americkej, ale aj v svetovej politike. V krajinách, kde OSF dlhodobo pôsobí, sa rád fotografuje s politikmi, ako sú Bill Clinton, Emanuel Macron či Olaf Scholz. V roku 2017 previedol otec zo súkromného majetku 18 miliárd dolárov (približne 16,374 miliárd eur) na účet nadácie a prisľúbil prevedenie ďalších peňazí zo zostávajúcich siedmich miliárd.
standard.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…