Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf kreatívnej agentúry stojacej za vakcinačnou propagandou na Slovensku uvažoval o zapojení Arnolda Schwarzeneggera a Chucka Norrisa ako bojovníkov proti Covid-19

Kreatívny riaditeľ MUW Saatchi & Saatchi Jakub Kuvik pochybuje, že by na Slovákov zaúčinkovala morbídna očkovacia kampaň prebiehajúca v Českej republike.

V Českej republike je v súčasnosti zaočkovaných takmer 70 percent ľudí. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb dosahuje miera zaočkovanosti na Slovensku zhruba 43 percent.

Nová česká očkovacia kampaň ponúka autentické snímky z covidových oddelení. Podľa autorov by mala presvedčiť aspoň niektorých, ktorí zatiaľ vakcínu odmietajú. „Konečne prichádza brutálna kampaň,“ vyhlásil ešte koncom minulého týždňa odchádzajúci premiér Andrej Babiš.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kampaň obsahuje heslá ako „Mal veľa výhovoriek“, „Myslela si, že to neponáhľa“ či „Nestihol tretiu dávku“. 

Na kampaň a nákup mediálneho priestoru je vyčlenených zhruba 1,9 milióna eur.

Aj očkovacia kampaň na Slovensku chytila svoj druhý dych. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) aj napriek tomu obviňuje šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) zo zlyhania. Samotnú kampaň označil Matovič za „trápnu a hračkársku“.

Obrázky z cigariet

Jakub Kuvik, kreatívny riaditeľ MUW Saatchi & Saatchi, ktorá kampaň pripravila, si nemyslí, že na Slovensku by český spôsob komunikácie fungoval.

„Spot, kde bol človek pripojený na pľúcnej ventilácii, sme tu už mali. Tí, na ktorých to spolu s kolabujúcim zdravotníctvom v druhej vlne zafungovalo, sa očkovať už dali,“ pripomína vizuál predchádzajúcich reklám.

„Tie, ktoré boli v Čechách, sa vraj inšpirovali výstražnými obrázkami zo škatuliek cigariet – myslíte, že tieto obrázky na cigaretách na ľudí fungujú?“ položil otázku Kuvik. Tvrdí, že z vlastnej skúsenosti vie, že takáto cesta nie je účinná.

„Navyše úsudok množstva ľudí je taký pokrivený dezinfoscénou a hoaxmi, že sú schopní popierať aj fotky reálnych ľudí s reálnymi lekármi v reálnych nemocniciach. Obávam sa, že tam už zaberie len to, ak si to vyskúšajú na vlastnej koži. Aj to len možno,“ spresnil Kuvik.

Jeho agentúra išla do kampane s dvoma konceptmi. Prvý podľa Kuvika vychádzal z toho, že na Slovensku sa veľa ľudí hrá na hrdinov.

Sorosove peniaze

„Chceli sme si v ňom pomôcť zahraničnou star typu Arnold Schwarzenegger či Chuck Norris – obaja zachránili svet už x-krát, ale na COVID-19 sú aj oni prikrátki. Samozrejme, že by sa to dalo napadnúť tým, že Soros zaplatil americkú hviezdu či tým, že na toto šli peniaze z našich daní,“ podotkol.

Myslí si, že momentálne neexistuje univerzálny koncept, z ktorého by boli všetci nadšení a hromadne sa išli dať zaočkovať. Vysvetlil, že z časového hľadiska a tlaku ísť čím skôr von museli tento preferovaný koncept opustiť a pustiť sa práve do výroby druhého, ktorý sa nakoniec aj zrealizoval. „Každý máme na vec svoj názor. Problém nastáva, keď začneme spochybňovať fakty a základné princípy fungovania našej spoločnosti,“ uzavrel Kuvik.

