Americké márne pokusy postaviť fungujúcu hypersonickú zbraň dokazujú, ako ďaleko zaostala v raketovej technike darebná superveľmoc.
Zatiaľ čo bol zaneprázdnený márnymi pokusmi pošpiniť povesť ruských hypersonických rakiet , zvyšok sveta si robil svoje domáce úlohy a úsilie sa napokon vypláca.
Severná Kórea totiž 2. apríla uskutočnila prvý skúšobný štart balistickej rakety stredného doletu (IRBM) s hypersonickou hlavicou.
Aj keď nie je úplne jasné, aký druh zbrane je na vrchu rakety, vyzerá to ako kĺzavé vozidlo (HGV). Očakáva sa, že raketa , ktorá je vo väčšine vojenských zdrojov nazývaná „Hwasong-16B“ , doplní rýchlo rastúci arzenál ďalších severokórejských strategických zbraní, ako sú „Hwasong-10“ a „Hwasong-12“, ktoré vstúpili do služby v predchádzajúcich rokoch.
Spolu s vyššie uvedenými raketami „Hwasong-16B“ posilňuje schopnosť Pchjongjangu nielen odradiť možnú agresiu zo strany Spojených štátov , ale aj zasiahnuť strategicky dôležité americké vojenské zariadenia v čoraz viac ohrozenom ázijsko-tichomorskom regióne.
To zahŕňa aj neslávne známu leteckú základňu Andersen na Guame, kde Pentagon rozširuje svoje schopnosti útokov na veľké vzdialenosti v snahe viesť ďalšiu plazivú agresiu na geopolitickom dvore iných superveľmocí. Je zaujímavé, že len pred niekoľkými týždňami, 19. marca, USAF vykonalo to, čo tvrdilo, že bol posledným testom AGM-183A , rakety odpaľovanej zo vzduchu nesúcej ťažké nákladné vozidlo.
Raketa s názvom ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) mala byť vstupným bodom USA do vysoko exkluzívneho „hypersonického klubu“.
Americká ARRW bola testovaná z bombardéra s jadrovým pohonom B-52H, pričom USAF zatiaľ nezverejnilo výsledky.
Dá sa očakávať, že raketa zlyhala, rovnako ako vo viac ako pol tuctu predchádzajúcich verejne uznaných testoch . Keby to fungovalo, Pentagon by už s najväčšou pravdepodobnosťou oznámil výsledky.
Ešte horšie je, že Lockheed Martin, v rozpakoch z mnohých zlyhaní rakety, dokonca klamal o údajne „úspešných štartoch“ AGM-183A.
Totiž, namiesto skutočného vyriešenia početných problémov výskumu a vývoja projektu sa veľký predstaviteľ obrovského amerického MIC (Military Industrial Complex) uchýlil k použitiu sémantiky ako spôsobu nesprávneho nahlásenia svojho údajného „úspechu“, pretože ďalšie chyby znamenali škrty vo financovaní a prípadné zrušenie. programu. Po rokoch neúspechov mal AGM-183A zrazu sériu niekoľkých zdanlivo „bezchybných testov“.
Boli to však len jednoduché skúšky jeho raketového posilňovača, ktoré sa potom prezentovali ako úspešné štarty ťažkých nákladných vozidiel .
A napriek tomu projekt nebol ani zďaleka dokončený, takže USAF zostalo bez operačnej zbrane, pretože niekoľko termínov skrachovalo. Séria „stagnujúcich úspechov“ bola prerušená až v decembri 2022, keď USAF a Lockheed Martin odhalili, že prvý úplný test zbrane bol úspešne dokončený .
Napriek tomu po viac ako pol dekáde testovania bol AGM-183A sotva schopný dosiahnuť Mach 5, než bol spálený extrémnym teplom. Po najmenej pol tuctu (verejne priznaných) po sebe idúcich zlyhaní pri testovaní americký Kongres pohrozil znížením ďalších financií na projekt. To podnietilo vyšetrovanie za oponou, ktoré odhalilo, že problémový projekt výrazne zaostáva za plánom.
Lockheed Martin mal teraz ešte jednu šancu, aby zbraň fungovala. 13. marca 2023 strategický bombardér USAF B-52H nesúci jediný AGM-183A vykonal druhý úplný test. USAF spočiatku odmietlo komentovať výsledok, takže experti si boli takmer istí, že ide o ďalšie zlyhanie.
