Komunikačnú aplikáciu WhatsApp opúšťajú milióny používateľov, prechádzajú ku konkurenčnému Signalu alebo Telegramu. Apple totiž upozornil na to, že WhatsApp o svojich dvoch miliardách používateľov zhromažďuje rozsiahle množstvo metadát. WhatsApp navyše vydal neočakávanú zmenu obchodných podmienok pre všetkých svojich používateľov. Údajne chceli uľahčiť obchodným zákazníkom Facebooku komunikáciu a predaj používateľom WhatsAppu.
Zmenu však vysvetlili tak neohrabane, že sa okamžite ujalo, že WhatsApp bude zdieľať súkromné dáta svojich používateľov s Facebookom, z čoho najviac ťažili práve Signal a Telegram.
Hlavné výhrady voči WhatsAppu sú v zbere metadát, teda informácií kto, kedy a kam správu posiela. WhatsApp spopularizoval koncové šifrovanie, v ktorom len odosielateľ a príjemca môžu čítať obsah správ. Navyše bránil používanie tohto zabezpečenia aj napriek snahám zákonodarcov. Najznámejším prípadom ohrozenia bezpečnosti WhatsAppu je domnelý izraelský spyware z roku 2019. Vždy však išlo o útok na telefóny, nie o slabosť vo vlastnej infraštruktúre WhatsAppu. Bezpečnosť Signalu je na vyššej úrovni, hoci používa rovnaký šifrovací protokol. Signal je úplne opensourceový, jeho potenciálne slabiny tak môžu skúmať ľubovoľní záujemcovia.
Obe aplikácie sú zabezpečené koncovým šifrovaním. Najväčšia bezpečnostná slabina WhatsAppu spočíva v možnosti ukladania histórie četu bez koncového šifrovania v cloude Google alebo Apple. Signal takú možnosť neponúka. Telegram ponúka koncové šifrovanie ako možnosť voľby „súkromného četu“, kedy používateľ môže obísť cloud Telegramu, nemožno to však rozšíriť na skupiny. Technicky má Telegram prístup k vašim správam. Šifrovací protokol užívaný Telegramom je súkromný a len čiastočne opensourceový.
Signal kritizovali kvôli používaniu telefónnych čísel ako primárnej identifikácie, napriek tvrdeniu, že nezhromažďuje dáta spojené s číslom. Terčom kritiky sa stala aj funkcia upozorňujúca na pripojenie kontaktu používateľa k aplikácii. Signal uisťuje, že priraďovanie nových používateľov k telefónnym kontaktom je anonymné. Pre ešte väčšie súkromie môžete zvoliť napríklad Threemu, ktorá nepotrebuje ani telefónne číslo a je tak úplne anonymná.
Tommy Mysk, ktorý okrem iného upozornil na to, že čínsky TikTok pristupuje do clipboardu telefónu svojich používateľov, varuje, že každá aplikácia, ktorá rozširuje svoje funkcie, bude napokon riskovať súkromie a bezpečnosť. To je teraz problém WhatsAppu aj ostatných. Telegram však z tohto porovnania vychádza najhoršie. „Ponúka funkcie ako verejné kanály a mieša metódy zasielania správ s koncovým šifrovaním s ostatnými metódami, ako sú bežné čety a kanály, ktoré šifrované nie sú,“ tvrdí Mysk. „Väčšina ľudí nerozozná rozdiel a zvolí si menej bezpečnú funkciu,“ dodáva. Výskumník tiež varuje, že podľa jeho najnovšieho výskumu, môže mať v porovnaní s ostatnými koncové šifrovanie Telegramu podstatné slabiny.
Telegram je riadený a dotovaný ruským miliardárom Pavlom Durovom. Na počiatku bola táto platforma známa ako ideálna voľba pre disidentov a odporcov režimu, ale aj pre zločincov a extrémistov. Aj napriek nedostatkom v nastavení koncového šifrovania a skutočnosti, že spoločnosť má k dispozícii dešifrovacie kľúče, Telegram tvrdí, že na to, aby sa správy dali dešifrovať, sú potrebné kľúče z rôznych jurisdikcií. Žiadny štát by nemal byť schopný Telegram donútiť správy rozkódovať.
Signal založil bezpečnostný analytik vystupujúci pod pseudonymom Moxie Marlinspike. Až do roku 2018 bola táto platforma celkom úzko zameraná, lenže potom jeden zo zakladateľov WhatsAppu Brian Acton opustil Facebook a do Signalu nalial 50 miliónov dolárov, aby z neho spravil mainstreamovú aplikáciu. Pred zásahom Actona bol Signal dosť ťažkopádny, to sa však zmenilo a jeho používateľské rozhranie a funkcie sú WhatsAppu rovnocenným súperom.
Telegram vlastní súkromník a hovorí sa o jeho možnom vstupe na burzu, ktorý by mu pomohol vo financovaní, kým Signal stále funguje ako nezisková organizácia. Prevádzkovať globálny messenger s desiatkami miliónov (Signal) a stovkami miliónov (Telegram) používateľov nie je lacné. Teraz väčšina financií pochádza od miliardárov a z darov, to však zrejme nebude stačiť.
Zameranie Facebooku na zber a spracovanie dát je určite v rozpore so zásadami bezpečného a súkromného zasielania správ. Zdá sa tiež jasné, že WhatsApp sa vydal smerom ku komerčným službám, nakupovaniu a plateniu. Facebook plánuje spojiť WhatsApp s facebookovým Messengerom a Instagramom, čo z hľadiska bezpečnosti pre používateľov nie je dobrá správa. Ak nerátame iMessage od Apple, môže s WhatsAppom v počte používateľov súperiť len Telegram. Ten ich má v súčasnosti okolo 500 miliónov. Signal má status neziskovej organizácie. Väčšina ľudí však od WhatsAppu odíde skôr späť k SMS správam a k ďalším nezašifrovaným aplikáciám.
AUTOR: KAROL KARDOŠ
Zdroj: Signal-vs-telegram-tri-veci-ktere-byste-meli-vedet-nez-opustite-whatsapp/, forbes.cz; 22. 1. 2021/zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál
Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať
V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
zo sekcie
Signal alebo Telegram? Čo by ste mali vedieť, keď odchádzate z WhatsAppu
Signal alebo Telegram? Čo by ste mali vedieť, keď odchádzate z WhatsAppu
Signal alebo Telegram? Čo by ste mali vedieť, keď odchádzate z WhatsAppu