Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Opičie kiahne boli prvýkrát objavené v roku 1958 v skupinkách opíc, ktoré v rámci laboratórneho výskumu zaočkovali očkovacou látkou Polio. Laboratórium v čínskom meste Wu-chan vo februári 2022 uverejnilo vedeckú prácu, v ktorej je uvedené, že vytvorili genóm vírusu opičích kiahní, ktorý umožní úspešné PCR testovanie. A potenciálne ho urobia ešte nákazlivejším.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu oznámil, že zvolal mimoriadne stretnutie medzinárodných expertov v súvislosti s rastúcimi obavami z vírusovej infekcie opičích kiahní. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tedros uviedol, že výbor WHO pre núdzové situácie sa stretne čo najskôr, aby mu poradil, či „vypuknutie nákazy predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu“. Choroba sa začala šíriť najmä v afrických krajinách. Najviac postihnutá je Konžská demokratická republika (KDR). Prípady nákazy zaznamenali aj v doteraz nepostihnutých krajinách, v Keni, Burundi, Rwande a Ugande.

Stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC) je najvyšším stupňom varovania, ktorý môže WHO vyhlásiť, píše AFP a dodáva, že Tedrosovi umožňuje spustiť núdzové reakcie podľa medzinárodných zdravotných predpisov.

Opičie kiahne sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom, ktorý na človeka prenášajú infikované zvieratá, ale preniesť sa môže aj z infikovaných osôb pri blízkom fyzickom kontakte.

Ochorenie, ktoré bolo prvýkrát diagnostikované v roku 1970 v KDR, sa prejavuje horúčkou, triaškou, vyrážkami a léziami na tvári a genitáliách. Väčšina ľudí sa uzdraví do niekoľkých týždňov bez potreby hospitalizácie.

V máji 2022 sa celosvetovo prudko rozšíril počet infekcií. WHO preto vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC), ktorý trval do mája 2023.

Od septembra minulého roka sa v KDR šíri nový, smrteľnejší kmeň vírusu, ktorý sa prenáša výlučne z človeka na človeka.

V KDR od začiatku roka 2023 zaznamenali približne 27.000 prípadov nákazy. Ochorenie si vyžiadalo viac ako 1100 životov, informuje Reuters. Podľa AP takmer 70 percent prípadov v Kongu sa týka detí mladších ako 15 rokov, ktoré tiež predstavujú 85 percent úmrtí.

Od roku 2009 bol PHEIC vyhlásený len sedemkrát, a to v súvislosti s prasacou chrípkou, poliovírusom, ebolou, vírusom zika, opäť ebolou, Covidom-19 a opičími kiahňami, píše AFP.

Americká farmaceutická firma Moderna má od júla kontrakt na výrobu vakcíny, upozorňuje na to vo svojom príspevku na Telegrame advokát JUDr. Peter Weis. „Že ide o veľký biznis, je jasné. Že WHO v tom ide s nimi, je jasné (Covax, GAVI a centralizovaný výber poplatkov za práva duševného vlastníctva pod taktovkou Billa a Tedrosa). Ak v tom bude však aj iný zámer útočiaci úmyselne na telesnú integritu ľudí, bude problém. Veľký problém. Náš splnomocnenec sľúbil, že sa ukáže v septembri. Len aby nebolo neskoro,“ dodáva.

Opičie kiahne boli prvýkrát objavené v roku 1958 v skupinkách opíc laboratórneho výskumu, ktoré zaočkovali očkovacou látkou Polio.

Podľa amerického CDC (Centra pre kontrolu chorôb), je jediná vec, ktorá odlišuje opičie kiahne od pravých kiahní je Lymfadenopatia – zapálené lymfatické uzliny. Čo je tiež vedľajší účinok vakcín proti pravým kiahňam. A je známym príznakom pravých kiahní. Rovnako, ako ovčích kiahní.

infovojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.