Zníženie dodávok ruského plynu sa nedotkli Maďarska a Srbska. Budapešť oznámila, že sa o plyn s nikým v rámci EÚ nebude deliť, napriek princípom solidarity.
Toky ruského plynu cez plynovod Nord Stream 1 sa vo štvrtok (21. 7.) po dokončení plánovanej údržby obnovia. TASR o tom informuje na základe správy Reuters, ktorá sa odvoláva na dva zdroje oboznámené s plánmi exportu.
Plynovod, cez ktorý Rusko transportuje viac ako tretinu dodávok zemného plynu do Európskej únie, bol 11. júla odstavený na desať dní pre pravidelnú, každoročnú údržbu.
Americké noviny Wall Street Journal pritom v utorok s odvolaním sa na európskeho komisára pre rozpočet Johannesa Hahna napísali, že Európska komisia neočakávala opätovné spustenie plynovodu po údržbe.
Ale zdroje, pod podmienkou zachovania anonymity, agentúre Reuters povedali, že sa očakáva obnovenie prevádzky plynovodu načas, len s kapacitou menšou, ako je jeho približne 160 miliónov metrov kubických denne.
Ruský štátny energetický gigant Gazprom minulý mesiac znížil export plynu cez toto potrubie len na 40 percent kapacity, pričom to odôvodnil nedodaním turbíny, ktorú nemecký Siemens Energy poslal na opravu do Kanady.
„Oni (Gazprom) sa vrátia na úrovne pred 11. júlom,“ uviedol jeden zo zdrojov o objemoch plynu očakávaných cez Nord Stream 1 od štvrtka.
Ruské noviny Kommersant v pondelok s odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou informovali, že Kanada poslala turbínu do Nemecka lietadlom 17. júla po dokončení opravných prác.
Podľa zdrojov je nepravdepodobné, že by bola turbína inštalovaná do 21. júla.
Európska komisia neočakáva, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovanom ukončení údržby znovu spustený.
Novinárom v Singapure to povedal eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn. Nord Stream 1 vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka a je hlavnou trasou pre dodávky ruského zemného plynu do EÚ.
„Pracujeme s predpokladom, že sa do prevádzky nevráti,“ povedal Hahn podľa denníka The Wall Street Journal.
Hahnov komentár prišiel po tom, ako ruská plynárenská spoločnosť Gazprom najmenej jednému významnému zákazníkovi v Európe oznámila, že pre mimoriadne okolnosti nemôže zaručiť dodávky plynu.
To zvýšilo v Európe obavy, že prevádzkovateľ plynovodu po pravidelnej údržbe možno prepravu plynu už neobnoví.
Prevádzkovateľom plynovodu Nord Stream 1 je konzorcium Nord Stream AG, ktoré sídli vo Švajčiarsku. Viac ako polovičný podiel drží v Nord Streame AG práve Gazprom. Nad ním má kontrolu Kremeľ.
Spoločnosť Gazprom v júni znížila tok plynu v Nord Streame 1 zhruba na 40 percent pôvodnej kapacity.
Zdôvodnila to technickými problémami, respektíve oneskoreným návratom kompresorovej turbíny zo servisu, ktorý v Kanade vykonávala nemecká spoločnosť Siemens Energy.
Zdržanie zavinili sankcie, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Kanada uviedla, že pred pár dňami odoslala po oprave turbínu do Nemecka. Ak teda nebudú žiadne problémy, mala by turbína doraziť do Ruska za ďalších päť až sedem dní.
Odborníci sa zhodujú, že Rusko po konci súčasnej plánovanej odstávky plynovodu Nord Stream 1 dodávky plynu do Európy zrejme naplno neobnoví.
Ak Gazprom dodávky obnoví aspoň v obmedzenom množstve, nedá sa podľa nich vylúčiť, že sa môžu kedykoľvek zastaviť.
Zníženie dodávok ruského plynu sa nedotkli Maďarska a Srbska. Budapešť sa o plyn s nikým v rámci nebude deliť, napriek princípom solidarity
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok vyhlásil, že Maďarsko rokuje s Ruskom, aby na základe dlhodobého kontraktu presmerovalo všetky svoje dodávky plynu cez plynovod TurkStream.
Dodávky ruského plynu prepravovaného do Európy cez hlavné trasy vedúce cez Ukrajinu, Bielorusko či po dne Baltského mora klesli. Obmedzenia sa nedotkli len trasy privádzajúcej plyn výlučne európskym priateľom Ruska – Maďarsku a Srbsku, píše Euractiv.
Z výsledkov pondelkovej aukcie totiž vyplýva, že ruský energetický gigant Gazprom si na august nerezervoval tranzitnú kapacitu na export plynu cez plynovod Jamal-Európa, ktorým zvyčajne do Európy a Turecka prúdi 15 percent ruského exportu zemného plynu.
Jamal nevedie cez Ukrajinu, ale cez Bielorusko privádza plyn do Poľska a Nemecka.
Gazprom si na august takisto nerezervoval dodatočnú tranzitnú kapacitu cez Sudžu na ukrajinsko-ruských hraniciach alebo Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenských hraniciach.
Ukrajina zostáva hlavnou tranzitnou trasou privádzajúcou ruský plyn do Európy aj po tom, čo Rusko 24. februára napadlo svojho západného suseda a odvtedy tam vedie agresívnu vojnu, ktoré tamojšie oficiálne kruhy označujú ako „špeciálna vojenská operácia“.
Gazprom v liste vysvetľujúcom súčasný stav dodávok plynu do Európy, a to najmä do Nemecka, ktoré je na starom kontinente jeho najväčším odberateľom, vysvetlil „vyššou mocou“.
V liste Gazpromu, ktorý má monopol na prepravu ruského plynu potrubím, sa uvádza, že spoločnosť si nemôže plniť zmluvné záväzky v dôsledku „mimoriadnych“ okolností, ktoré nemôže ovplyvniť.
List sa podľa agentúry Reuters týka dodávok plynu cez plynovod Nord Stream 1, ktorým táto komodita prúdi do Nemecka, ako aj za jeho hranice.
Stabilné však zostávajú dodávky plynu do Maďarska a Srbska, ktorý do týchto krajín prúdi plynovodom TurkStream. Ten privádza plyn z Ruska do európskej časti Turecka a odtiaľ do Bulharska, Srbska a Maďarska.
Rusko medzičasom ukončilo dodávky plynu do Bulharska, ale to si svoje záväzky plní a cez svoje územie aj naďalej zabezpečuje tranzit ruského plynu do susedného Srbska.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok vyhlásil, že Maďarsko rokuje s Ruskom, aby na základe dlhodobého kontraktu presmerovalo všetky svoje dodávky plynu cez plynovod TurkStream.
Podľa Szijjártóa je to nevyhnutné pre zaistenie energetickej bezpečnosti Maďarska, pretože dodávky plynu do tejto krajiny z Rakúska sú ovplyvnené neistotou v západoeurópskej distribučnej sieti.
Maďarsko už vyhlásilo, že sa s ostatými členskými štátmi EÚ o svoj plyn nebude deliť aj napriek tomu, že si to vyžadujú únijné princípy solidarity.
Zdroj: trend.sk (1), (2) / sme.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…