Šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová apelovala na Európsku úniu, aby pomohla situáciu na Lampeduse riešiť, v opačnom prípade to bude mať podľa nej negatívny vplyv na celú EÚ.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v nedeľu dopoludnia – spoločne s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou – navštívila preplnené centrum pre migrantov na juhotalianskom ostrove Lampedusa, nachádzajúcom sa medzi Sicíliou a Tuniskom. Informovali o tom agentúry ANSA a DPA.
Počas návštevy došlo aj k momentu napätia, keď skupina miestnych obyvateľov, požadujúcich riešenie migračnej krízy, zablokovala cestu konvoju vozidiel, v ktorých sa von der Leyenová a Meloniová viezli z letiska.
Viac vo videu:
Talianska premiérka demonštrantov ubezpečila, že jej vláda „robí všetko, čo môže“, aby súčasnú napätú situáciu na ostrove, kam denne prichádzajú stovky migrantov, vyriešila. Zdôraznila, že práve preto tam osobne prišla aj ona sama. Protestujúci následne nechali vozidlá prejsť.
Von der Leyenová a Meloniová si potom prezreli miestne migračné centrum a rozprávali sa s niektorými jeho obyvateľmi. Navštívili aj prístav Favaloro, kam denne prichádzajú početné člny s migrantmi.
Talianska premiérka opäť apelovala na EÚ, aby pomohla situáciu na Lampeduse riešiť, v opačnom prípade bude mať negatívny vplyv na celú EÚ. Vyjadrila presvedčenie, že nelegálnu migráciu treba zastaviť namiesto toho, aby sa riešila prostredníctvom prerozdeľovania migrantov do iných krajín EÚ.
Európska komisia už predtým vyjadrila ochotu pomôcť a toho dôkazom je podľa Meloniovej aj návšteva von der Leyenovej na Lampeduse.
V hlavnom prijímacom centre na ostrove bolo vo štvrtok ráno zhruba 7000 ľudí, hoci tam majú kapacity len pre 400 osôb. Väčšinu z tisícov migrantov, ktorí tam prišli v posledných dňoch, následne previezli na Sicíliu alebo na taliansku pevninu. Podľa Červeného kríža ich tam aktuálne zostáva asi 1500, ale stále prichádzajú noví. Len v priebehu soboty ich dorazilo vyše 600.
V stredu miestne úrady oznámili, že na ostrov Lampedusa v priebehu 24 hodín dorazilo rekordných vyše 5112 migrantov; v reakcii na to bol na Lampeduse vyhlásený núdzový stav. V sobotu sa ich tam priplavilo viac než 600.
Od začiatku roka už prišlo do Talianska približne 127.000 migrantov – takmer dvakrát viac v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Mnohí z nich prichádzajú práve na malý ostrov Lampedusa, ktorý leží len zhruba 113 kilometrov od pobrežia Tuniska a 200 km od Sicílie.
V Stredozemnom mori je potrebné posilniť letecké aj námorné hliadkovanie v záujme boja proti nelegálnej migrácii. Počas nedeľňajšej návštevy juhotalianskeho ostrova Lampedusa, ktorý v súčasnosti zažíva silný nápor migrantov, to uviedla predsedníčka Európske komisie Ursula von der Leyenová (EK), informujú agentúry DPA a AP.
Podľa šéfky eurokomisie by sa mohlo posilnenie hliadok realizovať prostredníctvom európskej pohraničnej agentúry Frontex. Vyjadrila pritom podporu rozšíreniu už existujúcich námorných misií v Stredozemnom mori alebo vytvoreniu nových.
Von der Leyenová sa na Lampeduse, kde za posledné dni dorazili tisíce nových migrantov, stretla s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Spoločne s ňou navštívila tamojšie preplnené migračné centrum a tiež prístav, kam denne prichádzajú nové člny s migrantmi.
Šéfka EK tiež prisľúbila, že EÚ zakročí proti „brutálnemu“ prevádzačskému biznisu a že urýchli tiež navracanie nelegálnych migrantov, nespĺňajúcich kritériá na udelenie azylu, do krajín ich pôvodu. „O tom, kto prichádza do EÚ a za akých podmienok, budeme rozhodovať my. Nie prevádzači,“ prisľúbila.
Premiérka Meloniová žiada prijatie takých opatrení, ktoré by zabránili tomu, aby sa migranti vôbec vydávali na cestu. Okrem iného vyzvala na námornú blokádu severnej Afriky. Takýto krok však šéfka EK vo svojom vyjadrení nespomenula.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová v piatok uviedla, že tlak migrantov prichádzajúcich do krajiny je neúnosný. Vyzvala zároveň Európsku úniu, aby zasiahla.
infovojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…