Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev sa v tejto súvislosti odvoláva na správu z roku 2020, ktorá odhalila, že 22 zo 100 sudcov ESĽP, ktorí pôsobili v rokoch 2009 až 2019, malo „silné väzby“ na amerického miliardára Georgea Sorosa.
Maďarský miliardár George Soros ovplyvňoval mnohých sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), vyhlásil v piatok bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Odvolával sa na správu z roku 2020, ktorá odhalila, že 22 zo 100 sudcov ESĽP, ktorí pôsobili v rokoch 2009 až 2019, malo „silné väzby“ na Sorosa, či už prostredníctvom jeho Nadácie otvorenej spoločnosti alebo sprostredkovateľských mimovládnych organizácií, ktoré od tejto organizácie dostávali finančné prostriedky.
Medvedev, ktorý pred vstupom do politiky pracoval ako právnik, hovoril na Petrohradskom medzinárodnom právnom fóre o problémoch moderného súdnictva.
„Dlhé roky mu títo sudcovia doslova zobali z ruky a na pokyn spoza oceánu vynášali neobjektívne súdne rozsudky – ktoré, mimochodom, neboli revidované ani po týchto korupčných škandáloch,“ povedal Medvedev.
Rusko v septembri 2022 odstúpilo od všetkých zmlúv, ktoré ho nútili prijať jurisdikciu ESĽP, a v marci vstúpil do platnosti zákon, ktorým sa všetky verdikty súdu na jeho území vyhlásili za neplatné.
Medvedev povedal, že pri všetkých tých rečiach o slobode a konkurencii si Západ robí, čo chce, a zároveň uplatňuje diskrimináciu voči iným.
Medzinárodné hospodárske právo sa podľa neho stalo „čistou fikciou“, čoho dôkazom sú „bezprávne koristnícke opatrenia“ proti ruskému štátnemu, podnikovému a súkromnému majetku a dokonca aj konfiškácia diplomatických účtov.
Medvedev sa venoval aj Medzinárodnému trestnému súdu, ktorý v marci obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z „vojnových zločinov“ za evakuáciu detí ohrozených ukrajinským ostreľovaním. Zatykač Medzinárodného trestného súdu na Putina označil za „casus belli“, dôvod na vojnu proti každej krajine, ktorá sa ho pokúsi vykonať.
Medzinárodný trestný súd (ICC) pri tejto príležitosti označil za „politický nástroj vojnových štváčov“ a „dôstojného dediča“ ad hoc Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý označil za „hrozivú podobu spravodlivosti, ktorá nepriniesla nič okrem katastrofy“ a zdiskreditovala medzinárodné právo.
„Neexistuje dôvod, prečo by sme sa mali podriadovať rozhodnutiu právnych štruktúr, ktoré sa úplne zdiskreditovali,“ argumentoval Medvedev. „Ak súdne inštitúcie nebudú fungovať, nahradia ich iné, ktoré fungovať budú.“
„Ak sa nebudú uplatňovať medzinárodné dohovory a nebudú sa plniť rozhodnutia súdov, ktoré krajiny uznávajú, potom ich nahradí rúrové a raketové delostrelectvo. A dokonca aj hypersonické rakety.“
Trpezlivosť Ruska nie je nekonečná a každý kompromis má svoju hranicu, po ktorej sa stáva hrozbou pre bezpečnosť a suverenitu, dodal.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…
Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril k incidentu, ktorý sa udial v Prezidentskom paláci pri udeľovaní…
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) vo svojom príspevku na sociálnej…
Spojené štáty americké zvýšili dovoz komponentov lietadiel z Ruska. USA nakúpili v Rusku maximálny počet…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že premiér Robert…