„Ja už som si zažil svoj permanentný „shitstorm“ z Maďarska, pretože čokoľvek poviem, tak ma tam idú užrať. Už aj pán Soros mi môže závidieť moju popularitu v maďarských médiách,“ vyhlásil ďalej slovenský minister zahraničia.
Predstaviteľ maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer vo štvrtok na Facebooku vyzval slovenského ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera, aby o Maďaroch hovoril s úctou. Štátny tajomník maďarskej diplomacie zodpovedný za bilaterálne vzťahy tak reagoval na Káčerova kritické slová o Maďarsku.
„Podľa mojich vnútorných kritérií Maďarsko nie je demokraciou západného typu. Ja to takto vnímam a je mi to veľmi ľúto, ale je jediná krajina Európskej únie, ktorá nie je plnohodnotnou demokraciou západného typu. A nie je to len môj názor, je v tom väčšinový súhlas Európskeho parlamentu a Európskej komisie a aj kolegovia, s ktorými diskutujem, to vnímajú rovnako,“povedal v pondelok Káčer v rozhovore pre aktuality.sk.
Šéf slovenskej diplomacie pravidelne hovorí veľmi kriticky o maďarskom premiérovi. „Musíme pripomenúť, že Viktora Orbána maďarský ľud zvolil s rekordnou podporou už štvrtýkrát za sebou,“ podčiarkol Menczer s poznámkou, že rozhodnutie Maďarov si musí ctiť ešte aj slovenský minister zahraničných vecí.
„Viktor Orbán funguje ako ruská propaganda,“ doplnl Káčer. „Ja už som si zažil svoj permanentný „shitstorm“ z Maďarska, pretože čokoľvek poviem, tak ma tam idú užrať. Už aj pán Soros mi môže závidieť moju popularitu v maďarských médiách,“ vyhlásil ďalej slovenský minister zahraničia.
Káčer k otázke V4 poznamenal, že nikdy to nebol monolitný blok, ako by chcel premiér Viktor Orbán.
„Často sme išli do európskych diskusií, kde sme Slováci a Česi mali podobnú pozíciu. Dnes máme Slovensko, Česko a Poľsko veľmi blízku pozíciu. Dnes V4 vyzerá skôr ako V3 plus 1, najmä vo veľkých politických témach,“ dodal Káčer.
Orbán je podľa maďarského štátneho tajomníka zástancom mieru a je proti sankciám. „Maďari ho poverili aj súčasným zvládaním krízy po migrácii a koronavíruse. Toto je tá stabilita, čo pre Slovensko nie je úplne charakteristické. Minister Káčer by možno urobil lepšie, keby sa zaoberal vlastnou krajinou, ktorá je neustále vo vládnej kríze,“ uzavrel Menczer.
Káčer sa v rozhovore posťažoval, že Slováci vo vzťahu k Ukrajine prejavujú nedostatok empatie. Ocenil však Hegerovu odvolanú vládu, že koná proti vôli občanom.
„Napriek tomu, že verejná mienka je zlá a dezinformácie tu fungujú úspešnejšie ako inde, Ukrajine pomáhame. Napriek verejnej mienke patríme medzi lídrov v pomoci na počet obyvateľov a na HDP. Keď sa pozrieme na humanitárnu pomoc, na pomoc v zbrojnej technike, tam tiež patríme k absolútnym lídrom,“ pochválil sa Káčer.
„To, čo vidíme zo strany Ruska, má mnoho fašistických a nacistických čŕt. Nič sa nepodobá viac na konanie Adolfa Hitlera v roku 1939, ako konanie Vladimira Putina voči svojim susedom, ale aj voči nám. Rétorika, ktorú používa vôbec voči Západu, má nacistické črty,“ uviedol v rozhovore na adresu Ruska.
Šéf slovenskej diplomacie komentoval aj tzv. ruskú propagandu, ktorá pôsobí voči Českej Republike, Maďarsku, Pobaltiu a Poliakom. „Na každú krajinu majú svoju vlastnú stratégiu, ale z nejakých dôvodov sme sa práve my dostali do situácie, keď naše politické elity začali pôsobiť ako ruskí konšpirátori a propagandisti. Práve preto to má účinok, pre nič iné. Ak by naše elity zostali jednotné a vedeli, kde je sever, vedeli, že Rusko je pre nás nebezpečenstvo a nenechali sa kúpiť, tak by to ani u nás tak dobre nefungovalo,“ zakonšpiroval si Káčer.
