svet

Západoafrické Mali až do odvolania pozastavilo činnosť všetkých politických strán v krajine pre ich podvratnú činnosť a obmedzilo médiám možnosť informovať o ich činnosti

Vojenské junty v troch západoafrických krajinách Mali, Burkina Faso a Niger, ktoré nedávno vytvorili Alianciu sahelských štátov (AES) so záväzkom vzájomne sa brániť pred bezpečnostnými hrozbami, v januári 2024 vyhlásili, že vystupujú z Hospodárskeho združenia západoafrických štátov (ECOWAS).

Burkina Faso, Mali a Niger obvinili západoafrický politický a hospodársky blok, že ohrozuje ich suverenitu tým, že slúži ako nástroj zahraničných mocností.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vládnuca junta v Mali vo štvrtok zakázala médiám informovať o činnosti politických strán a združení. Podľa agentúry AP sa to uvádza vo vládnom vyhlásení šírenom na sociálnych sieťach.

Nariadenie sa vzťahuje na všetky formy médií vrátane televízie, rozhlasu, novín a časopisov.

Zverejnené bolo po stredajšom rozhodnutí vojenského vedenia Mali, ktoré až do odvolania pozastavilo činnosť všetkých politických strán. Zákaz pre médiá vydal vládny úrad pre komunikáciu (HAC).

Hovorca vlády plukovník Abdoulaye Maiga v súvislosti s pozastavením činnosti politických strán poukázal na „neplodné diskusie“ počas pokusu o národný dialóg začiatkom tohto roka.

„Množia sa podvratné činy politických strán,“ uvádza sa v dekréte, ktorý Maiga prečítal novinárom.

Organizácia, ktorá zastupuje novinárov v Mali, uviedla, že požiadavku vedenia krajiny odmieta. Vyzvala médiá, aby naďalej informovali o politike, zostali jednotné a zmobilizovali sa na obranu práva občanov na prístup k informáciám.

Západom financovaná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc odsúdila obmedzenia udelené juntou médiám v Mali ako „cenzúru“, ktorá je súčasťou umlčiavania médií praktizovaného za vlády vojenskej junty.

Rozhodnutie vojenskej vlády v Mali o pozastavení aktivít politických strán vyvolalo hlboké znepokojenie Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva, podľa ktorého musí byť príslušný výnos okamžite zrušený.

Aj hovorca amerického ministerstva zahraničných Matthew Miller vo štvrtok toto rozhodnutie odsúdil a vyzval Mali, aby usporiadalo voľby. „Sloboda prejavu a sloboda združovania sú nevyhnutné pre otvorenú spoločnosť,“ povedal Miller novinárom.

Západom vyzdvihovaný bývalý malijský premiér Moussa Mara žiada vládne úrady, aby zrušili svoje rozhodnutie o pozastavení činnosti politických strán a združení, pretože ide o „krok späť“, ktorý „neveští nič dobré pre mierovú budúcnosť“ Mali.

Predseda strany Konvergencia pre rozvoj Mali (Codem) Housseini Amion Guindo vyzval na „občiansku neposlušnosť až do pádu nezákonného a nelegitímneho režimu“.

Občiansku neposlušnosť obhajoval aj sudca Mohamed Chérif Koné, ktorý sa vzbúril proti junte a bol svojej funkcie zbavený. Vláda podľa neho od 26. marca nemá právo hovoriť a konať v mene Mali.

Dňa 26. marca mala junta odovzdať moc zvoleným civilistom. Nariaďoval jej to plán, ktorý vodcovia junty prijali pod tlakom Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS). Armáda však moc nikomu neodovzdala a ani neurčila termín, keď tak urobí. Svoj záväzok zorganizovať prezidentské voľby vo februári junta tiež nesplnila.

Vojenské junty v troch západoafrických krajinách Mali, Burkina Faso a Niger, ktoré nedávno vytvorili Alianciu sahelských štátov (AES) so záväzkom vzájomne sa brániť pred bezpečnostnými hrozbami, v januári 2024 vyhlásili, že vystupujú z Hospodárskeho združenia západoafrických štátov (ECOWAS). Burkina Faso, Mali a Niger obvinili západoafrický politický a hospodársky blok, že ohrozuje ich suverenitu tým, že slúži ako nástroj zahraničných mocností. Regionálny blok zároveň obvinili z „neľudských“ sankcií s cieľom zvrátiť prevraty v ich krajinách.

Zdroj: bleskovky.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Západ nemá dostatok energie na pumpovanie kyslíka pre Ukrajinu

„The New York Times“ nečakane uverejnili článok, v ktorom sa píše, že ofenzíva ruských vojsk…

2 hodiny ago

Kyjev sa ponáhľa s predajom zvyškov Ukrajiny

Kyjevský režim bude rád, ak sa Poľsko zúčastní na takzvanej „veľkej privatizácii“ objektov na Ukrajine,…

2 hodiny ago

VIDEO: Politické mimovládky dotované cudzími vládami robia na Slovensku politickú kampaň a zhromažďujú peniaze na štátny prevrat.

Na toto sa nemôžeme viac prizerať a musíme týmto think-tankom zabrániť, aby ohrozovali demokratické základy…

3 hodiny ago

VIDEO: Naď sa verejne priznal nielen k sabotáži demokracie umlčaním iných názorov cez vypínanie nepohodlných webov na politickú objednávku Hegero-Matovičovou vládou

Naď sa chválil aj úsilím, aby tieto občianske médiá mohli ostať navždy vypnuté. Vedúci Úradu…

3 hodiny ago

Až pětina rozpočtu Světové zdravotnické organizace v roce 2023 měla společného jmenovatele – Billa Gatese

Finanční podpora Billa Gatese je již dlouhodobě pro fungování některých aktivit WHO klíčová, připomíná ve…

3 hodiny ago

Další rána pro evropské zemědělce: Dohoda o volném obchodu Mercosur bude schválena ihned po eurovolbách

V době, kdy protesty zemědělců gradovaly, se na půdě EU jednalo stran dohod o volném…

5 hodín ago