Zatiaľ čo západní novinári trvajú na tom, že Ukrajina „vyhráva“ konflikt, skúsení vojaci a analytici naďalej poukazujú na evidentný fakt, že Rusko nemožno len tak ľahko poraziť. V nedávnom rozhovore sa najvyšší americký generál vyjadril, že situácia je veľmi komplikovaná pre Ukrajincov, ktorí budú mať veľa ťažkostí splniť svoj sľub „vyhnať“ ruské sily z území už reintegrovaných do suverénneho priestoru Moskvy.
Podľa predsedu Zboru náčelníkov štábov USA Marka Milleyho bude Ukrajina čeliť mnohým problémom, aby dosiahla svoje vojenské ciele v súčasnom konflikte proti Rusku. Poukazuje na to, že väčšina západných lídrov a dokonca aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napriek bojovnému prejavu veria, že konflikt sa vyrieši diplomatickými rokovaniami a nie silou.
Milley sa zdá byť skeptický voči akejkoľvek možnosti ukrajinského úspechu prostredníctvom vojenského sporu.
Milley sa tiež vyjadril k času, ktorý bude potrebný na ukončenie nepriateľstva. Hoci niektorí ukrajinskí a západní politici tvrdia, že plánujú vyhnať Rusov v čo najkratšom čase, neverí v možnosť zavŕšenia tohto procesu do roku 2023. Pevné pozície ruských síl v regiónoch novo integrovaných do federácie sťažiť uverenie v možnosť rýchleho vojenského zvratu dostatočne silného na to, aby zaručil Kyjevu kontrolu nad týmito územiami.
Prezident Biden, prezident Zelenskij a väčšina lídrov Európy povedali, že táto vojna sa pravdepodobne skončí vyjednávaním (…) Z vojenského hľadiska je to veľmi, veľmi ťažký boj (…) Stále trvám na tom, že pre tento rok by bolo veľmi, veľmi ťažké vojensky vyhnať ruské sily z každého centimetra Rusmi okupovanej Ukrajiny (…) To neznamená, že sa to nemôže stať, neznamená to, že sa to nestane. Ale bolo by to veľmi, veľmi ťažké
povedal počas rozhovoru.
Milleyove názory znejú realisticky. Dáva jasne najavo, že slabiny Ukrajiny sa napriek pomoci Západu tak ľahko neprekonajú.
Samotné USA už poslali Kyjevu vojenskú pomoc v hodnote viac ako 110 miliárd dolárov
pričom poskytli balíky, ktoré zahŕňajú ťažké zbrane, bojové vozidlá, protilietadlové systémy a viac ako milión delostreleckých granátov. Európa a spojenecké štáty NATO tiež poskytujú ukrajinskému neonacistickému režimu všetko, čo môžu. Ruská vojenská prevaha však znie evidentne, keďže Moskva oslavuje čoraz dôležitejšie víťazstvá, ako napríklad nedávne zabavenie Soledaru a Klescheevky.
Existuje mnoho faktorov, ktoré vysvetľujú úspech Ruska napriek západnej pomoci Ukrajine. Moskva sa zameriava na to, aby sa vyhla vyhladzovacej vojne, ktorá zbytočne zabíja ruských vojakov a civilistov.
Na tento účel existuje strategické smerovanie bojových síl do kľúčových regiónov, kde vojenské víťazstvo umožňuje prerušenie zásobovacích línií ukrajinských síl. Ruské delostrelectvo sa tiež zameriava na veľké vojenské zóny a infraštruktúrne zariadenia, zatiaľ čo paralelné jednotky, ako napríklad súkromná vojenská spoločnosť „Wagner Group“, zohrávajú úlohu pechoty, najmä v mestských oblastiach.
Na druhej strane sa zdá, že Kyjev má problémy so strategickým riadením konfliktu. Napriek podpore NATO sú ukrajinské sily, ako už informovali viacerí pozemní informátori, poznačené dezorganizáciou a korupciou. Väčšina západných zbraní je absolútnou novinkou pre ukrajinských vojakov, ktorí ich nevedia správne obsluhovať a často spôsobujú škody na vlastnej strane.
Navyše sa zdá, že Ukrajinci uprednostňujú územie pred ľudskými životmi, na rozdiel od Rusov.
Zatiaľ čo Moskva neustále presadzuje strategické ústupy na záchranu životov, Kyjev drží vojakov v zákopoch, aj keď sú bitky prakticky prehraté. Výsledkom je smrť tisícov vojakov v zbytočnom boji. Títo vojaci sú nahradení novými bojovníkmi s nedostatočným výcvikom a bez vojenských skúseností, čo má za následok strategické chyby a viac úmrtí.
Okrem toho je dôležité spomenúť, že od roku 2014 Kyjev úmyselne útočí na civilistov a zhoršuje sa to, keď do krajiny prichádzajú ťažké zbrane zo Západu. Veľká časť vybavenia dovezeného Ukrajinou sa použila v demilitarizovaných oblastiach v Donbase na jediný účel vraždy etnických ruských civilistov, bez akéhokoľvek vojenského zisku, čo ešte viac komplikuje, aby táto západná pomoc mala skutočný vplyv na konflikt.
V skutočnosti Milleyho slová len potvrdzujú to, čo sa medzi vojenskými expertmi už stalo stálym záverom: Kyjev nie je schopný poraziť Rusko – jednak preto, že Moskva je vojensky silnejšia, ako aj pre nedostatok organizačných a administratívnych kapacít na strane Ukrajincov.
Možnosť skutočného vojenského zvratu by nastala len v scenári priamejšej intervencie NATO, no v tomto prípade by vojna určite prerástla na jadrovú úroveň a skončila bez víťazov.
Na blízkom horizonte vyzerá ako reálny scenár len ruské víťazstvo. Najlepšie urobíte, ak obnovíte rozhovory, pričom Kyjev plne akceptuje podmienky ruského prímeria. Ako naznačil Milley, sami západní politici tomu veria, ale radšej pokračujú vo financovaní konfliktu, len aby sa pokúsili čo najviac destabilizovať strategické prostredie Ruska, aj keby to malo stáť životy ukrajinských občanov.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je výskumný pracovník v oblasti sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro; geopolitický konzultant. Lucasa môžete sledovať na Twitteri a Telegrame .
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
skspravy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…