Podľa ministerstva zdravotníctva kreatívny koncept kampane reflektuje na nálady v spoločnosti, ktorá je silno polarizovaná. „Cieľom nových spotov a grafík je poukázať na skutočnosť, že spoločnosť má len jedného skutočného nepriateľa a tým je koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Jediným účinným riešením, ako nad spoločným nepriateľom zvíťaziť, je očkovanie,“ spresnila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Na komunikačnú kampaň je neskoro

„Ak českú kampaň porovnám s tou slovenskou, príde mi určite efektívnejšia a vhodnejšie nastavená. Kampaň v Česku má údernejšie a jasnejšie komunikované posolstvo a väčší potenciál zaujať,“ mieni analytik Gabriel Tóth z agentúry Katedra Komunikácie.

Je však skeptický v otázke, či dnes už dokáže akákoľvek komunikačná kampaň, či už slovenská, alebo česká, presvedčiť odporcov očkovania.

„Kampaň mala výrazne väčší potenciál uspieť ešte na začiatku, keď ľudia neboli pevne rozhodnutí, či sa chcú, alebo nechcú dať očkovať. V momente, keď nadobudli silný názor na tému, čisto komunikačná kampaň už stačiť nebude a musí sa spojiť s reálnymi dôsledkami rozhodnutia,“ spresnil Tóth. Dodal, že momentálne je čas komunikovať očkovanie napríklad výhodami pre očkovaných a podobne.

Prvá očkovacia kampaň rezortu zdravotníctva, ktorá bola spustená v januári 2021, mala slogan Vakcína je sloboda. Kampaň mala ľuďom pripomenúť vlastnú motiváciu na očkovanie. V apríli 2021 sa začala celoslovenská mediálna kampaň pod názvom Vakcína je víťazstvo, ktorej cieľom bolo zaočkovanie najzraniteľnejšej cieľovej skupiny.

Rektor českej univerzity: Agresívna, nechutná a neetická kampaň

Rektor univerzity České vysoké učení technické v Prahe Vojtěch Petráček minulý mesiac napísal otvorený list českému ministrovi zdravotníctva Adamovi Vojtěchovi, v ktorom ho vyzýva na okamžité zastavenie kampane na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Podľa Petráčka je táto kampaň „agresívna“, „nechutná“ a „neetická“.

„Každý z nás, kto je vybavený empatiou a citom pre bolesť druhých, bude pri pohľade na kruté snímky z ARO (anestéziologicko-resuscitačného oddelenia) trpieť. U mnohých vyvolá táto stresová expozícia posttraumatické stresové poruchy alebo depresie. Táto kampaň uškodí plošne našej spoločnosti a ako motivácia nezapôsobí,“ píše Petráček v otvorenom liste, ktorý v utorok publikoval spravodajský servis univerzity.

Rektor kladie otázku, či si nechalo ministerstvo ku kampani vypracovať lekársko-etické a psychologické zhodnotenie. Autentické snímky pacientov, ktorí s covidom skončili v nemocniciach, podľa neho vyvolávajú „mediálny strach a napätie v spoločnosti“.

O tom, že nová kampaň na podporu očkovania bude „brutálna“, hovoril v uplynulých dňoch aj dosluhujúci český premiér Andrej Babiš, pripomína spravodajský webový portál Novinky.cz.

Podľa rektora by sa rezort zdravotníctva mal radšej zamyslieť nad tým, ako odporcom očkovania ponúknuť pomocnú ruku, napríklad formou hradenia testu protilátok.

„Viete predsa, že tí z nás, ktorí chorobu prekonali, sú chránení lepšie ako očkovaní pred ťažkým priebehom a hospitalizáciou. Mnohí môžu cítiť obavu pred očkovaním, pretože sa obávajú reakcie pri vysokých hodnotách protilátok,“ píše rektor so žiadosťou o okamžité zastavenie kampane.

Ministerstvo zdravotníctva vyberalo podľa svojho hovorcu Daniela Köppla z niekoľkých stoviek snímok, pričom v kampani ich bude využitých zhruba 12.

Fotografie by mali byť doplnené textami odkazujúcimi na najčastejšie proklamácie odporcov očkovania s poukazom na dezinformácie aj svojbytnú „pravdu“, ktorou sa niektorí obhajujú.

Kampaň bude v tlačených aj online médiách, ako i na sociálnych sieťach.

