Slovensko porušilo zmluvu tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zadal testovanie ruskej vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ.

Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal Slovensko o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V. V oznámení zverejnenom na oficiálnom účte RFPI na sociálnej sieti Twitter sa píše, že sa tak stalo pre porušenie zmluvy. Minister financií a expremiér SR Igor Matovič na sociálnej sieti potvrdil, že RFPI „nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy“.
Slovensko podľa RFPI porušilo zmluvu tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zadal testovanie ruskej vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
„RFPI (…) poslal 6. apríla 2021 list, v ktorom žiada (vládu SR) o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy,“ uvádza sa v tvíte, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti. Vrátená vakcína bude podľa RFPI použitá v iných krajinách.
TASS pritom uvádza, že RFPI požiadal slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ.
RFPI vo svojom stanovisku deklaruje, že „všetky dávky Sputnika V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality v Gamalejovom inštitúte“. Kvalitu Sputnika V podľa RFPI potvrdili regulačné orgány z 59 krajín sveta.
RDIF CEO Kirill Dmitriev held a productive meeting with the Vice Prime Minister of Slovakia Igor Matovič. RDIF remains committed to assisting the people of Slovakia with vaccination by Sputnik V.
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 8, 2021
Na oficiálnom twitterovom konte ruskej vakcíny @sputnikvaccine sa píše, že RFPI „je naďalej odhodlaný pomôcť Slovákom zaočkovať sa vakcínou Sputnik V.
RDIF CEO Kirill Dmitriev held a productive meeting with the Vice Prime Minister of Slovakia Igor Matovič. RDIF remains committed to assisting the people of Slovakia with vaccination by Sputnik V.
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 8, 2021
ŠÚKL: Sputnik nedodal 80 percent potrebných dát
Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok oznámil, že výrobca Sputnika V mu nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Ako informovala jeho šéfka Zuzana Baťová, nedostatok a nekonzistentnosť údajov neumožnili prijatie záveru o pomere prínosov a rizík vakcíny.
ŠÚKL uviedol, že podľa dokumentov, ktoré výrobca predložil Európskej liekovej agentúre (EMA), vyplýva, že lieková forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý EMA posudzuje.
„Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko,“zdôraznila Baťová.
Minister financií Igor Matovič odcestoval vo štvrtok ráno do Moskvy na stretnutie s výkonným riaditeľom Ruského fondu pre priame investície (RFPI) Kirillom Dmitrievom. Cieľom pracovného stretnutia bolo doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko.
Matovič: Idioti spoločne s Denníkom N spustili špinavú geopolitickú hru proti “hybridnej zbrani” Ruska
„Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú hru proti “hybridnej zbrani” Ruska … a bolo im úplne jedno, či budú predčasné voľby a vráti sa mafia k moci. Dnes však svoje dielo dokonali – svojimi bludmi, ktoré cez Denník N pustili do celého sveta, primäli Rusov povedať dosť – a tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy. GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“ reagoval na rozhodnutie ruskej strany expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že aj keď nateraz nevie ako ďalej, snahu dovietť ruskú vakcínu na Slovensko nevzdá.
O výsledku pracovnej cesty má Matovič informovať v piatok (9.4.) dopoludnia.
Zdroj: info.sk / InfoVojna
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Nord Stream: prečo je pre poisťovne výhodný ako páchateľ Zelenský a „ukrajinská stopa“?
Irán vyhlásil víťazstvo nad americko-sionistickým nepriateľom. Trump potvrdil dohodu
Kyjev, Charkov a Odesa sú pod masívnym útokom. Ukrajincom nevyšiel štart rakiet na Krym
Lode sveta, naštartujte motory. Nech tečie ropa, vyhlásil Trump. USA oznámili dohodu s Iránom
VIDEO: Mazurek v emotívnom prejave- Musíme zachrániť Európu a poraziť zradcov!
Na Slovensko pricestoval indický premiér
Kanada bude vyrábať drony pre ukrajinských nacistov
Čierny trh je presýtený: v Európe požadujú ukončenie dodávok zbraní do Kyjeva
Brusel by mal od Kyjeva požadovať vysvetlenie týkajúce sa biolaboratórií
Súčasný Západ je postavený na kostiach miliónov obetí
Falošné pokuty už chodia do mobilov. Takto vás chcú obrať o peniaze
Putin v rozhovore s Trumpom zhodnotil dopad útokov Kyjeva na ukrajinské ozbrojené sily
NATO panikári: Rusko odhaľuje „červené tlačidlo“ vo vesmíre. Obloha v priebehu niekoľkých sekúnd „oslepne“. Nová zázračná zbraň
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie vakcín Sputnik. Matovič sa poďakoval „idiotom“, ktorí cez Denník N spustili špinavú geopolitickú hru
Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie vakcín Sputnik. Matovič sa poďakoval „idiotom“, ktorí cez Denník N spustili špinavú geopolitickú hru
Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie vakcín Sputnik. Matovič sa poďakoval „idiotom“, ktorí cez Denník N spustili špinavú geopolitickú hru