Celý rozhovor si môžete prečítať TU.
Pokračujúce snahy predstaviteľov Slovenskej republiky podporovať vojenský konflikt na Ukrajine namiesto hľadania mierového riešenia majú svoj základ aj v kariérnom profile niektorých súčasných pohlavárov slovenskej garnitúry.
Nový minister zahraničný vecí Rastislav Káčer ako hlavný predstaviteľ našej diplomacie sa zapíše do našej histórie ako jedna z ústredných postáv prispievajúcich do eskalácie napätia, ktorá sa hrubým spôsobom spreneverila základnému poslaniu diplomacie, hľadať za každú cenu mierové riešenie a predchádzať vojenskému konfliktu všetkými možnými a dostupnými prostriedkami.
Káčer začínal ako politický analytik na ministerstve zahraničných vecí. Aj vďaka dobrému vzťahu k NATO, v ktorého ústredí v Bruseli pôsobil v rokoch 1994 – 1998, sa v roku 2001 stal štátnym tajomníkom ministerstva obrany (zodpovedal za proces vyjednávania a vstúpenia SR do Aliancie) a práve on spolurozhodoval o povolení preletu lietadiel NATO bombardujúcich súčasné Srbsko. Po návrate z Bruselu bol vedúcim štábu pre plánovanie politiky a generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a mnohostranné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. Neskôr pôsobil päť rokov ako veľvyslanec Slovenska vo Washingtone a následne od októbra 2013 v Budapešti.
„Je to tak ďaleko, že stav v Maďarsku ohrozuje elementárne princípy fungovania Európy, resp. spochybňuje hodnotový rámec, na ktorom Európska únia funguje alebo je na ňom postavená,“vyjadril sa v jednej z relácií Štefana Hríba. Koncom roka 2019 podala organizácia Hnutie nová jednota na Káčera trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy o revizionistických snahách vlády Viktora Orbána.
V júli 2008 ho zvolili za predsedu Slovenskej atlantickej komisie (člena Združenia Atlantickej zmluvy). Prezentuje sa ako odborník na transatlantické vzťahy, obranu a bezpečnosť. Káčer na Hríbovu otázku, či je rád v NATO, odpovedal cynicky aj zmienkou o bývalej Juhoslávii: „Tam sme sa chodili pozerať ako do výkladnej skrine. A závideli sme Juhoslovanom, ako sa majú. Tak choďte dneska do Bosny a Hercegoviny alebo hocikde, a teda neviem, či im je čo závidieť.“
Práve NATO však v roku 1999, ako to povedal Havel, humanitárne bombardovalo územie dnešného Srbska, kde zomrelo približne 2500 civilných obetí. Káčer bol v tom čase štátnym tajomníkom na ministerstve obrany. Jeho reakcia na túto udalosť bola maximálne cynická. Podľa neho nie sme ako Slovensko spoluvinníkmi zabíjania bratov Srbov, lebo oni nie sú naši bratia.
„Dneska ma tá demagógia, že sme umožnili bombardovať bratov Srbov, dosť vytáča. Po prvé, nepovažujem Srbov o dosť väčších bratov od Chorvátov, ani Maďarov, Rumunov, Poliakov, Čechov, Nemcov alebo Ukrajincov. Jednoducho, Srbi nám nie sú o nič väčší bratia ako ktokoľvek iný, ktorý je okolo,“ povedal Káčer s tým, že zákrok bol posledným zdvihnutým prstom, ktorý bol však prevedený citlivo.
„Bola to operácia letecká, s istou presnosťou, veľmi málo civilných obetí, rádovo menej, ako si oni spôsobili sami,“ dodal Káčer s tým, že išlo o správny zákrok, ktorý pomohol. No zároveň priznal, že konsolidačný proces v Srbsku doteraz neskončil.
infovojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…