Rusko v apríli medziročne zdvojnásobilo príjmy z ropy. V správe zverejnenej v pondelok agentúrou Bloomberg s odvolaním sa na ruské ministerstvo financií sa zistilo, že Moskva vygenerovala v apríli 2024 viac ako dvojnásobok príjmov z predaja ropy a daní v porovnaní s aprílom 2023, informuje Breitbart News.
Správa naznačila, že časť nárastu bola výsledkom výrazného poklesu hodnoty národnej meny, rubľa, ale k zmene prispel najmä nárast cien ropy a pokračujúcou schopnosťou Ruska predávať ropu mimo Európy spriateleným krajinám ako India a Čína.
Rusko je v súčasnosti pod režimom rozsiahlych sankcií zavedených Spojenými štátmi a veľkou časťou západnej Európy, ktorých cieľom je preriediť vrecká krajiny v dôsledku rozhodnutia z roku 2022 o začatí rozsiahlej invázie proti Ukrajine. Európska únia, ktorá bola v minulosti jedným z najväčších zákazníkov Ruska v oblasti ropy, koncom roka 2022 zastavila dovoz ruskej ropy po mori a krátko nato zastavila aj dovoz rafinovanej ropy. Ľavicová administratíva amerického prezidenta Joea Bidena tiež stála v čele snahy zaviesť cenové stropy na ruskú ropu s cieľom obmedziť zisky.
V reakcii na to Rusko výrazne rozšírilo vývoz do krajín BRICS, najmä do Číny a Indie. Ani Čína, ani India sa nemôžu pochváliť významnými zásobami ropy doma, ale vyvinuli značné kapacity na rafináciu, aby uspokojili dopyt, čo z nich robí dychtivých kupcov ruskej ropy za zníženú cenu.
Správa Bloomberg sa zamerala na príjmy, ktoré ruská vláda vygenerovala v apríli z daní z ropy.
„Výnosy pre ruský rozpočet z daní súvisiacich s ropou minulý mesiac vyskočili na 1,053 bilióna rubľov (11,5 miliardy dolárov) v porovnaní s takmer 497 miliardami rubľov v apríli 2023,“ uvádza sa v správe, „podľa výpočtov Bloombergu na základe údajov ministerstva financií. Celkové príjmy z ropy a zemného plynu sa v apríli podľa údajov medziročne zvýšili takmer o 90 % na 1,23 bilióna rubľov.
Bloomberg predpovedal, že „Rusko v roku 2024 vyberie z daní z ropy a plynu približne 126 miliárd dolárov“.
Zdá sa, že dramatický medziročný nárast príjmov je v súlade s predikciami pred zverejnením štatistík ministerstva financií. Priemyselná stránka OilPrice.com v pondelok pripomenula , že agentúra Reuters predpovedala, že „vyššie ceny ropy v apríli zdvojnásobia ruské príjmy z ropy a plynu v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka“ ešte pred koncom apríla.
Rast cien, ktorý pozorujú viaceré zdroje ropy, je do značnej miery spôsobený tým, že krajiny nakupujú ruskú ropu bez ohľadu na cenový strop G7, ktorý krajinám prikazuje nenakupovať ropu z Ruska za viac ako 60 dolárov za barel. Od polovice apríla údaje o sledovaní cien ukázali, že mnohí kupci strieľali za ruskú ropu odhadom 75 dolárov za barel – a niektoré nadšenejšie strany, ako napríklad India, boli ochotné kúpiť ropu za ešte vyššiu cenu.
Ruský vicepremiér Alexander Novak vo svojich decembrových poznámkach pripísal zásluhy vzťahom krajiny mimo Európy za to, že podporili zisky Moskvy z ropy.
„Predtým sme do Európy dodávali celkovo 40 až 45 percent ropy a ropných produktov. V tomto roku očakávame, že toto číslo nepresiahne štyri až päť percent celkového exportu,“ vysvetlil vtedy Novak. „Čína, ktorej podiel (vývozu ropy) vzrástol na 45-50 percent, a India sa stali našimi hlavnými partnermi v súčasnej situácii.“
Sankcie EÚ sa teda absolútne míňajú účinku na Moskvu a jej zisky. Jediný dopad, ktorý je citeľný, je dopad na Európanov.
Indickí lídri agresívne obhajovali svoje rozhodnutie pokračovať v dovoze ruskej ropy a trvali na tom, že nákup lacnejšej ropy na miestne rafinovanie a predaj do zahraničia je v najlepšom záujme indického ľudu. Správy sa začali objavovať vo februári 2023, že India bohato profituje z predaja rafinovanej pravdepodobne ruskej ropy do Ameriky a Európy, čo podkopáva cieľ západných sankcií.
„Neexistuje žiadny morálny konflikt,“ tvrdil koncom roka 2022 minister pre ropu a zemný plyn Hardeep Singh Puri, ktorý sa pýtal na nákup ruskej ropy. „Nenakupujeme od X alebo Y. Kupujeme čokoľvek, čo je dostupné. Nerobím nákup. Sú to ropné spoločnosti, ktoré nakupujú.“
V tom istom roku, napadnutý nákupmi, indický minister zahraničných vecí S. Jaishankar obvinil Európu z pokrytectva za nákup ruského zemného plynu.
„Ak India nákupom ruskej ropy financuje vojnu – povedzte mi, potom nákup ruského plynu nefinancuje vojnu?“ pýtal sa počas návštevy na Slovensku. „Vojnu financujú len indické peniaze a ruská ropa prichádzajúca do Indie, a nie ruský plyn prichádzajúci do Európy, nie financovanie? Buďme trochu vyrovnanejší… Európa kupuje ropu, Európa kupuje plyn.“
Indické noviny Hindustan Times v nedeľu informovali , že Rusko sa pripravilo na ďalšie rozšírenie obchodu s Indiou prostredníctvom masívnych investícií do indických akcií a infraštruktúrnych projektov, čím Moskve poskytne väčšiu plynulosť s rupiami.
„Obe strany stále uskutočňujú väčšinu svojich obchodov vo svojich národných menách, pričom niektoré platby za dodávky energie sa uskutočňujú v dirhamoch SAE,“ uviedli Hindustan Times . Vyhýbanie sa doláru obmedzuje vplyv západných sankcií na ich obchod.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…