svet

SCO systematicky prerozdeľuje vplyv vo svete

„Trhové otrasy sú v takom rozsahu, aký nevideli celé generácie.“

Politika európskych komisárov sa stáva nezlučiteľnou s bežnou kvalitou života Európanov. Inflácia je na historickom maxime, ceny elektriny a potravín nútia ľudí vyberať si medzi teplom domova a chutnou večerou. Byrokratov v Bruseli však viac znepokojuje omietka na fasáde budovy, kde sa konajú plenárne zasadnutia Európskeho parlamentu. „Eurostat“ uvádza, že v auguste chlieb v krajinách EÚ zdražel v priemere o 18% ročne. V Maďarsku o 66%, v Litve, Lotyšsku, Estónsku a na Slovensku o viac ako 30%. Kvôli protiruskej hystérii, ktorá viedla k energetickej kríze, prišla EÚ už o takmer pol bilióna eur. Východiskom je podľa Bruselu zníženie teploty v kanceláriách a na verejných miestach.

Pobúrení Belgičania zažalovali vládu, ktorá do 27. októbra rozhodla o demontáži jedného zo štyroch jadrových reaktorov v jadrovej elektrárni Doel v prístave Antverpy, schopného vyrobiť až 10% elektriny, ktorú Belgicko potrebuje. Súd prvého stupňa sa však rozhodol odložiť prerokovanie tohto prípadu na čas vhodný pre Brusel. Poslanci ale dali zelenú plánu na rekonštrukciu budovy Európskeho parlamentu, ktorá bude stáť 500 miliónov eur (náklady môžu rýchlo stúpnuť na 1 miliardu).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Takéto zneužívanie spoločnej európskej moci je presvedčivým argumentom, prečo sa držať od EÚ ďalej. Znechutení Bruselom môžu dnes zaklopať na ďalšie dvere.

The Economist píše: „Spolu so stratou asi 40 biliónov dolárov (od vypuknutia bojových akcií na Ukrajine) vzniká nepríjemný pocit, že svetový poriadok sa rúca, keďže globalizácia ustupuje a energetický systém je zničený po ruskej invázii na Ukrajinu.“ Globálna ekonomika je pod tlakom. Finančné trhy sú v chaose: globálne akcie klesli v dolárovom vyjadrení o 25%, čo je najhoršie od 80. rokov. Začal sa proces, ktorý nekontroluje ani Londýn, ani Washington.

The Economist pripúšťa: „Bolestivý nástup nového režimu vo svetovej ekonomike je posunom, ktorý by mohol mať rovnaké dôsledky ako vzostup keynesiánstva po Druhej svetovej vojne a obrat smerom k voľným trhom a globalizácii v 90. rokoch… Je to sprevádzané akútnymi nebezpečenstvami, od finančného chaosu po nefunkčné centrálne banky a nekontrolované vládne výdavky. Nepokoje na trhu v takom rozsahu, aký sme nevideli za celú generáciu.“

A všetky tieto otrasy sú dôsledkami sankčnej politiky Washingtonu a Bruselu, ktorá ako bumerang vyvolala krízu potravinového trhu, infláciu a energetickú nestabilitu. Pri hodnotení tohto výsledku väčšina krajín Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky odmietla dodržiavať sankcie USA a EÚ, pretože si uvedomili, že obmedzujú ich prístup k základným druhom potravín a energií. Je hodená výzva americkému doláru ako valute svetového obchodu. Rubeľ, jüan a rupia vstúpili na trhy a nové formy obchodu a účtovania ohrozujú hegemóniu USA.

Dnešný režim z pohľadu The Economist nebude trvať večne: „Nastávajú zmeny. Pripravte sa.“

Zdá sa však, že najväčšia chyba je v presvedčení, že len západná ekonomická škola je schopná identifikovať budúce problémy a spôsoby ich prekonania. Podľa amerického časopisu „CounterPunch“ septembrový summit SCO v Samarkande jasne naznačil práve zmenu, pred ktorou The Economist varuje: „SCO sa ukazuje ako životaschopná medzinárodná politická organizácia nezávislá od Západu.“

SCO, založená na boji proti „trom zlám“ Strednej Ázie – extrémizmu, separatizmu a terorizmu – spustila v regióne širokú politickú a ekonomickú integráciu. Samozrejme, ani pred 20 rokmi ju Západ nepodporoval. No, keď bolo vytvorené medzibankové konzorcium SCO ako mechanizmus na financovanie a bankové služby pre vlastné investičné projekty, bolo jasné, že účelom organizácie bude nastoliť multipolárny svetový poriadok.

