svet

Rusko vracia vplyv, ktorý mal ZSSR v Afrike

Nedávno malijské úrady vyhostili francúzskeho veľvyslanca a dali mu 72 hodín na opustenie krajiny. Malijská vláda uviedla, že rozhodnutie podnietili „nepriateľské a poburujúce“ poznámky francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yvesa Le Driana.

Paríž rozhnevalo najmä rozhodnutie malijských úradov spolupracovať s ruskými súkromnými vojenskými spoločnosťami (PMC) s cieľom zaistiť bezpečnosť v krajine a vycvičiť miestnu armádu. Le Drian v rozhovore pre francúzsky týždenník „Journal du Dimanche“ obvinil ruskú PMC „Wagner Company“ z drancovania zdrojov Mali.

Príchod ruských vojenských špecialistov na základňu Timbuktu, kde nedávno pôsobila francúzska armáda, na pozvanie jej vlády do Mali vyvolal rozruch nielen vo Francúzsku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Pätnásť európskych partnerských krajín Francúzska v protiteroristickej operácii v Saheli, vrátane Talianska, Estónska, Českej republiky, Rumunska, Švédska, Dánska, Belgicka, Portugalska – všetky ostro odsudzujú nasadenie bojovníkov tejto súkromnej vojenskej spoločnosti ( PMC), spojenej s Kremľom,“ napísal „Le Parisien“. „Francúzsko… sa obáva, že Wagner uspeje tam, kde francúzski vojaci už deväť rokov zlyhávali.“

Chór ohlasov európskej tlače znel dosť nahlas: „Hrozní ruskí žoldnieri proti čestným francúzskym PMC v Afrike“ ​​(Le Figaro). „Vlajka Wagnerovej skupiny bude viať nad Mali!“ (Le Monde). „Mali sa vydáva na proruský kurz?“ (dánsky Jyllands-Posten). „Paríž riskuje stratu Sahelu“ (taliansky Il Giornale). A stála predstaviteľka USA pri OSN Linda Thomas-Greenfieldová vyhlásila, že ruskí špecialisti predstavujú nebezpečenstvo pre vojenský kontingent integrovanej misie na stabilizáciu situácie v krajine (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali — MINUSMA).

Mali je veľká krajina. Je chudobná, no zároveň tretia v ťažbe zlata v Afrike – asi 50 ton ročne. Nachádza sa tu aj urán, bauxit, rudy železných a neželezných kovov. V priebehu niečo vyše roka roka (marec 2020, máj 2021) sa v krajine odohrali dva vojenské prevraty. Faktom je, že celú severovýchodnú časť Mali ovládajú islamisti zo skupiny „Ansar ad-Din“, ktorí vyhlásili „nezávislý štát Azawad“. V roku 2013 bola založená „Multidimenzionálna integrovaná stabilizačná misia OSN v Mali“ (MINUSMA) a Francúzsko začalo s výcvikom malijskej armády. Francúzske mierové jednotky sa však ukryli v základniach, zatiaľ čo vláda strácala kontrolu nad severnými regiónmi. Nespokojnosť s touto situáciou bola príčinou dvoch vojenských prevratov v Bamaku, v dôsledku ktorých sa k moci dostal plukovník Assimi Goita.

„Ako sa protifrancúzske nálady zintenzívňujú po ôsmich rokoch vojenskej prítomnosti, ktorá neumožnila obnovenie bezpečnosti, v krajine sa čoraz viac dvíha ruská vlajka. Navyše, niektorí pučisti boli vzdelaní v Rusku alebo ZSSR. Assimi Goita, ktorý stál na čele chunty, je známy svojimi vzťahmi s Moskvou,“ znepokojene komentoval tieto udalosti denník „Le Figaro“.

V dôsledku toho Macron oznámil obmedzenie francúzskej vojenskej pomoci Mali a začiatok sťahovania francúzskeho kontingentu. Potom sa malijské úrady rozhodli obrátiť o pomoc na Rusko. V Európe stŕpli. Paríž pohrozil Mali „medzinárodnou izoláciou“ a dokonca Estónsko oznámilo stiahnutie svojich 50 vojakov z Mali, ak tam vstúpia ruské vojenské spoločnosti.

V reakcii na to vláda Mali v nóte z 24. decembra 2021 oznámila, že ruskí inštruktori prichádzajú do krajiny „v kontexte posilňovania operačných spôsobilostí národných obranných a bezpečnostných síl“, pričom pripomína, že Mali zachováva bilaterálne dlhoročné partnerstvá s Ruskom. Podľa malijskej „Nadácie na ochranu národných hodnôt“ sa po pozvaní nového prezidenta Assimiho Goitu do Ruska miera jeho dôvery zvýšila na 72,5%. 83% opýtaných sa zároveň postavilo proti prítomnosti francúzskej armády v krajine.

Hoci vojenskí špecialisti z Ruska pozvaní malijskými úradmi prišli pomôcť v boji proti ozbrojeným islamistom, Západ považoval vystúpenie ruských vojenských poradcov za hrozbu pre svoje vlastné záujmy. Medzitým Rusko dlhodobo udržiava priateľské vzťahy s Mali. Takmer 10 000 dôstojníkov malijskej armády bolo vyškolených v sovietskych a potom v ruských vojenských akadémiách. ZSSR pomáhal Mali realizovať priemyselné a infraštruktúrne projekty, ako napríklad výstavbu letiska Gao. Rusko koncom minulého roka dodalo Mali štyri dopravné vrtuľníky na základe zmluvy podpísanej rok predtým.

„Wagnerovi žoldnieri,“ píše Le Figaro, „sa objavili vo väčšine afrických krajín: Sudán, Angola, Guinea, Mozambik, Južná Afrika, Kongo… Moskva podpísala dohody o spolupráci s dvoma desiatkami štátov kontinentu. Ruskí žoldnieri… zabezpečujú výcvik miestnych ozbrojených síl, ochranu politických činiteľov, ochranu ložísk zlata, striebra a uránu. Výmenou uzatvárajú zmluvy o využívaní prírodných zdrojov. Rusko chce znovu získať vplyv, ktorý malo v Afrike počas sovietskej éry.“

Ak odmyslíme tendenčný tón, jednou z najvýznamnejších zmien v ruskej zahraničnej politike za posledných pár rokov bolo skutočne „vyhlásenie kurzu k návratu do Afriky“, píše magazín „Rossija v globaľnoj politike“. Dôležitú úlohu tu zohral rusko-africký summit, ktorý sa konal v októbri 2019 v Soči.

Pokiaľ ide o PMC „Wagner“, V. Putin ešte v roku 2018 povedal: „O Wagnerovi a o tom, čo ľudia robia… Ohľadom ich prítomnosti niekde v zahraničí – ak neporušujú ruské zákony, majú právo pracovať, presadzovať ich obchodné záujmy kdekoľvek na svete.“

Vladimir Malyšev, FSK/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

4 hodiny ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

4 hodiny ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

6 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

6 hodín ago

Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu

Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…

6 hodín ago