Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Faktom je, že 22.augusta sa burzová trhová cena zemného plynu v nemeckom plynárenskom uzle THE (Trading  Hub Europe) obchodovala o viac ako 1000 % vyššie ako pred rokom. 

 Väčšine Nemcov Scholzov režim hovorí, že dôvodom je vojna Putina a Ruska na Ukrajine. Pravda je úplne iná. Politici EÚ a hlavné finančné záujmy využívajú Rusko na krytie toho, čo je energetická kríza Made in Germany a Brusel. Následky nie sú náhodné, píše pre portal Globalresearch F. William Engdahl,  konzultant v oblasti strategických rizík.

Nie je to preto, že by politici ako Scholz alebo nemecký minister pre zelené hospodárstvo Robert Habeck, ani podpredseda Európskej komisie pre zelenú energiu Frans Timmermans boli hlúpi alebo bezradní. Skorumpovaní a nečestní možno áno.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Presne vedia, čo robia. Čítajú scenár. To všetko je súčasťou plánu EÚ na deindustrializáciu jednej z energeticky najefektívnejších priemyselných koncentrácií na planéte. Toto je Zelená agenda OSN 2030, inak známa ako Veľký reset Klausa Schwaba.

Trh EÚ s plynom je cielene deregulovaný

 Čo Európska komisia a ministri vlád v Nemecku a v celej EÚ starostlivo skrývajú, je transformácia, ktorú vytvorili v tom, ako sa dnes určuje cena zemného plynu.

Takmer dve desaťročia začala Európska komisia, podporovaná megabankami ako JP MorganChase alebo veľké špekulatívne hedžové fondy, klásť základy pre to, čo je dnes úplnou dereguláciou trhu so zemným plynom.

Bol propagovaný ako „liberalizácia“ trhu Európskej únie so zemným plynom. To, čo teraz umožňuje, je neregulované obchodovanie na voľnom trhu v reálnom čase na fixovanie cien namiesto dlhodobých zmlúv .

Okolo roku 2010 začala EÚ presadzovať radikálnu zmenu pravidiel stanovovania cien zemného plynu.  Pred týmto bodom bola väčšina cien plynu stanovená v pevných dlhodobých zmluvách na dodávku plynovodom. 

Najväčší dodávateľ, ruský Gazprom, dodával plyn do EÚ, najmä do Nemecka, v dlhodobých zmluvách viazaných na cenu ropy. Až do niekoľkých posledných rokov takmer žiadny plyn nedovážali lode LNG.

So zmenou amerických zákonov, ktorá umožňuje export LNG z obrovskej produkcie bridlicového plynu v roku 2016, začali americkí producenti plynu veľkú expanziu výstavby exportných terminálov LNG.

Výstavba terminálov trvá v priemere 3 až 5 rokov. V rovnakom čase Poľsko, Holandsko a ďalšie krajiny EÚ začali stavať terminály na dovoz LNG na príjem LNG zo zahraničia.

Anglo-americkí ropní giganti, ktorí sa vtedy nazývali Seven Sisters, sa vynorili z druhej svetovej vojny ako popredný svetový dodávateľ ropy a vytvorili globálny monopol na ceny ropy. Ako poznamenal Henry Kissinger počas ropných šokov v 70-tych rokoch, „ovládajte ropu a ovládate celé národy“.

Od 80. rokov 20. storočia banky na Wall Street pod vedením Goldman Sachs vytvorili nový trh s „papierovou ropou“ alebo obchodovaním s futures a derivátmi budúcich ropných barelov.

Vytvorili obrovské kasíno so špekulatívnymi ziskami, ktoré ovládala hŕstka obrovských bánk v New Yorku a City of London.

Tie isté silné finančné záujmy už roky pracujú na vytvorení podobného globalizovaného trhu s „papierovým plynom“ s futures, ktoré by mohli kontrolovať. 

Európska komisia a jej agenda Green Deal na „dekarbonizáciu“ hospodárstva do roku 2050 odstránením ropy, plynu a uhoľných palív poskytli ideálnu pascu, ktorá viedla k explozívnemu nárastu cien plynu v EÚ od roku 2021. 

Vytvoriť tento „jednotný“ trh kontrola,  aby prinútila ruského vlastníka rôznych sietí distribučných plynovodov v EÚ, aby ich otvoril konkurenčnému plynu.

Hra, ktorú prevádzkuje EÚ

Veľké banky a energetické záujmy, ktoré kontrolujú politiku EÚ v Bruseli, vytvorili nový nezávislý cenový systém paralelný s dlhodobými stabilnými cenami ruského plynovodu, ktorý nekontrolovali.

Séria byrokratických energetických smerníc bruselskej komisie EÚ do roku 2019 umožnila úplne deregulované obchodovanie na trhu s plynom, ktoré de facto určovalo ceny zemného plynu v EÚ, a to aj napriek tomu, že Rusko bolo stále zďaleka najväčším zdrojom dovozu plynu.

