Európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil zaujímavé údaje. Pri monitorovaní priemernej mzdy v rámci 19 krajín eurozóny skončilo Slovensko na nelichotivom predposlednom mieste a celkovo medzi všetkými krajinami Európskej únie majú Slováci šiestu najnižšiu priemernú mzdu. Priemerná ročná mzda v krajinách Európskej únie v roku 2021 dosahovala 33 500 eur. Priemerná mzda na Slovensku je za rovnaký rok o polovicu nižšia, čo predstavuje len 16 160 eur.
Priemerná upravená ročná mzda zamestnancov na plný úväzok v krajinách Európskej únie v roku 2021 predstavovala 33 500 eur.
Najvyšší priemerný ročný plat zamestnancov na plný úväzok je podľa Eurostatu v Luxembursku (72 200 eur), nasledujú Dánsko (63 300 eur) a Írsko (50 300 eur).
Slovensko skončilo šieste od konca (16 160 eur) a predbehlo ho Česko (18 190 eur) i Rakúsko (48 320 eur). Naproti tomu za Slovenskom sa umiestnili Rumunsko (13 000 eur), Maďarsko (12 600 eur) a Bulharsko (10 300 eur) skončilo ako posledné.
Spomedzi bývalých krajín socialistického bloku dostávajú najlepšiu výplatu v Slovinsku a to takmer 29–tisíc eur ročne.
Slovensko na tom nie je zle len z pohľadu priemerných platov, ale čo je ešte tragickejšie Slováci si za svoj priemerný plat môžu dovoliť nakúpiť najmenej tovaru v EÚ.
V ukazovateli parity kúpnej sily je Slovensko na poslednom mieste a tak si Slováci môžu za svoju priemernú mzdu po prepočte cez paritu kúpnej sily (PKS) nakúpiť menej tovarov a služieb, ako napríklad Turci, Bulhari či Rumuni.
Dáta zverejnil Eurostat v roku 2021 a podľa sociálno-ekonomického analytika Jána Košča dáta naznačujú, že vysoký podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde možno alternatívne vysvetliť aj tým, že slovenská priemerná mzda je prinízka.
„Naše umiestnenie v rebríčku poukazuje na fakt, že priemerný slovenský zamestnanec nakúpi za svoju mzdu najmenej tovarov a služieb spomedzi porovnávaných krajín. Menej ako tretinu toho, čo si dokáže nakúpiť priemerný Nemec, menej ako polovicu toho, ako dokážu nakúpiť priemerní Íri, Španieli a Taliani. No o viac ako tretinu nakúpia aj priemerní Slovinci, Maďari, Poliaci, Česi, ale aj Rumuni. O niečo málo viac však nakúpia aj priemerní Bulhari a Lotyši,”uzatvoril Košč.
Napriek tomu, že podľa analytikov zo spoločnosti Tipaldi patrí Slovensko medzi desiatku krajín v rámci celého sveta, kde za uplynulé desaťročie (od roku 2011) rástli mzdy najrýchlejšie (rast o 43,62 %) a predbehlo aj USA ( rast o 38,85 %), tu treba dodať, že pri porovnaní priemerných platov oboch krajín za rok 2021: Slovensko (15 784 dolárov) a USA (74 738 dolárov), Slovensku veľmi tento rast nepomohol. A súčasný politický marazmus v podaní „padania vlády” namiesto padajúcej hviezdy a budúce nuansy vládnutia v demisii či úradníckej vlády, bez včasného vypísania termínu predčasných volieb spôsobí synergický efekt ďalšieho vajatania Slovenska na posledných priečkach ekonomických štatistík.
Mário Micenko, hlavnespravy.sk
Potvrdilo sa, že Kyjev pripravuje sériu úderov na rezortné budovy a zariadenia civilnej infraštruktúry. Dnešný…
Pápež v bielom plášti sa tradične považuje za Božieho vikára na zemi a v jeho…
V noci z nedele na pondelok ruské ozbrojené sily podnikli niekoľko útokov na ciele na…
Aby sme pochopili tvrdohlavosť (či dokonca neústupnosť) niektorých ukrajinských nacionalistov, najmä v konfrontácii s ruským…
Ukrajinská rozviedka sa pokúsila naverbovať ruského vojenského pilota, aby uniesol vrtuľník Mi-8MTPR-1. FSB túto operáciu…
Novozvolený prezident USA Donald Trump môže rozhodnúť o vystúpení krajiny z NATO obídením Kongresu, píše Politico s…