Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

16.11.2020

Krajinu riadia amatéri. Začínajú sa prejavovať nedemokratické a totalitné, mocenské maniere členov vlády, uviedol zároveň bývalý šéf parlamentu a predseda SNS Andrej Danko.

Andrej Danko a jeho politická strana SNS sa mali 17. novembra zúčastniť v Bratislave na protestoch proti pandemickým opatreniam vlády Igora Matoviča. Svoju účasť na dvojici protestov pritom potvrdili už členovia strany Smer, vrátane predsedu Roberta Fica, členovia ĽSNS, Komunisti a Ultras. Podľa tlačovej správy SNS sa ale k protestom nakoniec nepridajú.
 
„Slovenská národná strana s poľutovaním prijíma verejné aktuálne informácie, že na Slovensku sú hromadne rušené zhromaždenia, podujatia a akcie súvisiace so 17. novembrom 2020. SNS berie na vedomie aj rušenie a zmenu podujatí, na ktorých sa chcela zúčastniť najmä v hlavnom meste Bratislava. Chápeme ťažkú situáciu organizátorov – občanov a plne rešpektujeme ich rozhodnutia,“ informovala SNS.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Andrej Danko na svojich sociálnych sieťach pravidelne kritizuje súčasnú vládu Igora Matoviča. K príležitosti protestov plánovaných na 17. novembra si SNS dokonca dala vyrobiť žlté vesty s nápismi „STOP MATOVIČ“, „Mor ho!“ a „Nebite nás už nikdy!“.
 
Na Facebooku pritom prisľúbili, že vesty budú rozdávať protestujúcim Slovákom na Hodžovom námestí. Nakoniec si však naplánovali pietny akt kladenia vencov na Šafárikovom námestí.

Danko: Krajinu riadia amatéri. Začínajú sa prejavovať nedemokratické a totalitné, mocenské maniere členov vlády

Bývalý predseda parlamentu sa k protestom vyjadril aj na Instagrame. Upozornil, že minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) chce počas protestu zneužiť vojenskú políciu.

„Minister obrany Jaroslav Naď sa vyhráža občanom Slovenskej republiky nasadením ozbrojených síl resp. Vojenskej polície. Takýmto svalnatým vyhlásením a osobnou demonštráciou sily chce vojenskú políciu zneužiť počas avizovaného protestu proti súčasnej vláde a navyše v pamätný deň Nežnej revolúcie 17. novembra.

Slovenská národná strana upozorňuje na jasnú dikciu zákona kedy, kde, kým a proti komu môžu byť príslušníci Vojenskej polície nasadení. Policajné zložky SR majú dostatočné personálne aj materiálne kapacity na to, aby prípadné narušenia verejného poriadku dokázali zvládnuť.

Bývalý minister obrany Peter Gajdoš v tejto súvislosti uviedol: „V histórii Slovenskej republiky nepoznám prípad, kedy by vláda proti vlastným občanom, represívne nasadila príslušníkov rezortu obrany – vojakov. Dokonca ani v roku 1989 neboli nasadení proti obyvateľstvu príslušníci ČSĽA.“ Ak by takýto návrh dal svojho času čílsky diktátor Pinochet, asi by sa nijaký demokratický občan nečudoval, ale celkom určite by ho odsúdil. Keď takýto návrh zaznie na rokovaní Vlády SR, je to nespochybniteľný dôkaz toho, že na Slovensku sa deje niečo vážne, niečo, čo ďaleko a bezprecedentne presahuje základné princípy demokracie a právneho štátu.

Je to – vojenskou terminológiou povedané – poplach, ktorý sa bytostne dotýka hociktorého občana štátu. Je to vizitka toho, že krajinu riadia buď absolútne neznalí amatéri, alebo čo je ešte horšie, začínajú sa prejavovať nedemokratické a totalitné, mocenské maniere členov vlády. Nasadenie vojakov proti vlastným občanom je varovný signál tak pre nás ako aj Európu a svet, že na Slovensku sa nad demokraciou sťahuje čierna opona a začína sa totalitný diktát ministrov a premiéra, ktorým zachutila moc. Bude nepochybne zaujímavé ako sa k tejto situácii a manifestácii sily postaví Prezidentský palác – zatiaľ je ticho.

Pellegrini nebude vyzývať na protesty 17. novembra

Expremiér Peter Pellegrini minulý týždeň vyhlásil, že 17. novembra si Slovensko pripomenie sviatok slobody a demokracie. Hoci by ľudia podľa neho tento deň radi oslávili na námestiach, pre núdzový stav nemôžu. „Prvýkrát po 31 rokoch sa vládnuci režim vyhráža ľuďom, že ak sa na námestiach zídu, nasadí políciu,“ podotkol.

„Hoc sa mi to nepáči a považujem vyhlásenie núdzového stavu za protiústavné, žiaľ, vyhlásený je a ja sa ako občan musím zdržať akéhokoľvek protiprávneho konania,“ pokračoval. Deklaroval, že nebude ľudí vyzývať, aby sa zúčastnili na plánovaných protestoch, hoci ani on s opatreniami nesúhlasí. Upozornil, že porušovanie zákonov vedie k anarchii.

Zároveň apeloval na ľudí, ktorí sa aj tak plánujú na protestoch zúčastniť, aby zachovali pokoj, nenechali sa vyprovokovať a nedali tak premiérovi dôvod zasiahnuť proti nim vodnými delami. Ako alternatívu k protestom navrhol, aby si ľudia 17. novembra v okne zapálili sviečku ako symbol slobody.