V niekoľkých krajinách EÚ bola vytvorená séria virtuálnych obchodných „hubov“ na obchodovanie s futures kontraktmi na plyn. Do roku 2020 bol holandský TTF (Title Transfer Facility) dominantným obchodným centrom pre plyn z EÚ, takzvaný benchmark EÚ pre plyn.

TTF je najmä virtuálna platforma obchodov s futures kontraktmi na plyn medzi bankami a inými finančnými investormi, „Over-The-Counter“. To znamená, že je de facto neregulovaný, mimo akejkoľvek regulovanej burzy.  To je nevyhnutné na pochopenie hry, ktorá sa dnes v EÚ prevádzkuje.

V roku 2021 len 20 % všetkého dovozu zemného plynu do EÚ tvoril plyn LNG, ktorého ceny boli do značnej miery určované termínovými obchodmi v uzle TTF, de facto benchmarku EÚ pre plyn, ktorý vlastní holandská vláda, tá istá vláda ničí svoje farmy podvodným tvrdením o znečistení dusíkom.

Najväčší podiel dovozu európskeho plynu pochádzal od ruského Gazpromu, ktorý v roku 2021 dodával viac ako 40 % dovozu do EÚ. Tento plyn bol realizovaný prostredníctvom dlhodobých kontraktov na plynovody, ktorých cena bola výrazne nižšia ako dnešná špekulačná cena TTF.

V roku 2021 štáty EÚ zaplatili za zemný plyn v roku 2021 odhadované náklady na pokutu o približne 30 miliárd dolárov viac, ako keby zostali pri cenotvorbe ropy Gazprom na základe indexácie. 

Banky to milovali . Americký priemysel a spotrebitelia nie. Len zničením ruského trhu s plynom v EÚ mohli finančné záujmy a zástancovia Zelenej dohody získať kontrolu nad trhom s LNG.

Uzavretie plynovodu EÚ

S plnou podporou EÚ pre nový veľkoobchodný trh s plynom začali Brusel, Nemecko a NATO systematicky uzatvárať stabilný, dlhodobý plynovod do EÚ.

Po tom, čo v auguste 2021 prerušila diplomatické styky s Marokom na sporných územiach, Alžírsko oznámilo, že plynovod Maghreb-Europe (MGE), ktorý bol spustený v roku 1996, prestane fungovať 31. októbra 2021, keď vyprší platnosť príslušnej dohody.

V septembri 2021 Gazprom dokončil svoj mnohomiliardový podmorský plynovod Nord Stream 2 z Ruska cez Baltské more do severného Nemecka. Zdvojnásobilo by to kapacitu Nord Streamu 1 na 110 miliárd kubických metrov ročne, čo by Gazpromu umožnilo byť nezávislý od zasahovania do dodávok plynu cez jeho plynovod Sojuz cez Ukrajinu.

Európska komisia podporovaná Bidenovou administratívou zablokovala otvorenie ropovodu byrokratickou sabotážou a napokon nemecký kancelár Scholz 22. februára na ropovod uvalil sankcie kvôli ruskému uznaniu Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky.

S rastúcou plynovou krízou odvtedy nemecká vláda odmietla otvoriť Nord Stream 2 napriek tomu, že je dokončený.

Potom 12. mája 2022, hoci dodávky Gazpromu do plynovodu Sojuz cez Ukrajinu boli takmer tri mesiace konfliktu neprerušené, napriek ruským vojenským operáciám na Ukrajine, Zelenského režim v Kyjeve kontrolovaný NATO uzavrel veľký ruský plynovod cez Luhansk, tj. dováža ruský plyn na svoju Ukrajinu, ako aj do štátov EÚ, pričom vyhlásil, že zostane zatvorený, kým Kyjev nezíska plnú kontrolu nad svojim potrubným systémom, ktorý vedie cez dve republiky Donbasu.

Tento úsek ukrajinského vedenia Sojuz znížil jednu tretinu plynu cez Sojuz do EÚ. Rozhodne to nepomohlo hospodárstvu EÚ v čase, keď Kyjev prosil o ďalšie zbrane od tých istých krajín NATO. Sojuz bol otvorený v roku 1980 za Sovietskeho zväzu a privážal plyn z plynového poľa Orenburg. Nasledoval ruský plynovod Jamal cez Bielorusko a cez Poľsko do Nemecka.

V decembri 2021, dva mesiace pred konfliktom na Ukrajine, poľská vláda uzavrela poľskú časť plynovodu, čím prerušila dodávky plynu Gazprom za nízke ceny do Nemecka a Poľska. Namiesto toho poľské plynárenské spoločnosti nakupovali ruský plyn v zásobníkoch nemeckých plynárenských spoločností cez poľsko-nemeckú časť ropovodu Jamal za vyššiu cenu v reverznom toku.

