Na „čiernom zozname“ je celkom 13 ľudí, napríklad aj bývalá americká prvá dáma a niekdajšia šéfka diplomacie Hillary Clintonová, šéf zboru náčelníkov štábov Mark Milley, hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová alebo Hunter Biden, syn terajšieho šéfa Bieleho domu.
Rusko zavádza sankcie proti americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, šéfovi diplomacie USA Antonymu Blinkenovi, ministrovi obrany Lloydovi Austinovi a ďalším predstaviteľom súčasnej americkej administratívy. Na svojich internetových stránkach o tom informuje ruské ministerstvo zahraničia, podľa ktorého ide o reakciu na to, že Spojené štáty zakázali vstup na svoje územie najvyšším predstaviteľom Ruskej federácie.
„Tento krok, ktorý treba považovať za reakciu na rokovania Spojených štátov, bol nevyhnutným dôsledkom krajne rusofóbnej orientácie súčasnej americkej administratívy,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia. Na „čiernom zozname“ je celkom 13 ľudí, napríklad aj bývalá americká prvá dáma a niekdajšia šéfka diplomacie Hillary Clintonová, šéf zboru náčelníkov štábov Mark Milley, hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová alebo Hunter Biden, syn terajšieho šéfa Bieleho domu.
Ďalej na ňom figuruje Jake Sullivan, bezpečnostný poradca Bieleho domu alebo šéf Ústrednej spravodajskej služby William Burns. Ruské ministerstvo zahraničia doplnilo, že neodmieta udržiavať oficiálne vzťahy s Washingtonom, pokiaľ to „bude to bude zodpovedať ruským národným záujmom“.
Rezort oznámil, že sankčný zoznam rozšíri o ďalších vysoko postavených zástupcov americkej administratívy, Kongresu, podnikateľov a predstaviteľov médií. Ide o osoby, ktoré sa podľa Moskvy správajú „rusofóbne, podnecujú nenávisť voči Rusku a prispeli k zavedeniu reštriktívnych opatrení“. Spojené štáty a jeho spojenci vrátane Európskej únie proti Rusku zaviedli niekoľko sérií sankcií kvôli rozsiahlej vojenskej invázii na Ukrajinu. Tu ruský prezident Vladimír Putin začal 24. februára s cieľom Ukrajinu demilitarizovať a „denacifikovať“.
Americký Senát v utorok jednomyseľne prijal rezolúciu, ktorou označil ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca. Správu o tom TASR prevzala z agentúry Reuters, podľa ktorej ide o vzácny prejav jednoty v americkom Kongrese, kde vládne hlboký rozkol.
Rezolúcia, ktorú predstavil republikánsky senátor Lindsey Graham a podporili ju senátori z oboch politických táborov, nabáda Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu i ďalšie štáty na vyšetrovanie ruskej armády pre vojnové zločiny počas invázie na Ukrajine.
„My všetci sme sa v tejto komore spojili, demokrati a republikáni, aby sme povedali, že Vladimir Putin nemôže ujsť pred zodpovednosťou za zločiny spáchané na ukrajinskom ľude,“ uviedol v prejave pred hlasovaním líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer.
Rusko svoje kroky na Ukrajine nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“ zameranou na „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ Ukrajiny, pripomína Reuters.
Putin tiež Ukrajinu označil za americkú kolóniu s bábkovým režimom, pričom vyhlásil, že nemá žiadnu tradíciou nezávislej štátnosti.
Moskve sa doposiaľ nepodarilo obsadiť žiadne z desiatich najväčších miest na Ukrajine po vojenskej invázii, ktorá sa začala 24. februára. Ide o najrozsiahlejší útok na európsky štát od roku 1945, píše Reuters.
Vladimir Putin 21. februára podpísal dekréty o uznaní zvrchovanosti LĽR a DĽR v reakcii na žiadosti donbaských republík a po vystúpení poslancov Štátnej dumy. Podľa Putina je tiež potrebné uskutočniť denacifikáciu Ukrajiny a postaviť pred súd všetkých vojnových zločincov zodpovedných za „krvavé zločiny proti civilistom“ v Donbase.
Podľa slov Ministerstva obrany RF ozbrojené sily útočia len na vojenskú infraštruktúru a ukrajinské jednotky, civilné obyvateľstvo ohrozené nie je. Skupiny DĽR a LLR s podporou ruskej armády rozvíjajú ofenzívu, ktorá prináša straty na všetkých stranách. Ukrainské ozbrojené sily, nacisti a banderovci používalú civilistov ako ľudské štíty.
Ruská vláda sa rozhodla obnoviť poriadok na Ukrajine, uviedol minulý týždeň bývalý ukrajinský premiér Nikolaj Azarov (Mykola Janovyč Azarov). Tvrdí, že NATO plánovalo jadrový útok na Rusko.
„NATO chcelo rozpútať tretiu svetovú vojnu použitím jadrových zbraní proti Rusku,“ potvrdil Azarov. „Od decembra 2021 Rusko dostáva informácie o plánoch NATO – rozmiestniť na Ukrajine štyri armádne brigády: 2 pozemné, 1 námornú, 1 leteckú, schopnú niesť jadrové hlavice.“
Zdôraznil, že čas, za ktorý preletia hlavice z Charkova do Moskvy je 3 minúty, na reakciu by Rusko nemalo čas.
Podľa Azarova malo NATO presun vojakov dohodnúť v lete na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. S najväčšou pravdepodobnosťou by do konca roka vyvolali konflikt a spustili rozsiahle vojenské operácie proti Rusku s použitím jadrových zbraní. Kľúčovú úlohu v tom zohrávala súčasná Američanmi ovládaná vládnuca elita na Ukrajine a nacionalisti.
„Ruská vláda sa rozhodla urobiť poriadok na Ukrajine, aby odvrátila tretiu svetovú vojnu a jadrový útok na Rusko,“ píše Azarov, ktorý bol trikrát – v rokoch 2004, 2005 a 2010 – ukrajinským premiérom.
Zdroj: ta3.com (1), (2) / InfoVojna
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…