Pellegrini v tejto súvislosti kritizoval, že platí zákaz zhromažďovania sa, sú zatvorené viaceré prevádzky i kostoly, hoci vláda sľubovala uvoľnenie po plošnom pretestovaní občanov. Namiesto splnenia sľubov podľa neho premiér vytvára chaos v opatreniach, využíva politiku vydierania občanov, rozdeľuje spoločnosť, uráža ľudí s iným názorom a neváha porušovať ani zákony a ústavu. „Pripomínam, že nie je beztrestný a nie je nad zákonom,“ podotkol s tým, že raz za to bude niesť zodpovednosť.

Smer-SD podporí masový protivládny protest plánovaný na 17. novembra

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v stredu 11. 11. vyhlásil, že ak bude strana cítiť podporu verejnosti, spustí zber podpisov na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Smer-SD cíti podľa Fica u ľudí vlnu odporu voči premiérovi Matovičovi a vláde.

Ak majú ľudia dosť ponižovania, nedemokratických metód či porušovania ľudských práv, Fico ich vyzval na podporu referenda.

„Vláda Igora Matoviča našla záľubu v obmedzovaní a porušovaní našich základných práv a slobôd. Preto ju budeme v parlamente určite odvolávať a zároveň 17. 11. podporíme aj občiansky protivládny protest,“ uviedli vo svojom spoločnom videoposolstve predstavitelia opozičnej strany Smer-SD.

Ján Čarnogurský ml.: Ako sme hovorili v novembri 1989 – V jednote je sila!

K plánovanému protestu sa na sociálnej sieti vyjadril aj advokát Ján Čarnogurský ml. – syn ponovembrového predsedu vlády SR, neskoršieho ministra spravodlivosti SR a zakladateľa Kresťansko-demokratického hnutia (KDH) Jána Čarnogurského:

Náš jediný a hlavný odborník, pán premiér Matovič, sa nám neustále vyhrážal, že nám nedovolí ísť von, pracovať a deťom chodiť do školy, ak si sami nebudeme každé dva týždne organizovať testovanie z nosa pomocou jeho nefunkčných testov z Trnavy, kúpených za našich 46 miliónov EUR. Odobral a obmedzil nám všetky ľudské práva, ktoré nám dávali ľudskú dôstojnosť. Vraj môžeme iba držať hubu, sedieť doma a príležitostne tvrdo pracovať. Podobne, ako to riešili komunisti kedysi.

Ešte v stredu predĺžil núdzový stav, vraj sa nachádzame v oveľa horšej situácii ako pri jeho vyhlásení.

A zrazu otočil. Nariadil hlavnému hygienikovi rýchlo otvoriť divadlá, kiná, kostoly, fitká a plavárne. Zľako sa ľudí, ktorým na ľudských právach záleží. Zľakol sa tých, ktorí prídu 17. novembra do Bratislavy obhajovať ľudské práva nadobudnuté 17. novembra 1989.

Nechystá sa však ustúpiť úplne: Vláda v stredu vydala bezprecedentný zákaz pokojného zhromažďovania. Aby mohli ľudí vyšetrovať. Hlavný hygienik pán Mikas vydal v piatok zákaz pokojného zhromažďovania. Aby mohli ľudí pokutovať.

Neopodstatnene obmedzil jedno z hlavných ľudských práv, garantovaných Ústavou SR a Európskym dohovorom o ľudských právach.

V ďalšom statuse Vám preto prinesiem návod, čo je vhodné uviesť do zápisnice pri výsluchu alebo v odvolaní voči pokute, keď vás budú prenasledovať za účasť na pokojnom zhromaždení 17. novembra.

Ako sme hovorili v novembri 1989 – V jednote je sila!

Na 31. výročie Nežnej revolúcie sa bude 17. novembra konať v Bratislave masový protest proti Matovičovej vláde

Sociálnymi sieťami sa nesie výzva, aby sa ľudia zúčastnili protestu proti vláde Igora Matoviča. Čas a miesto konania je Hodžovo námestie – pred prezidentským palácom, dňa 17. novembra, o 16 h. Má to byť protest apolitický, ale aj napriek tomu svoju účasť avizujú rôzni politici naprieč celým spektrom. Vieme o troch rôznych organizátoroch akcií.

Vyzerá to tak, že veľa ľudí sa chystá v utorok okolo 16 h, samozrejme samostatne a neorganizovane, poprechádzať sa po okolí prezidentského paláca. Niet sa čomu diviť, centrum Bratislavy je pekné a 17. november je voľným dňom…

Skupina okolo bývalého poslanca NRSR, Petra Marčeka má od augusta na 17. november ohlásenú akciu na Hodžovom námestí. Pre Hlavný denník sa P. Marček vyjadril, že skutočne protest plánuje, avšak zdôraznil, že v prípade predĺženia núdzového stavu, bude nútený na magistráte mesta Bratislavy, svoju rezerváciu zrušiť. To však nemení nič na veci, ako sa vyjadril, že osobne sa aj tak pôjde so zopár priateľmi prejsť k prezidentskému palácu, „chcem si pripomenúť deň boja za slobodu a demokraciu aspoň prechádzkou“, povedal. Vyzýva aj ostatných občanov, aby na rovnaký účel tento pekný deň využili, nezabudli si trikolóru a zobrali so sebou aj sviečky, ktoré sa zapália. Samostatne a nie po hlúčikoch väčších ako 6 ľudí.

V Bratislave sa konala predpremiéra veľkého protivládneho protestu. Korporátne média tlačiace vládnu propagandu mlčia ako za totality

V nedeľu 15. novembra prišli ľudia v stovkách pred Úrad vlády so zapálenou sviečkou a spievali štátnu hymnu.

Zdroj: InfoVojna / refresher.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d