Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Premiér Robert Fico dal v Číne rozhovor v štátnej televízii CGTN. Počas približne štvrťhodiny skritizoval clá uvalené na Čínu, západný prístup k vojne na Ukrajine a vyzdvihol vplyv Pekingu na svetové dianie, informuje portál televízie ta3

 

Relácia má aj anglickú verziu VGTV a trvá štrnásť minút, kde sú divákom k dispozícii titulky. Celý rozhovor vedie redaktorka Jün Cou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Premiér v ňom tvrdí, že sme podcenili vplyv Číny, svoju cestu nazval návštevou roka 2024.

„Odporúčam každému, kto trpí čínofóbiou, aby využil možnosť, že už teraz nebudú víza na pätnásťdňové návštevy Číny, sadol do lietadla, letel do Číny a zistil, čo sa v tejto krajine deje,“ odkázal premiér kritikom.

Fico prvýkrát oficiálne navštívil Čínu, podľa svojich slov, okolo roku 2000, keď bol radový člen delegácie predsedu slovenského parlamentu. „Navštívil som viaceré časti Číny. Keď som videl krajinu v roku 2007, bol to šok, keď som videl obrovský vývoj,“ hovorí premiér s tým, že Čína napreduje a bol šokovaný aj tento rok.

Premiér vidí, že čínske vedenie má obrovský záujem o dobré vzťahy so Slovenskom. „Chceme to maximálne využiť, pretože opakujem ešte raz, ja som priateľ Číny a budem priateľ Číny,“ dodal.

Čínsku politiku rešpektuje

Okrem toho zopakoval svoju rétoriku o tom, že Slovensko musí rešpektovať, že Čína sa „vydala vlastnou cestou“. Fico a iní politici zo Smeru-SD tieto slová používali už počas kampaňovania pred poslednými parlamentnými voľbami. V Číne neexistuje pluralitná demokracia, všetky zákony, armádu a médiá má pod kontrolou komunistická strana, ktorá je zároveň jedinou stranou v krajine.

K citlivým témam, ako je Taiwan, ktorého autonómnu existenciu Peking neuznáva, či porušovanie ľudských práv, sa Fico nevyjadroval. Uviedol však, že Slovensko rešpektuje politiku jednej Číny.

Nedávne vystúpenie v ruskej televízii

Premiér nedávno vystúpil v ruskej propagandistickej televízii Rossija 1, kde kritizoval prístup Európskej únie k Ukrajine.

V rozhovore hovoril o neefektívnych sankciách uvalených na Rusko a o rusofóbii. Premiérove slová v rozhovore s čínskou televíziou boli v tomto ohľade podobné. Fico vyjadril nesúhlas s clami, ktoré EÚ uvalila na čínske automobily.

Zopakoval tiež svoj odmietavý prístup k vstupu Ukrajiny do NATO. „Vstup Ukrajiny do NATO považujem akurát tak dobrý na začiatok tretej svetovej vojny,“ povedal premiér. „Neveríme, že vojna na Ukrajine má vojenské riešenie,“ doplnil. Západ podľa neho vojenskou pomocou konflikt predlžuje.

Slovensko podľa neho pomáha svojmu susedovi „ako sa dá“, hoci s výnimkou vojenskej pomoci. Vraj však treba podporovať ukrajinské ambície, napríklad tie o vstupe do EÚ.

„Toto zabíjanie Rusov a Ukrajincov nemá žiadny zmysel,“ dodal.

„Sme susedia Ukrajiny a túto podporu jej dávame. My pravidelne robíme spoločné rokovania vlád a hlavne teraz sa sústreďujeme na zimu, pretože bude veľmi náročná pre obyvateľov Ukrajiny,“ hovorí premiér.

Pochválil prezidenta

„Mnohí v Európe podceňujú Čínu. Treba každé jedno slovo, ktoré čínske vedenie povie, zobrať úplne vážne,“ povedal ďalej premiér.

Keď sa ho pýtala moderátorka, čo si myslí o čínskom prezidentovi povedal: „Je to líder, ktorý prekračuje hranice Číny. Hovorí o svetových problémoch. A preto ja som sám mal pocit, že je potrebné ho osloviť. Ja oceňujem vášho pána prezidenta, ktorý prekračuje svojimi iniciatívami, pozitívnymi iniciatívami hranice Číny.“

V Šuranoch vyrastie fabrika na výrobu batérií

Fico okomentoval aj spornú baterkáreň, ktorá má vyrásť v Šuranoch a zamestnávať až 1 500 ľudí. Proti výstavbe protestujú niektorí Šurančania a obyvatelia okolitých obcí. Obavy majú najmä z ekologického dopadu na tamojšie životné prostredie.

Premiér sa k projektu spočiatku vyjadroval opatrne, po návšteve Číny sa ho však definitívne zastal.

„Musíme na naše územie dostať nielen výrobu áut, ale aj výrobu batérií, ktoré sú dôležité pre elektrické auta, ktoré sa rozvíjajú. Tento projekt Gotion High-tech je pre Slovensko neuveriteľne dôležitý. Chápem, že pre čínske pomery je to malá investícia, ale pre Slovensko je to 1,4 miliardy eur,“ vysvetľuje premiér čínskej moderátorke.

Premiér vie, že mnohí v Európe nie sú nadšení, že Čína prenáša výrobu batérií na Slovensko. „Ale to bude dobré pre Slovensko a bude to dobré pre celú Európsku úniu,“ skonštatoval.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.