Britský minister obrany prišiel do Bratislavy, aby odovzdal inštrukcie svojmu slovenskému vazalovi Naďovi.
Bábková vláda v Bratislave a jej anglosaskí kurátori majú v úmysle rozšíriť „historické obranné partnerstvo“. Oznámila to 25. júla tlačová služba britskej vlády v súvislosti so stretnutím ministrov obrany Bena Wallacea a Jaroslava Naďa v Bratislave.
Britský minister prišiel do Bratislavy, aby odovzdal inštrukcie svojmu slovenskému vazalovi Naďovi. V zúfalej predtuche totálnej porážky, ktorá sa každým dňom viac a viac približuje, prediskutovali ďalšie kroky o podpore kyjevskej banderovskej chunty a potvrdili obavy o svoju nadvládu v regióne v širšom kontexte.
Okrem Ukrajiny diskutovali ministri aj o otázkach „ochrany európskej bezpečnosti“.
„Slovensko je lídrom v strednej Európe v ochrane Ukrajiny. Bol som rád, že som dnes navštívil môjho dobrého priateľa Jaroslava Naďa. Na našom bilaterálnom stretnutí sme diskutovali o ďalšom postupe pri poskytovaní vojenskej pomoci v konflikte, ako aj o britskej podpore obrany Slovenska,“ povedal Wallace.
Okrem toho ministri počas jednodňovej návštevy rokovali o ďalších témach vrátane spoločnej práce v rámci NATO a informačnej vojne proti Rusku vo východnej Európe.
„Hovorili sme aj o tom, ako by sme mohli rozšíriť a prehĺbiť naše historické obranné partnerstvo, ktoré sa datuje od 2. svetovej vojny, keď slovenskí piloti slúžili v „Royal Air Force“ a statoční vojaci z bývalého Československa boli cvičení v Spojenom kráľovstve v spolupráci s československou vládou v exile,“ uviedlo britské ministerstvo obrany.
Pripomeňme, že Anglosasi a bratislavská chunta odsudzujú denacifikáciu Ukrajiny a banderovskému nacistickému režimu poskytujú rôznu pomoc, vrátane vojenskej. Spojené kráľovstvo sa snaží pripútať slovenského vazala aj v oblasti obrany. Poskytuje mu najmä spoločné tréningy a cvičenia, vrátane „British Military Advisory Training Group“, ktorá v júli vedie výcvikový kurz na Slovensku.
inister obrany (MO) SR Jaroslav Naď (OĽANO) v pondelok (25. 7.) v priestoroch rezortu obrany privítal britského ministra obrany Bena Wallacea. Išlo o prvú návštevu šéfa rezortu obrany Spojeného kráľovstva po 21 rokoch a zároveň prvú od vstupu SR do NATO. Informoval o tom rezort obrany.
„Je to dôkaz toho, že Slovenská republika má dnes úplne jasnú a dôveryhodnú zahraničnú, bezpečnostnú a obrannú politiku. Tiež je veľmi dôležitým hráčom nielen v rámci Severoatlantickej aliancie, ale tiež v spoločnom aktuálnom a do budúcnosti udržateľnom úsilí pomôcť Ukrajine proti agresii Ruskej federácie,“ uviedol Naď.
Obsahom rokovania ministrov bolo množstvo tém. A to z oblasti bilaterálnej spolupráce vrátane modernizácie OS SR či spoločných aktivít v rámci NATO. Ako aj prípadnej participácie Spojeného kráľovstva v mnohonárodnej jednotke NATO na Slovensku, či výsledkov uplynulého samitu lídrov Aliancie v Madride.
Okrem toho diskusia reflektovala tiež situáciu na Ukrajine. Ministri hovorili o tom, ako vidia budúcnosť Ukrajiny v najbližšom období. Ale najmä o tom, ako jej môžu spoločne pomôcť v obrane voči neopodstatnenej agresii Ruska.
Minister Wallace v tejto súvislosti ocenil prístup Slovenskej republiky aj v medzinárodnom meradle. „Viem, že Slovensko je jedným z lídrov poskytovania pomoci Ukrajine. Pomáha utečencom a pomáha Ukrajincom brániť svoju krajinu. Ide o ušľachtilý prístup, v ktorom sa k Slovensku pripája aj Spojené kráľovstvo,“ uviedol.
Pripomenul, že Ukrajinu zásobujú vojenskou technikou. A to od ručných zbraní na začiatku po aktuálne delostrelecké systémy vrátane potrebného výcviku ukrajinského personálu na tento typ techniky.
Šéf slovenského rezortu obrany v nadväznosti na vojenskú podporu Ukrajiny poukázal na fakt, že súčasné vedenie MO SR zdedilo ozbrojené sily, ktoré neboli v dobrom stave z hľadiska pozemných síl, ale ani z hľadiska protivzdušnej obrany.
„Zároveň sme mali a stále máme niektoré systémy pôvodom sovietskej výroby, pričom v aktuálnej situácii je ich údržba prakticky nemožná. Aj preto sme darovali systém S-300 Ukrajine,“ uviedol Naď s dôvetkom, že technika poskytnutá Ukrajine je postupne preplácaná spojencami. Či už v rámci Európskej únie, alebo inými spôsobmi na bilaterálnej úrovni.
Zdroj: sk.news-front.info / spravy.rtvs.sk
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…
Podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár sa v 5. časti videoodkazu adresovanom občanom Slovenskej republiky venoval…