Nigerská vládnuca junta v polovici marca oznámila vypovedanie dohody o vojenskej spolupráci s USA. Rusko vyslalo do západoafrického Nigeru systém protivzdušnej obrany a 100 vojenských inštruktorov, aby systém nainštalovali a naučili nigerských vojakov, ako ho používať, informovala vo štvrtok nigerská štátna televízia RTN. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Vyslaniu vojakov predchádzal telefonát medzi šéfom vojenskej junty v Nigeri Abdourahamanom Tchianim a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Niger bol až do vojenského prevratu v júli minulého roka posledným spojencom USA, Francúzska a európskych krajín v boji proti islamistickým milíciám v regióne Sahel, kde majú džihádisti pod vplyvom mnohých západných spravodajských služieb čoraz väčší vplyv.
Junta v marci ukončila vojenskú spoluprácu s USA v boji proti terorizmu a osud nemeckých ozbrojených jednotiek, ktoré prevádzkujú leteckú základňu v nigerskom hlavnom meste Niamey, je stále nejasný. Tamojšia štátna televízia odvysielala fotky ruského lietadla Iľjušin-76, ktoré v stredu pristálo v Niamey.
Televízia citovala jedného z mužov – belochov oblečených vo vojenskej uniforme, ktorý po francúzsky potvrdil, že ich cieľom je výcvik nigerskej armády v súvislosti s vojenským vybavením, ktoré má do krajiny doraziť.
Správa štátnej televízie sa ďalej týkala politického smerovania krajiny, ktoré sa zmenilo v momente, keď sa v Nigeri k moci 26. júla 2023 dostala armáda. Nové vedenie chce podľa nej obmeniť svojich spojencov a presadiť zvrchovanosť štátu vo svete, cituje DPA.
Putin a Tchiani diskutovali aj o „posilnení medzisektorovej a komplexnej strategickej spolupráce medzi ich krajinami na zvládnutí súčasných hrozieb“.
Nigerská vládnuca junta v polovici marca 2024 oznámila vypovedanie dohody o vojenskej spolupráci so Spojenými štátmi.
„Národná rada na ochranu vlasti oficiálne vypovedala… dohody o vojenskej spolupráci, ktoré spájajú krajinu so Spojenými štátmi americkými,“ uviedol pred mesiacom nigerský plukovník Amadou Abdramane.
Toto rozhodnutie prichádza len niekoľko dní po tom, čo vysokopostavená americká delegácia, v ktorej bol aj šéf afrického velenia USA generál Michael Langley, ukončila trojdňovú návštevu tohto afrického štátu. Americký tím sa stretol s niekoľkými najvyššími predstaviteľmi Nigeru vrátane premiéra Aliho Mahamana Lamine Zeineho – zrejme v snahe dohodnúť obnovenie dohody -, ale nepodarilo sa mu dohodnúť stretnutie s vodcom krajiny, generálom Abdourahamanom Tchanim.
Viaceré krajiny v regióne, ako napríklad Mali a Burkina Faso, sa v posledných rokoch odvracajú od Západu, obzvlášť od bývalej koloniálnej veľmoci Francúzska. Všetky tri krajiny majú spoločné to, že im po prevratoch vládne armáda, dodáva DPA.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…