Len o deň neskôr bola táto predstava posilnená oznámením, že služba nebude v roku 2024 nakupovať hypersonické zbrane . Nakoniec 28. marca 2023 viaceré médiá uviedli, že USAF priznalo, že test bol úplným zlyhaním . Podrobnosti sú zatiaľ utajované, no zdá sa, že tentoraz zlyhal ani raketový posilňovač. Veľmi medializované nedávne nasadenie na Guam je s najväčšou pravdepodobnosťou posledným pokusom Lockheeda Martina zachrániť projekt, ale mlčanie USAF o najnovšom teste môže opäť odhaliť výsledky.
Pokračujúce zlyhanie Pentagonu pri nasadzovaní operačnej hypersonickej zbrane ho núti značne investovať do protiraketovej obrany, pričom zároveň rozširuje rozmiestnenie predtým zakázaných zbraní stredného a stredného doletu (väčšinou podzvukových riadených striel).
Tieto sa však nemôžu rovnať aktívam Severnej Kórey, najmä najnovšiemu „Hwasong-16B“, pretože jeho hlavicu HGV je v skutočnosti nemožné zachytiť, napriek márnym pokusom Ameriky prezentovať svoj neúspešný systém protivzdušnej obrany „Patriot“ ako údajne „schopný“ to urobiť. . Schopnosti Pchjongjangu za posledného pol desaťročia exponenciálne vzrástli, pričom jeho strategické sily sú teraz schopné zasiahnuť prakticky akýkoľvek cieľ v USA. To zaisťuje, že Washington DC by konečne znášal dôsledky akejkoľvek možnej priamej agresie proti Severnej Kórei.
Z čisto vojenského hľadiska je výhodou najnovšieho „Hwasong-16B“ oproti iným severokórejským IRBM to, že ide o dizajn na tuhé palivo, čo znamená, že jeho bojová pripravenosť je konštantná, pretože si nevyžaduje zdĺhavý proces dopĺňania paliva. Skutočnosť, že „Hwasong-16B“ môže byť vypustená takmer okamžite, je pre bezpečnosť Pchjongjangu mimoriadne dôležitá. „Vrecková superveľmoc“ testovala rôzne hypersonické zbrane najmenej od septembra 2021, pričom všetky boli úspešné, na rozdiel od tých v USA.
Zatiaľ čo jej technologická zdatnosť je veľmi dobre známa po celom svete (nepočítajúc smutné pokusy mainstreamovej propagandistickej mašinérie zosmiešniť ju), Severná Kórea pravdepodobne mala aspoň nejakú pomoc od susedných superveľmocí , pretože je v záujme Ruska aj Číny, aby udržať Pjongčang v bezpečí.
V skutočnosti „Hwasong-16B“ vyzerá trochu podobne ako čínsky DF-17 MRBM vybavený tajným DF-ZF/WU-14 HGV . Mali by sa vziať do úvahy aj úzke vzťahy Moskvy so Severnou Kóreou , najmä keď Rusko vedie svet v oblasti hypersonických zbraní.
Euroázijský gigant je o desaťročia pred USA vo vývoji aj rozmiestnení takýchto rakiet , takže je len logické predpokladať, že poskytne staršiu hypersonickú technológiu svojmu susedovi „vreckovej superveľmoci“. Koniec koncov, Pentagon sa nemôže rovnať ani tomu, nehovoriac o najnovších návrhoch Ruska, ktoré teraz zahŕňajú stíhačky v blízkom vesmíre .
Dá sa tiež očakávať, že Pchjongjang prijme proaktívnejšiu vojenskú doktrínu na potlačenie politickej agresie Západu v čoraz viac ohrozenom ázijsko-tichomorskom regióne, kde NATO otvorene plánuje rozšíriť svoju vysoko destabilizujúcu prítomnosť .
Drago Bosnic
O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy.sk
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Severná Kórea je pred USA v hypersonických zbraniach?! Analýza
Severná Kórea je pred USA v hypersonických zbraniach?! Analýza
Severná Kórea je pred USA v hypersonických zbraniach?! Analýza