Les je živým zdrojom potravy. Samotné jedlo tam rastie úplne sebestačne, len musíte vedieť, čo je jedlé, a potom môžete žiť v lese a byť vždy sýty…
Vedec a profesor Anatolij Izmodenov tvrdí, že človek potrebuje na úplné šťastie iba les, ktorý ho nakŕmi, napojí, zohreje aj vylieči. Anatolij experimentoval na sebe – do tajgy odišiel bez zásob potravín. Vo vreckách mal iba zápalky a zošit s ceruzkou na poznámky. Vedec niekoľkokrát prekročil horské pásmo Sichote-Aliň na Ďalekom východe a došiel až do Tatárskeho prielivu. Chabarovský vedec objavil novú vedu.
Anatolij Izmodenov (27.11.1930 – 20.10.2016) bol praktický vedec. Kandidáta vied obhájil v 37 rokoch a doktorát v 67 rokoch. A na 30 rokov medzi tým zmizol v lese. Anatolij Grigorievič Izmodenov bol doktorom poľnohospodárskych vied, profesorom, akademikom verejnej Akadémie netradičných a vzácnych rastlín (ANiRR) a cestovateľom. Bol to on, kto objavil novú vedu v našom storočí! Volá sa siledia – od silva (les) a edio (potrava). Teda veda o lesných potravinách, lesných produktoch. Ak sa predtým hovorilo iba o lesných nedrevných produktoch alebo agroforeste – poľnohospodárstve v lese alebo agrolesníctve, teraz bolo možné tieto pojmy rozšíriť. Aký je však zmysel nového učenia?
Anatolij Izmodenov napríklad spojil všetky liečivé rastliny do takzvaných saluberov – zoznamu 1100 názvov stromov, kríkov a bylín. A viac ako polovicu z nich, respektíve 683, sám preštudoval a spočítal produkty, ktoré je možné z týchto rastlín získať.
Anatolij napríklad dôkladne preštudoval všetko, čo sa týka brezovej šťavy. Okrem užitočných vlastností skúmal, koľko si z brezy môžete vziať a ako to urobiť správne, aby ste ju nepoškodili, aké veľké zdroje sú jej v lese, či existuje nejaká zákonitosť v „plodných“ rokoch pre brezovú šťavu.
Podľa Anatolija sa príroda nevyznačuje súcitom. Napríklad je celkom dobrou tradíciou dať v zime živý vianočný stromček do bytov. Potrebujete len vedieť, kde môžete rúbať stromy bez poškodenia lesa a kde nie.
Za potravinami do lesa.
Anatolij Izmodenov bol prvý, kto vyvinul celú vedu o vytvorení v ruskej tajge celoročných tovární uzavretého typu (nevyčerpateľná výroba, nepretržitá po celé roky a ročné obdobia roka) pre integrované spracovanie a využitie zdrojov tajgy. Valentín Coj (zástupca Štátnej dumy Ruskej federácie, predseda koncernu „Expa“) sa veľakrát obrátil na vedca so žiadosťou o radu. V tej dobe mal pán Coj farmy na ženšen a včely. Anatolij Izmodenov navyše vytvoril teóriu osvojenia lesných produktov v dvoch smeroch: surovinová základňa pre ťažbu a genofond pre rastlinnú výrobu. Napokon, je známe, že človek skultivoval a adaptoval na poľnohospodárstvo nie viac ako 5 % rastlín vytvorených prírodou. Je tu teda ešte veľa práce.
Izmodenov dva roky nekonzumoval žiadne civilizované jedlo. Skúmal, čo cítil primitívny človek, keď žil v tajge, keď tam bol dostatočný rastlinný základ. – Nebral som si so sebou nič: žiadnu múku, žiadne cereálie, žiadnu soľ, žiaden cukor. Jedol som iba rastliny, – spomína.
Pred výskumom vedca sa populácie rastlín Eleutherococcus a Aralia nepoužívali ako produkt (liečivé korene). Farmakológovia z Prímorskej oblasti uznali ich hodnotu a Izmodenov identifikoval zdroje, režim použitia a vyzval ľudí: zbierajte, jedzte!
Vedca možno navyše nazvať objaviteľom „zimných potravín“. Našiel ich asi 30. Napríklad v zime si namiesto čaju môžete uvariť čagu (brezová huba) – obsahuje veľa glukózy. Alebo žuť bielu svidinu – taký ker z čeľade drieň (drieň) s malinovými stonkami.
Izmodenov dokonca vyvinul svoju vlastnú liečebnú metódu nazvanú „Moja bylina“. Vypracúva špeciálne liečebné programy na liečenie a je si istý, že na každé ochorenie existuje bylina, ktorá ho dokáže odohnať.
Izmodenov dávno vymyslel potravinové pásy v lese, kde sú všetky potrebné plody pre ľudský život, ktoré sa môžu v lese umelo vysádzať. Jeho snom bolo vytvoriť akési lesné chaty (potravinárske plochy), kde by bolo možné zbierať a študovať lesné produkty. Čiastočne sa to už podarilo zrealizovať. Teraz si chatári v lete z jeho potravinárskych plôch odnášajú sadenice čučoriedok a zemolezu.
Podľa Izmodenova ovplyvňujú vývoj spoločnosti a ľudí dve sily: sociálne prostredie a príroda. Podľa vedca sme teda na prírodu úplne zabudli. Vrátane Karla Marxa s jeho „Kapitálom“, ktorý je už dávno zastaraný, pretože o prírode nepadlo ani slovo.
„Aký som bol hlupák a nechápal som, odkiaľ sme predtým prišli. A prišli sme z prírody“, – povedal akademik All-Union Agricultural Academy Grigorij Kazmin Izmodenovovi tesne pred svojou smrťou. Už v roku 1967 bol Izmodenovovým oponentom na dizertačnej práci. A na konci svojho života pripustil, že sa mýlil a že „siledia je tá pravá najhlavnejšia veda“!
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…
Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…
15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…
Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…
Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…