Slovanské Noviny

8. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovenský raj, nachádzajúci sa vo východnej časti Slovenska, patrí k najkrajším a najvzácnejším prírodným klenotom. Tento národný park ponúka úchvatné scenérie, ktoré zahŕňajú rokliny, potoky s vodopádmi, krasové útvary a podzemné jaskyne.

Najnavštevovanejšou lokalitou je Suchá Belá, ale obľúbenými miestami sú aj Prielom Hornádu, Piecky, Veľký Sokol a Kyseľ. V zime sa voda mení na ľad a vytvára sa nádherná zamrznutá krajina s ľadopádmi, ktorú inde na Slovensku nenájdete. Čarovné vodopády, zachované krasové planiny a bohatá fauna a flóra robia Slovenský raj jedinečným miestom na prechádzky a objavovanie prírody. Ak sa rozhodnete ho navštíviť, nezabudnite na vhodné obutie a opatrnosť pri klzkých rebríkoch a ľadových plochách.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Slovenský raj – jedna z najkrajších oblastí Slovenska a regiónu Spiš.

Tento jedinečný kúsok prírody získal pomenovanie vďaka svojim vzácnym prírodným hodnotám a krásam. Tvoria ho zachované krasové planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi, rozsiahly podzemný svet jaskýň a priepastí i bohato zastúpená fauna a flóra.

V roku 1964 bol Slovenský raj ako prvý na Slovensku vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť. Aj keď je toto výnimočné územie, vyhlásené v roku 1988 za národný park, prísne chránené, môže spoznávanie jeho krás zažiť každý vďaka hustej sieti turistických chodníkov, ktoré sú v nepriechodných úsekoch sprístupnené rôznymi technickými pomôckami a zariadeniami. Slovenský raj je turistom sprístupnený celoročne.

Slovenský raj je rajom milovníkov prírody, turistiky a športu.

História Slovenského raja siaha až do minulosti. Existuje viacero teórií o tom, ako dostal svoje meno. Jedna z nich hovorí, že kartuziánski mnísi, ktorí si tu postavili kláštor v roku 1299, nazvali toto územie rajom. V dobových listinách sa uvádza prvýkrát pod latinským názvom “paradises”, čo v preklade znamená raj. Či si vtedajší kartuziánski mnísi pod názvom raj predstavovali iba kláštor alebo aj jeho široké okolie, sa už nedozvieme. Ďalším zaujímavým faktom je, že v časopise Krásy Slovenska v roku 1921 sa objavil názov “Slovenský raj” v článku Gustáva Nedobrého, ktorý opísal krásy tohto územia.

Archeologické nálezy dokladajú osídlenie územia Slovenského raja už od doby kamennej. Pravekí ľudia sa usádzali na brehoch rieky Hornád a využívali jeho vhodné jaskynné priestory, drevo a dostatok lovnej zveri. 

Takže Slovenský raj nie je len nádherným miestom na prechádzky, ale aj fascinujúcim územím s bohatou históriou.

/ slovanskenoviny.sk / youtube /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

možno ste nepostrehli