Musilová informovala, že počas expedície chce skúmať extrémofily, organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach.
Slovenská astrobiologička Michaela Musilová sa chce prihlásiť do astronautského výberu NASA. Pomôcť jej v tom má aj jej nová vedecko-vzdelávacia expedícia Koruna Zeme, ktorej cieľom je vyliezť na najvyšší vrchol na každom kontinente. Počas expedícií chce pokračovať v astronautskom výcviku. Musilová o tom informovala na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave.
„Chcem nabrať rôzne znalosti a zručnosti, ako robiť výskum v extrémnych podmienkach a viesť tam tím ľudí. To všetko mi pomôže pri prihlásení sa do astronautského výberu NASA,“ uviedla astrobiologička. Prihlásiť sa môže najskôr o tri a pol roka, keď bude mať možnosť sa hlásiť o americké občianstvo.
Vedkyňa poznamenala, že sa Slovensko stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry, kde by sa v budúcnosti mohli do astronautského výberu prihlásiť aj Slováci. „Takýto výber prebehol minulý rok a ďalší možno bude až o desaťročie. Preto je pre mňa praktickejšie sa hlásiť do NASA,“ uviedla.
Musilová informovala, že počas expedície chce skúmať extrémofily, organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach. „Chceme zistiť, aké sú limity života na Zemi a či podobne extrémne organizmy môžeme nájsť aj vo vesmíre,“ povedala. Projekt sa začne v septembri výstupom na Kilimandžáro a približne každého pol roka plánujú zdolať jednu horu. Mount Everest je podľa vedkyne na pláne o tri roky. Výskum sa bude venovať aj životnému prostrediu a ako naň vplývajú ľudia.
„Chcem sa zamerať aj na štúdium znečistenia pôsobením ľudí. Či už cez výpravy, ktoré chodia do hôr, alebo mikroplasty. To sú maličké čiastočky z umelej hmoty, ktoré sa dostanú aj do takýchto výšok,“ informovala astrobiologička.
Zároveň popularizáciou by chcela ukázať, ako sa môžu ľudia lepšie starať o svoje prostredie. Do výprav plánuje zapojiť i miestnych ľudí. Počas expedície by nechcela zanechať žiadne stopy v súvislosti so znečistením. „Dôležité je preto si vziať všetky odpadky so sebou,“ uviedla a doplnila, že z projektu bude natáčaný film.
„Velila som vyše 30 simulovaným misiám na Mesiac a Mars. Takže som bola vyše roka zatvorená na stanici kvázi na inej planéte,“ informovala vedkyňa, podľa ktorej by bolo možné ľudí poslať na dlhodobý výskum na Mesiac o päť rokov.
Stále však napríklad nemajú znalosti o správnych skafandroch, ktoré sú potrebné na misiu. V súvislosti s tým, kedy budú ľudia schopní ísť na červenú planétu, uviedla, že pri Marse to vyzerá skôr na obdobie 15 rokov: „A to hovorím optimisticky, pretože na Mars stále nie sme pripravení.“
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…