Agentúra NMS Market Research realizovala na Slovensku od 18. do 22. novembra 2022 prieskum verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že viac ako 40 percent Slovákov vníma samostatné Slovensko ako úspešný príbeh.
Štyridsaťpäť percent Slovákov vníma existenciu samostatného Slovenska ako úspešný príbeh. Ďalších 44 percent s tým nesúhlasí. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research, ktorý sa realizoval od 18. do 22. novembra 2022 na vzorke 1027 respondentov.
„Najväčšie rozdiely sú u ľudí s rôznym stupňom vzdelania. S vyšším vzdelaním je v spoločnosti viac Slovákov, ktorí hodnotia existenciu samostatného Slovenska ako úspešný príbeh,“ ozrejmila agentúra. Zvyšní respondenti to nevedeli zhodnotiť.
Za najpozitívnejší vplyv na vývoj samostatného Slovenska najviac respondentov (27 percent) považuje vstup do Európskej únie, NATO a prijatie eura.
„Na popredných priečkach udalostí s najviac pozitívnym vplyvom sa umiestnil aj vstup do Schengenského priestoru (25 percent),“ doplnila agentúra.
Za udalosť, ktorá negatívne ovplyvnila vývoj Slovenska, najviac respondentov (40 percent) označilo pandémiu ochorenia COVID-19.
Za druhú najnegatívnejšiu udalosť označili zase víťazstvo hnutia OĽANO v posledných parlamentných voľbách (32 percent).
Trojicu negatívnych míľnikov uzatvára vznik vlády Vladimíra Mečiara v roku 1994 (26 percent).
https://flo.uri.sh/visualisation/12346489/embed
https://flo.uri.sh/visualisation/12355711/embed
Súčasťou prieskumu bolo aj niekoľko výrokov o spoločnosti a živote na Slovensku. Zaujímavým zistením je, že až 94 % Slovákov samých seba považuje za tolerantného človeka. Ak však máme ohodnotiť ostatných Slovákov, už sme viac kritickí. Konkrétne 56 % populácie si myslí, že Slováci sú tolerantný národ a 38 % s týmto vyjadrením nesúhlasí.
„Najväčší rozpor vo vnímanej miere tolerancie je medzi mladšími a staršími Slovákmi. Mladší si častejšie myslia, že Slováci nie sú tolerantný národ. Rozdiely sme namerali aj medzi voličmi rôznych strán. Slovákov ako tolerantný národ vnímajú častejšie voliči strán SMER-SD, ĽSNS a strany Vlasť. Na opačnom póle sa ocitli voliči Progresívneho Slovenska, ktorí častejšie vnímajú Slovákov ako netolerantných“ dopĺňa výsledky Denisa Lakatošová z NMS.
Slováci sa medzi sebou odlišujú v názore, či existenciu samostatného Slovenska možno vyhodnotiť ako úspešný príbeh. 45 % s týmto výrokom súhlasí, rovnaký podiel Slovákov je však opačného názoru. Najväčšie rozdiely sú u ľudí s rôznym stupňom vzdelania. S vyšším vzdelaním je v spoločnosti viac Slovákov, ktorí hodnotia existenciu samostatného Slovenska ako úspešný príbeh.
Napriek pochybnostiam o úspešnosti samostatného Slovenska možno Slovákov považovať za hrdý národ. Viac ako tri štvrtiny Slovákov (76 %) sú hrdí na to, že sú Slovákmi. Hrdosť je vyjadrená aj v názore viac ako dvoch tretín obyvateľstva (68 %), ktorí uviedli, že Slovensko je ich domovom a nikdy by sa z neho neodsťahovali. Hrdosť je silnejšie zakorenená u staršej populácie Slovákov.
Zdroj: pravda.sk / nms.global / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…