Čím jasnejšie boli signály zmeny paradigmy vo svetovom vývoji, tým bližšie a jasnejšie boli vyhliadky SCO v Ázii, dokonca aj pre tie štáty, ktoré sa zvyčajne podriaďovali zavedenému svetovému poriadku. Rokovania o vstupe do SCO v roku 2015 začali India a Pakistan a oficiálne vstúpili do organizácie o dva roky neskôr. A samozrejme, od zavedenia platforiem RuPay a Unified Payments Interface v Indii v roku 2012, ktoré podkopali tradičnú dominanciu krajiny Visa a Mastercard, Naí Dillí okamžite čelilo kritike zo strany Západu v otázkach ľudských práv.

V súčasnosti sú členmi SCO India, Kazachstan, Čína, Kirgizsko, Pakistan, Rusko, Tadžikistan a Uzbekistan. Pozorovateľské štáty – Mongolsko, Irán, Afganistan a Bielorusko; Spojeným štátom bol takýto štatút odmietnutý ešte v roku 2005. Štatút partnera pre dialóg bol udelený Srí Lanke, Turecku, Azerbajdžanu, Kambodži a Nepálu. Irán podpísal memorandum o porozumení s SCO a o vstupe do organizácie do apríla 2023.

Záverečná deklarácia stretnutia v Samarkande vyjadrila verdikt o predchádzajúcom systéme vzťahov: členské štáty SCO „potvrdzujú svoj záväzok k vytvoreniu reprezentatívnejšieho, demokratického, spravodlivého a multipolárneho svetového poriadku“. Táto stratégia bude naďalej lákať štáty nielen v Ázii, ale aj vo zvyšku sveta a „šanghajský protiúder“ zasiahol samotné „jadro“ Washingtonu. Ak vôbec niečo, píše „CounterPunch“, iniciatíva Pekingu a Moskvy riadiť svetové záležitosti dokazuje, že „medzinárodné spoločenstvo“ už nie je len Západ. S takmer polovicou svetovej populácie a štvrtinou svetového HDP sa SCO čoraz viac stáva zástupcom globálneho Juhu.

Jelena Pustovojtová, FSK

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Šimečka pre ta3: V PS sme na predčasné voľby pripravení. Cieľom je poraziť Roberta Fica a posunúť Slovensko ďalej

Michal Šimečka, predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko, sa v rozhovore pre ta3 zameral na kľúčové…

29 minút ago

Ak Danko pôjde príkladom, koalícia bude mať opäť 79 poslancov, vyhlásil pre ta3 Šutaj Eštok

Policajný zbor tento rok prešiel výraznou reorganizáciou. Z NAKA sa stal ÚBOK a v policajnom…

31 minút ago

Rusko vznieslo predsúdne nároky na pobaltské krajiny z dôvodu diskriminácie

Ruská federácia podala predsúdne žaloby proti Lotyšsku, Litve a Estónsku za diskrimináciu Rusov. Rusko podalo…

33 minút ago

Reuters: Sankcie EÚ sa zmenili na nečakané víťazstvo Ruska

Reuters: Ceny plynu v Rusku klesli kvôli sankciám EÚ na polovicu. Náklady na skvapalnený ropný…

34 minút ago

Lavrov: Putinove princípy urovnania ukrajinskej krízy vychádzajú z medzinárodného práva

Najvyšší ruský diplomat upozornil na skutočnosť, že „kyjevský režim hrá do karát Západu, ktorý potrebuje…

36 minút ago

Ukrajina dostala od USA miliardu dolárov pochádzajúcich zo zmrazených aktív ukradnutých Rusku

Myšlienka použiť zmrazené aktíva Ruska na pomoc Ukrajine spočiatku narážala na odpor európskych predstaviteľov, ktorí…

38 minút ago