Nemecké plynárenské spoločnosti získali svoj ruský plyn prostredníctvom dlhodobého kontraktu za veľmi nízku zmluvnú cenu a ďalej ho predali Poľsku s obrovským ziskom.

Toto šialenstvo zámerne bagatelizoval minister zelenej ekonomiky Habeck a kancelár Scholz a nemecké médiá, aj keď to prinútilo nemecké ceny plynu ešte vyššie a zhoršilo nemeckú plynovú krízu. Poľská vláda odmietla obnoviť zmluvu o plyne s Ruskom a namiesto toho nakupuje plyn na voľnom trhu za výrazne vyššie ceny. V dôsledku toho už do Nemecka cez Jamal neprúdi žiadny ruský plyn.

Nakoniec bola prerušená dodávka plynu cez podmorský plynovod Nord Stream 1 z dôvodu potrebnej opravy plynovej turbíny vyrobenej spoločnosťou Siemens. Turbína bola odoslaná do špeciálneho zariadenia spoločnosti Siemens v Kanade, kde ju protiruský Trudeauov režim niekoľko mesiacov držal, kým ju na žiadosť nemeckej vlády nakoniec uvoľnil.

Zámerne však odmietli udeliť dodávku jeho ruskému vlastníkovi, ale namiesto toho spoločnosti Siemens Nemecko, kde sídli, keďže nemecká a kanadská vláda odmietajú udeliť právne záväznú sankčnú výnimku na prevod do Ruska. To znamená, že plyn z Gazpromu cez Nord Stream 1 je tiež dramaticky znížený na 20 % normálu.

V januári 2020 začal Gazprom posielať plyn zo svojho plynovodu TurkStream cez Turecko a ďalej do Bulharska a Maďarska. V marci 2022 Bulharsko jednostranne s podporou NATO prerušilo dodávky plynu z TurkStreamu.

Maďarský Viktor Orbán, naopak, zabezpečil pokračovanie plynu TurkStream s Ruskom. V dôsledku toho dnes Maďarsko nemá energetickú krízu a dováža ruský plynovod za zmluvne veľmi nízke pevné ceny .

Systematickým sankcionovaním alebo zatváraním dodávok plynu z dlhodobých nízko nákladových plynovodov do EÚ mohli špekulanti s plynom prostredníctvom holandského TTP využiť každú štikútku alebo energetický šok vo svete, či už ide o rekordné sucho v Číne alebo konflikt na Ukrajine,  na vývozné obmedzenia v USA, ponúkať veľkoobchodné ceny plynu v EÚ cez všetky hranice. Od polovice augusta bola cena futures na TTP o 1 000 % vyššia ako pred rokom a rástla každý deň.

Nemecké šialenstvo najvyššej ceny

Úmyselná sabotáž cien plynu a elektriny sa stáva ešte absurdnejšou. Nemecký minister financií Christian Lindner, jediný člen vládneho kabinetu z Liberálnej strany (FDP), 28. augusta odhalil, že podľa nepriehľadných podmienok komplexných opatrení reformy trhu s elektrinou v EÚ výrobcovia elektriny zo slnečnej alebo veternej energie automaticky dostávajú rovnakú cenu za svoju „obnoviteľnú“ elektrinu predávajú energetickým spoločnostiam do siete ako najvyšší náklad, teda zemný plyn!

Lindner vyzval na „naliehavú“ zmenu nemeckého energetického zákona s cieľom oddeliť rôzne trhy. Fanatický minister pre zelenú ekonomiku Robert Habeck okamžite odpovedal : „ Usilovne pracujeme na nájdení nového trhového modelu,“ ale varoval, že vláda musí dbať na to, aby príliš nezasahovala: „Potrebujeme fungujúce trhy a zároveň, musíme nastaviť správne pravidlá, aby sa pozície na trhu nezneužívali .“

Minister Habeck v skutočnosti robí všetko pre to, aby vybudoval zelenú agendu a odstránil plyn, ropu a jadrovú energiu, jediné spoľahlivé zdroje energie v súčasnosti (v Nemecku). 

Odmieta uvažovať o opätovnom otvorení troch jadrových elektrární zatvorených pred rokom alebo o prehodnotení zatvorenia zvyšných troch v decembri. Keď v rozhovore pre Bloomberg vyhlásil, že „nebudem k tejto otázke pristupovať ideologicky“, v ďalšom dychu vyhlásil: „Jadrová energia nie je riešením, je to problém .

Habeck, ako aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová opakovane vyhlásili, že ďalšie investície do nespoľahlivej veternej a solárnej energie sú odpoveďou na krízu cien plynu, ktorú ich politika zámerne vyvolala.

V každom ohľade samovražedná energetická kríza prebiehajúca v Európe má pôvod „Made in Germany“, nie v Rusku.

F. William Engdahl

O autorovi: F. William Engdahl je konzultant v oblasti strategických rizík a lektor, má titul z politiky na Princetonskej univerzite a je najpredávanejším autorom o rope a geopolitike. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.