Senátor Angus King povedal, že USA by nemali stanoviť harmonogram podpory pre Ukrajinu a mali by zostať zapojené do vojny, kým „Putin nevyjde“. Pri porovnaní súčasnej situácie s Ruskom s neúspechom spojencov zastaviť nacistické Nemecko pred druhou svetovou vojnou, senátor za Maine trval na väčšej západnej pomoci pre Kyjev.
Počas virtuálnej tlačovej konferencie po jeho nedávnej návšteve ukrajinského hlavného mesta dostal King otázku, ako dlho by mali Spojené štáty pokračovať vo svojej úlohe v konflikte, pričom odpovedal, že podpora Kyjevu by mala byť neobmedzená.
Verím, že by sme tam mali zostať, kým Putin neodíde
povedal.
Nie je jasné, či King žiadal odstavenie Putina od moci štátnym prevratom, alebo len to, aby ruské jednotky opustili celé územie, ktoré si Ukrajinci nárokujú. Obe bojujúce strany si udržiavajú protichodné územné nároky a King uznal, že vojna je teraz v patovej situácii, no napriek tomu tvrdil, že konflikt nebude „20-ročným bojom“ ako americká skúsenosť v Afganistane.
Vo virtuálnej tlačovke King odkazoval na historickú potrebu zvíťaziť nad Ruskom, pričom nehovorí nič o potenciáli eskalácie k jadrovej vojne medzi najväčšími atómovými arzenálmi na svete.
Senátor poznamenal, že od voličov často dostáva otázky o múdrosti zapojenia USA do vojny, ale ďalej citoval svoju vlastnú verziu prívlastku z Bushovej éry :
Bojujeme tam s nimi, aby sme s nimi nemuseli bojovať priamo tu.
„Z času na čas dostávam listy, v ktorých ľudia hovoria: ‚Prečo to robíme? Ukrajina je ďaleko. Nie je to náš boj.“ No, je to náš boj, pretože ak s tým nebudeme bojovať teraz, rozšíri sa to,“ povedal King. „A stane sa niečím, do čoho sa nemôžeme vyhnúť, ako sa to stalo koncom tridsiatych rokov na začiatku druhej svetovej vojny.“
Ďalej tvrdil, že ak Putina nezastavia na Ukrajine, bude pokračovať v dobytí väčšej časti Európy, pričom ruského vodcu niekoľkokrát prirovnal k Adolfovi Hitlerovi.
King tiež navrhol, aby USA poskytli Ukrajine dodatočnú pomoc, pričom poukázal na spojencov, ktorí dávajú viac v porovnaní s ich celkovým hrubým domácim produktom. „Ak to meriate z hľadiska HDP, sme medzi piatym a desiatym na svete a ostatné krajiny v skutočnosti prispievajú väčším podielom svojho HDP na obranu Ukrajiny,“ pokračoval.
„Prečo? Pretože uznali, ako dúfame, že aj naďalej budeme uznávať, že toto je skutočne boj za západné hodnoty.
Od začiatku ruskej invázie vo februári minulého roka schválil Kongres takmer 120 miliárd dolárov pomoci pre Kyjev, vrátane viac ako 21 miliárd dolárov priamej vojenskej pomoci a série ďalších balíkov finančnej a humanitárnej pomoci. King tvrdil, že americké doláre z daní sú dobre vynaložené a zaúčtované, pričom argumentoval „Softvér, ktorý používajú v spolupráci s Deloitte a SAP, na sledovanie všetkého, čo prichádza – každý náhradný diel, každý dolár.“
CNN však uviedla, že americké zbrane poslané na Ukrajinu rýchlo spadajú do „ čiernej diery “ a je takmer nemožné ich sledovať.
V októbri fínsky národný orgán činný v trestnom konaní varoval, že zbrane odosielané na Ukrajinu končia v rukách zločineckých gangov , zatiaľ čo nigérijský prezident Muhammadu Buhari o týždne neskôr varoval , že „situácia v Saheli a zúriaca vojna na Ukrajine slúžia ako hlavné zdroje zbraní a bojovníkov, ktoré posilňujú rady teroristov v oblasti Čadského jazera.
Kingov posledný brífing nasledoval minulý týždeň po ceste na Ukrajinu, kde povedal, že uskutočnil „vzrušujúce“ stretnutie s prezidentom Volodymyrom Zelenským a označil ho za jedného z „veľkých vodcov storočia“.
Zatiaľ čo senátor tvrdil, že Zelenskyj a Ukrajina sú šampiónmi demokracie, niektorí analytici tvrdili, že Kyjev len pokračoval v transformácii na autoritársky štát pod jeho vládou.
Ako napísal komentátor Ted Galen Carpenter v The American Conservative, „skutočné demokracie nezakazujú viaceré opozičné strany ani blízke opozičné médiá. Ani dôsledne necenzurujú (a nestavia pod prísnu vládnu kontrolu) médiá, ktorým umožňujú zostať otvorené. Skutočné demokracie nestavajú mimo zákon cirkvi, ktoré obhajujú politiku, ktorá sa vláde nepáči.“
Dodal: „Ukrajinská vláda sa však nedopustila len jedného alebo dvoch, ale všetkých týchto zneužití.
Kyle Anzalone a Connor Freeman
O autoroch: Kyle Anzalone je redaktor správ v Libertarian Institute, asistent redaktora na Antiwar.com a spoluorganizátor konfliktu záujmov.
Connor Freeman je spisovateľ a asistent redaktora v Libertarian Institute a spoluorganizuje konflikty záujmov.
Pôvodný zdroj tohto článku je The Libertarian Institute
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…