Otevřený dopis rektora ČVUT v Praze doc. Vojtěcha Petráčka ministrovi zdravotnictví ČR Adamu Vojtěchovi

Rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček zaslal otevřený dopis ministrovi zdravotnictví ČR Adamu Vojtěchovi, ve kterém důrazně protestuje proti agresivní kampani, využívající reálné obrazy umírajících a zemřelých na COVID k „motivaci“ k očkování.

Vážený pane ministře,                  

jako občan a rektor ČVUT důrazně protestuji proti agresivní kampani, využívající reálné obrazy umírajících a zemřelých na COVID k „motivaci“ k očkování.

Každý z nás, kdo je vybaven empatií a citem pro bolest druhých, bude při pohledu na kruté snímky z ARO trpět … bez ohledu na to, jestli je cílem Vaší kampaně, či je dávno očkován nebo je to malé dítě! U mnohých vyvolá tato stresová expozice post-traumatické stresové poruchy či deprese. Tato kampaň uškodí plošně naší společnosti a jako motivace nezapůsobí.

Pane ministře, existuje lékařsko-etické a psychologické zhodnocení Vaší agresivní a stresující kampaně? Velmi pochybuji!

Vaše obrazy umírajících a mrtvých zasáhnou celou společnost – naše děti a my všichni budeme vystaveni intenzivnímu mediálnímu stresu vyvolávajícímu strach a napětí ve společnosti.

Šíření hrůzy a obrazu umírání jako motivační prostředek musíme zásadně odmítnout! A rádci, kteří to navrhují, jsou špatní rádci!

Kromě obrazové části je pobuřující i textová forma – jak můžete vědět, že zemřelý neměl dobrý důvod, proč nebyl očkován, jak můžete spojit Vaše hesla, která jej odsuzují, s nešťastným osudem, který neznáte. Pane ministře, je to nechutné!

Proč se nikdo z Vašeho týmu raději nezamyslí nad tím, proč se někteří z nás nechtějí očkovat, a nenabídne jim pomocnou ruku a možnou cestu, například nabídkou hrazení testu protilátek a buněčné imunity?

Víte přeci, že ti z nás, kdo nemoc prodělali, jsou chráněni lépe než očkovaní před těžkým průběhem a hospitalizací! Mnozí mohou cítit obavu před očkováním, protože se obávají reakce při vysokých hodnotách protilátek.

Pokud zjistí, že protilátky či buněčnou imunitu nemají, mohou zvážit očkování pro vlastní ochranu. Pokud jich budou mít hodně, jistě je na místě konzultace s lékařem, jestli by jim reakce po očkování neublížila.

Zásadou rozhodování o vlastním zdraví musí být svobodné rozhodnutí bez nátlaku a strachu! Vaše opatření tento princip hrubě narušuje!

Mezi Vaše další pozitivní kroky by jistě mohlo patřit detailní zveřejnění počtu bezpříznakových a příznakových výskytů po věkových skupinách. 

Globální čísla neukazují, že např. ve skupině VŠ studentů (o jejíž části mám detailní přehled) k nárůstům v podstatě nedochází. Takto strukturovaná informace by uklidnila velkou část společnosti!

Pane ministře, nedělejte v posledních dnech Vašeho působení velmi negativní krok, který poškozuje celou společnost a pouze neopodstatněně zvyšuje napětí a nejistotu vznikající nešťastným způsobem komunikace Vašeho ministerstva v této věci!

Pane ministře, jako jednoduchý etický etalon existuje Kantův kategorický imperativ, který říká: „Jednej podle zásady, o které bys chtěl, aby se stala obecným zákonem.“  Vy sám byste si přál, aby bylo zákonem, aby byli občané tlačeni k osobnímu rozhodnutí nátlakem a hrůzou z obrazu smrti a umírání? Předpokládám, že ne, jako každý z demokraticky smýšlejících občanů. Proto je Vaše kampaň neetická! Žádám proto o její okamžité zastavení.

S pozdravem

doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.

Rektor ČVUT

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.