Maroš Šefčovič sa stal členom Európskej komisie v roku 2009, keď na niekoľko mesiacov prebral agendu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež po prvom slovenskom eurokomisárovi Jánovi Figeľovi.
Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans v utorok odstúpil z funkcie člena exekutívy EÚ vzhľadom na svoje rozhodnutie kandidovať v novembrových predčasných parlamentných voľbách v Holandsku.
Timmermans bol vo von der Leyenovej kabinete prvým podpredsedom a zodpovedal za implementáciu Európskej zelenej dohody. Šéfka exekutívy EÚ vo vyhlásení pre médiá spresnila, že okrem uvedenej dohody sa rozhodla dočasne prideliť Šefčovičovi aj riadenie únijnej politiky v oblasti klímy. Šefčovič je ako podpredseda EK zodpovedný za strategický výhľad a medziinštitucionálne vzťahy.
Slovenský eurokomisár bude mať na starosti klimatickú politiku až do vymenovania nového člena eurokomisie za Holandsko.
Von der Leyenová sa zároveň poďakovala Timmermansovi za jeho dlhoročné pôsobenie a úspechy v rámci eurokomisie a za jeho prácu v prospech európskych občanov.
„Bol kľúčovým členom môjho kolégia komisárov. Vďaka jeho prínosu a silnej osobnej zaangažovanosti sme urobili veľký krok smerom k naplneniu cieľov EÚ, aby sa Európa stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom, a smerom k zvýšeniu úrovne klimatických ambícií na celom svete. Timmermansov príspevok k práci eurokomisie a európskemu projektu presahuje rámec Európskej zelenej dohody,“ vyhlásila von der Leyenová.
Timmermans pôsobil v Európskej komisii aj v rokoch 2014 – 2019, keď bol ako jej prvý podpredseda zodpovedný za lepšiu právnu úpravu, medziinštitucionálne vzťahy, právny štát a dodržiavanie Charty základných práv. Zodpovednosť za Európsku zelenú dohodu prebral v roku 2019 v rámci mandátu súčasnej eurokomisie. Koordinoval tiež prácu EK na stratégiách EÚ v oblasti biodiverzity, budúcnosti s nulovým znečistením a obehového hospodárstva.
Von der Leyenová o zmenách vo svojom kabinete, ktoré zaručia pokračovanie všetkých prebiehajúcich procesov, informovala aj predsedníčku Európskeho parlamentu a Španielsko ako predsednícku krajinu v Rade EÚ. Zaslala oficiálny list premiérovi Holandska so žiadosťou, aby navrhol nového kandidáta na eurokomisára za Holandsko.
Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič preberá pracovnú agendu po doterajšom výkonnom podpredsedovi Európskej komisie (EK) Fransovi Timmermansovi, ktorý odchádza do domácej holandskej politiky. Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová v utorok upozornila, že pred Šefčovičom stoja veľké výzvy, najmä čo sa týka implementácie Európske zelenej dohody, informuje bruselský spravodajca TASR.
Šéfka exekutívy EÚ označila Šefčoviča za jedného z najskúsenejších členov jej kabinetu a služobne najstaršiemu eurokomisárovi zaželala veľa úspechov v jeho novej úlohe.
Spresnila, že očakáva, že Šefčovič bude presadzovať ochranu klímy a Európskej zelenej dohody s ambíciami, ktoré si táto agenda vyžaduje.
Teraz, keď legislatívny rámec Európskej zelenej dohody je do značnej miery zavedený a bolo zabezpečené bezprecedentné množstvo finančných prostriedkov na dekarbonizáciu, nastal čas posunúť Európsku zelenú dohodu na ďalšiu úroveň a zavádzať jej pravidlá do praxe,“ uviedla.
Podľa jej slov sa Šefčovič v novej funkcii musí prioritne zamerať na posilnenie inovácií pre budovanie európskeho bezemisného priemyslu, na modernizáciu sietí a infraštruktúry pre uľahčenie energetickej transformácie a na lepší prístup EÚ ku kritickým surovinám.
„Implementácia Európskej zelenej dohody si vyžaduje intenzívnejší dialóg s priemyslom a s kľúčovými zainteresovanými stranami, ako sú vlastníci lesov, poľnohospodári, ako aj občania. A napokon budeme pokračovať v snahách vytvoriť silnejšiu medzinárodnú stratégiu pre Európsku zelenú dohodu v súlade s našimi hospodárskymi a geopolitickými záujmami,“ vysvetlila von der Leyenová.
Európska komisia podľa nej posilní multilaterálnu diplomaciu pre lepšie presadzovanie zelenej dohody, aby bolo možné upevniť vedúcu úlohu Európy vo svete pri dosahovaní cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov a energetickej účinnosti.
Šefčovič sa stal členom Európskej komisie v roku 2009, keď na niekoľko mesiacov prebral agendu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež po prvom slovenskom eurokomisárovi Jánovi Figeľovi. V rokoch 2010-14 bol podpredsedom EK pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti, ďalších päť rokov (2014-19) pôsobil ako podpredseda EK zodpovedný za budovanie energetickej únie, pričom dohliadal na energetické dohody medzi Ruskom, Ukrajinou a EÚ.
V kabinete Ursuly von der Leyenovej získal rovnako ako podpredseda portfólio pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. V súčasnej eurokomisii má na starosti aj dohľad na implementáciu dohody o brexite a rokovania so Spojeným kráľovstvom, venuje sa vzťahom medzi Bruselom a krajinami západnej Európy, ktoré nie sú členmi Únie, a od začiatku tohto roka riadi spoločné nákupy zemného plynu pre krajiny EÚ.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…